کد مطلب: 11306
 
معدوم‌سازی بیش از ۵ تن فرآورده‌های گوشتی غیرقابل مصرف در سبزوار
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۳
 
رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار از ضبط و معدوم‌سازی بیش از 5 تن فرآورده‌های گوشتی غیرقابل مصرف در این شهرستان خبر داد.
به گزارش سلام سربدار، ولی‌الله جغتایی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به معدوم‌سازی بیش از 5 تن فرآورده گوشتی غیر قابل مصرف در در شهرستان سبزوار، اظهار کرد: این فرآورده‌های گوشتی غیرقابل مصرف در 10 ماه نخست امسال از میزان بیش از 5 هزار و 600 بازدید از مرکز عرضه این فرآورده‌ها و کشتارگاه دام و طیور شهرستان جمع‌آوری و ضبط شده که 81 مورد تخلف بهداشتی به مراجع قضایی معرفی شده است.

وی یکی از مهم‌ترین مشکلات مقابله با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را کمبود نیروی متخصص و تجهیزات عنوان کرد و ادامه داد: متأسفانه این مشکلات در جامعه باعث افزایش این بیماری‌ها شده که برخی مردم نیز به دلیل نبود آگاهی کامل از فرآورده‌های دامی غیر پاستوریزه و غیر بهداشتی استفاده می‌کنند.

جغتایی با بیان اینکه بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان دارای اهمیت به‌سزایی است، اظهار داشت: در این مدت تعداد 155 هزار و 280 رأس دام سبک و 2 هزار و 744 دام سنگین در برابر بیماری‌های بروسلوز واکسینه شده‌اند.

وی با بیان اینکه در 10 ماهه گذشته تعداد 4 هزار و 834 رأس دام سنگین و 34 هزار 877 رأس دام سبک در شهرستان سبزوار کشتار شده است، افزود : در این مدت میزان 5 هزار و 709 کیلوگرم لاشه دام آلوده در کشتارگاه سبزوار ضبط و جمع‌آوری شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار با بیان اینکه در مدت 10 ماهه گذشته یک هزار و 932 رأس گاو در دامداری‌ها مورد بررسی بیماری بروسلوز گرفته شده است، خاطرنشان کرد: گاوهای دارای این بیماری طبق قوانین دامپزشکی کشتار و معدوم می‌شوند و بیش از 70 درصد از هزینه دام معدوم‌سازی شده در اختیار دامدار قرار می‌گیرد.

جغتایی با بیان اینکه در 10 ماهه گذشته 2 هزار و 320 قلاده سگ در این شهرستان برای مقابله با بیماری هاری واکسینه شده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه واکسیناسیون سگ‌های صاحبدار یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دامپزشکی برای مقابله با برخی از بیماری‌های خطرناک است.

وی با بیان اینکه بیش از 300 واحد مرغدار در سبزوار مشغول به فعالیت هستند، اظهار داشت : در 10 ماهه گذشته بالغ بر 16 میلیون و 515 هزار قطعه جوجه در مرغداری‌های سبزوار جوجه‌ریزی شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار با اشاره به وضعیت کشتارگاه قدیمی این شهرستان، یادآور شد: در سال‌های گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته بسیاری مشکلات کشتارگاه سبزوار مرتفع شده و یکی از مهم‌ترین مشکل این کشتارگاه موضوع جمع‌آوری فاضلاب است که امیدواریم در آینده نزدیک این معضل نیز مرتفع شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس