کد مطلب: 12873
 
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار:
253 خانوار مددجوی کمیته امداد در سبزوار خودکفا شدند/ اختصاص 7 میلیارد تومان اعتبار به اشتغال‌زایی مددجویان سبزواری
سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
 
مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) سبزوار با بیان اینکه 253 خانوار طی سال جاری خودکفا و از چرخه کمیته امداد شهرستان سبزوار خارج شدند، گفت: از ابتدای امسال تاکنون 70 میلیارد ریال اعتبار به حوزه اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد سبزوار اختصاص یافت.
محمد داورزنی شب گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان سبزوار که در محل سالن جلسات این نهاد برگزار شد، گفت: در شهرستان سبزوار شامل بخش مرکزی و بخش روداب ۱۱ هزار خانوار زیر پوشش خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند و از این تعداد هشت هزار خانوار کمک معیشت بگیر و سه هزار خانوار دیگر سایر خدمات را دریافت می کنند.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار با بیان اینکه در مجموع بیش از ۲۳ هزار نفر زیر پوشش خدمات کمیته امداد سبزوار قرار دارند که حدود ۱۰ درصد جمعیت خانواری و هفت درصد جمعیت نفری این شهرستان زیر پوشش کمیته امداد است، افزود: ۶۰ درصد خانوار های زیر پوشش کمیته امداد سبزوار با سرپرست زن هستند و بار اصلی خانواده را به دوش می‌کشند.

وی با اشاره به علت حمایت از هشت هزار خانوار کمک معیشت بگیر در کمیته امداد سبزوار، ادامه داد: ۵۰ درصد این خانوارها به دلیل فوت سرپرست، ۱۱ درصد به دلیل طلاق، ۳۱ درصد به دلیل کارافتادگی، چهار درصد به دلیل بیماری و یک درصد به دلیل خانواده زندانیان و سه درصد سایرین زیر پوشش این نهاد قرار دارند.

پرداخت ۱۴۳ میلیارد ریال مستمری به مددجویان زیرپوشش

داورزنی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴۳ میلیارد ریال مستمری به هشت هزار خانوار کمک معیشت بگیر زیر پوشش کمیته امداد سبزوار پرداخت شده که هزینه سنگینی بر روی دوش این نهاد است.

وی با بیان اینکه حوزه عمران یکی از پرهزینه‌ترین خدمات کمیته امداد است، تصریح کرد: طی امسال برای ۷۳۱ خانوار اجاره مسکن به میزان دو میلیارد ریال و برای ۱۲۰ مورد نیز ودیعه مسکن به میزان هشت میلیارد ریال در این شهرستان پرداخت شده است.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار گفت: همچنین طی این مدت ۱۱۵ مورد تعمیرات مسکن مددجویی در مناطق شهری و روستایی شهرستان سبزوار انجام شده و ۱۵ مورد کمک برای تکمیل واحد های مسکونی انجام شده است.

داورزنی افزود: ۱۴ میلیارد ریال از ابتدای امسال تاکنون در حوزه مسکن مددجویان شهرستان سبزوار انجام شده است.

۴۵۰ خانوار مددجو در نوبت احداث یا خرید مسکن شهری

وی ادامه داد: هم اکنون ۴۵۰ خانوار مددجو در حوزه مسکن در نوبت احداث یا خرید مسکن شهری قرار دارند و برای تامین مسکن مددجویان شهری و روستایی نیازمند مشارکت خیرین نیک اندیش هستیم.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار با اشاره به وجود دو هزار و ۵۱۰ طرح جاری اشتغالزایی در این شهرستان، بیان کرد: طی ۱۱ ماه اخیر سال جاری ۱۸۳ فقره تسهیلات اشتغالزایی از محل منابع بانکی به میزان ۴۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال و ۴۱ فقره تسهیلات اشتغالزایی از محل صندوق امداد ولایت کمیته امداد به میزان هفت میلیارد ریال در این شهرستان پرداخت شده است.

داورزنی تصریح کرد: همچنین ۲۵ فقره تسهیلات اشتغالزایی از محل سامانه کارا به میزان هفت میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد سبزوار پرداخت شد.

وی گفت: ۱۰ فقره هم به صورت تلفیقی شامل تسهیلات امدادی، بانکی و سامانه کارا به میزان سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال به مددجویان کمیته امداد سبزوار داده شده است.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار افزود: امسال اعتبار مازاد از محل بانک مهر به میزان هفت میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال به کمیته امداد سبزوار اختصاص یافت و به مددجویان این نهاد پرداخت شده است.

اختصاص ۷۰ میلیارد ریال اعتبار به اشتغالزایی مددجویان

داورزنی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۷۰ میلیارد ریال اعتبار به حوزه اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد سبزوار اختصاص یافت و ۱۰۰ درصد این میزان اعتبار به غیر از سامانه کارا جذب شده و برای ۲۹۵ نفر اشتغال مستقیم و برای ۱۲۵ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

وی ادامه داد: طی سال جاری ۴۹۵ نفر از مددجویان کمیته امداد سبزوار آموزش‌های مورد نیاز فنی و حرفه را دیده اند که ۵۰ درصد از این تعداد از تسهیلات اشتغالزایی بهره‌مند شده‌اند و کمک زیادی برای ایجاد اشتغال پایدار شده است.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار تاکید کرد: کارآفرینانی که از مددجویان کمیته امداد برای اشتغالزایی استفاده کنند، طی مدت دوسال حق بیمه نیروی کار به صورت ماهیانه ۳۷۰ هزار تومان از سوی کمیته امداد پرداخت می شود.

داورزنی گفت: برای نخستین بار در شهرستان سبزوار تسهیلات کارآفرمایی به سقف پنج نفر به ازای هر نفر ۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شد.

وی افزود: ۴۸ مورد دار قالی فعال در شهرستان سبزوار وجود دارد که مددجویان کمیته امداد طی سال جاری ۱۶۸ متر فرش تولید کرده اند.

۲۵۳ خانوار مددجو در سبزوار خودکفا شدند

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار ادامه داد: ۲۵۳ خانوار طی سال جاری خودکفا و از چرخه کمیته امداد شهرستان سبزوار خارج شدند.

داورزنی با بیان اینکه هزینه های زیاد درمان مددجویان کمیته امداد را دچار مشکل کرده است، بیان کرد: ۲۵۹ بیمار خاص و صعب العلاج شامل بیمارهای دیالیز، پیوند کلیه، ام اس، هموفیلی، تالاسمی و غیره زیر پوشش کمیته امداد این شهرستان قرار دارند که برای آنها پرونده تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: هفت هزار و ۵۳۱ نفر از مددجویان کمیته امداد سبزوار از خدمات درمانی شهری استفاده کرده اند که این نهاد با ۷۶ مرکز درمانی این شهرستان قرارداد منعقد کرده است.

این مقام مسئول گفت: همچنین برای ۷۹۶ نفر زن سرپرست خانوار در شهرستان سبزوار زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که در آینده از خدمات بازنشستگی بهره مند می شوند.

داورزنی افزود: از ابتدای امسال تاکنون برای زنان سرپرست خانوار زیر پوشش هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به تامین اجتماعی پرداخت شده است.

هزینه ۱۵ میلیاردی در حوزه درمان مددجویان

وی بیان کرد: طی سال جاری ۱۵ میلیارد ریال برای حوزه درمان مددجویان کمیته امداد شهرستان سبزوار هزینه شده است.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار با اشاره به خدمات فرهنگی کمیته امداد سبزوار، تصریح کرد: هم اکنون یک هزار و ۲۱۹ دانش آموز و ۲۴۱ دانشجو زیر پوشش کمیته امداد در این شهرستان از خدمات تحصیلی بهره مند شده اند.

داورزنی گفت: طی سال جاری هفت میلیارد و ۶۱۲ میلیون ریال در حوزه فرهنگی کمیته امداد سبزوار هزینه شده است.

وی طرح اکرام ومحسنین را یکی از طرح های موفق کمیته امداد دانست و افزود: هم اکنون ۲۸۰ نفر فرزند یتیم در کمیته امداد سبزوار داریم که دارای یک هزار و ۶۸ نفر حامی هستند.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون حامیان فرزندان یتیم هشت میلیارد و ۶۱۵ میلیون ریال به صورت نقدی وغیر نقدی به کمیته امداد این شهرستان کمک کرده اند که به حساب آنها واریز شده است.

داورزنی بیان کرد: در طرح محسنین ۲۲۰ نفر در سبزوار شناسایی شده که ۳۳۶ نفر حامیان این طرح هستند.

وی تصریح کرد: حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر دیگر فرزند محسنین در این شهرستان داریم که به دنبال حامی برای این فرزندان هستیم.

جمع آوری بیش از ۱۷ میلیارد ریال زکات در سبزوار

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار گفت: در سال گذشته ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال زکات در سبزوار جمع آوری شده بود ولی در ۱۱ ماه نخست سال جاری ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال زکات در این شهرستان جمع آوری شد که رشد خوبی داشته است.

داورزنی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۱۲ میلیارد ریال از طریق صندوق های صدقه و چهار میلیارد ریال از طریق مراکز نیکوکاری کمیته امداد سبزوار جمع آوری شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۳۵ هزار صندوق صدقه در منازل شهروندان وجود دارد که به فعالیت های کمیته امداد سبزوار کمک می کنند.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) سبزوار بیان کرد: ضریب نفوذ کمیته امداد سبزوار با توزیع صندوق های صدقه در میان خانواده ها ۳۲ درصد است و از هر ۱۰۰ خانوار حدود ۳۲ خانوار دارای صندوق صدقه کمیته امداد هستند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس