کد مطلب: 11838
 
۵۹ حلقه چاه غیرمجـاز آب در سبزوار مسدود شد
سه شنبه ۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۲
۲
 
مدیر آبفای سبزوار گفت: از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۵۹ حلقه چاه آب غیرمجاز در این شهرمسدود شد.
به گزارش سلام سربدار، محمد ثابتی مقدم افزود: با پیگیری صورت گرفته و همت دستگاه قضایی پارسال تعداد ۹۵ حلقه چاه غیر مجاز و ۵۹ حلقه چاه از ابتدای امسال تاکنون مسدود شده است.

وی با بیان اینکه انسداد چاه‌های غیر‌مجاز در کاهش هدررفت آب و افزایش بازدهی قنوات و کاهش درخواست چاه به جای قنات موثر است گفت: پارسال ۵ میلیون و ۱۵۳ هزار مترمکعب و امسال ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار مترمکعب آب صرفه جویی شده است.

ثابتی مقدم اظهار داشت: در حال حاضرهزارو۶۸۱ حلقه چاه نیمه عمق کشاورزی در سطح این منطقه شناسایی شده که از این میزان روی هزارو ۵۵۰ حلقه چاه کنتور هوشمند نصب شده است.

وی با اشاره به وجود ۲۹۷ چاه خدماتی و غیر کشاورزی در سطح این شهرستان نیز تصریح کرد: قرار است با پیگیری لازم بر روی ۲۵۵چاه نیز کنتور هوشمند نصب شود.

ثابتی‌مقدم با اشاره به شناسایی ۴۱۸ حلقه چاه غیرمجاز نیمه عمیق در این شهرستان نیز گفت: این میزان شامل ۱۵۰ چاه غیرمجاز در شهرستان جغتای، ۲۸ حلقه در شهرستان جوین، ۷۰ حلقه در شهرستان خوشاب و ۱۷۰ حلقه در شهرستان سبزوار است.

وی با بیان اینکه برخی از این چاه‌ها برای شرب اهالی روستاها استفاده می شود، گفت: بخش زیادی از این چاه‌ها در منطقه جغتای قرار دارد که با هماهنگی صورت گرفته و اجرای شبکه آبرسانی این چاه‌ها نیز پلمپ می‌شود.

ثابتی‌مقدم با بیان اینکه حوزه استحفاطی امور آب ناحیه سبزوار شامل دشت‌های ینگ، عطائیه، دشت سبزوار، جوین، جغتای، جاجرم، خوشاب و داورزن است، تصریح کرد: در مجموع در کل این مناطق تعداد ۱۵۴ حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده است.

مدیر امور آب ناحیه سبزوار با بیان اینکه برآوردها نشان از افت کیفیت و کاهش آب در سطح چاه‌ها در این منطقه دارد، گفت: متاسفانه میزان آب در چاه‌ها از ابتدای امسال تاکنون در دشت جوین ۷۹ سانتیمتر، داورزن ۲۱ سانتیمتر، عطائیه ۲۵ سانتیمتر، ینگ ۴ سانتیمتر و سنگرد ۸۲ سانتیمتر کاهش داشته است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران


۱۳۹۵-۰۴-۱۰ ۰۹:۳۱:۳۰
کجا هستی بنده خدا . فقط یک روستا پنجاه تاچاه غیر مجاز داره (42394)
 
صانعي
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۱۳:۵۹:۳۶
سلام كجايي اقاي رييس كه ببيني به خاطر حفر چاهاي غير مجاز در بستر رودخانه برازق توسط اهالي دوروستاي بالادست گاج و بسك اب سه تا از قناتهاي برازق خشك شده يه حركتي يه كاري بكنين بابا (42488)