کد مطلب: 11216
 
بانک پارسیان موسسه ثامن‌الحجج را نمی‌خواهد/ پرداخت سود سپرده ها لغو شد
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۶
۳۱
 
سهامداران بانک پارسیان نسبت به خبرهای مرتبط با ادغام موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج و اثر این تصمیم بر سودآوری بانک یادشده تردید دارند و همین مساله باعث شده تا اصلا بانک پارسیان به مقامات بانک مرکزی اعلام کند تصمیمی برای ادغام ندارد و تنها و تنها با هدف همراهی با سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج به عنوان عامل توزیع و بازپرداخت سپرده‌ها ایفای نقش می‌کنند.
 
به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، این در حالی است که پس از تدبیر بانک مرکزی و انتخاب بانک پارسیان به عنوان بانک عامل جهت تعیین تکلیف سپرده‌های موسسه ثامن الحجج، این مطالبه شکل گرفته بود که گویا قرار است موسسه یادشده در بانک پارسیان ادغام شود و حتی کارمندان ثامن الحجج هم به استخدام بانک پارسیان در آیند. اما مدیران ارشد بانک پارسیان با آگاهی و دریافت اطلاعات از وضعیت مالی موسسه یادشده و حتی ارزیابی املاک متعلق به ثامن الحجج، قید ادغام را زده‌اند و به بانک مرکزی پیام داده‌اند که تصمیمی فراتر از ایفای مسئولیت در بازپرداخت سپرده‌های ثامن‌ الحجج ندارند.

به گزارش دنیای بانک، رایزنی‌های مقامات بانک مرکزی و بانک پارسیان فعلا به این موضوع ختم شده است که با تسریع در تعیین تکلیف سپرده‌گذاران خرد و متوسط زیر 50 میلیون تومان، بتوانند شرایط را برای اعلام احتمالی خبر انحلال ثامن‌الحجج را فراهم کنند تا از ازدحام سپرده‌گذاران ثامن الحجج آن هم در روزهای پایانی سال در شعب بانک پارسیان جلوگیری شود.

اطمینان به سهامداران پارسیان

نگرانی از تاثیر منفی واگذاری تعهدات موسسه ثامن الحجج بر ارزش سهام بانک پارسیان باعث شد تا چند روز قبل مهدی رضایی، معاون مالی و سرمایه گذاری بانک پارسیان با ارسال نامه ای به سازمان بورس با بی تاثیر دانستن اثرات فرآیند ادغام موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج با بانک پارسیان و اثر آن بر سود و زیان بانک، عنوان کرده است: « عطف به نامه مورخ 30 دی ماه 1394 در مورد افشاء اطلاعات در باره موسسه ثامن الحجج به استحضار می رساند حسب مصوبه شورای پول و اعتبار و درخواست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و در راستای مساعدت با آن بانک مقرر شد بانک پارسیان به عنوان بازپرداخت سپرده‌های آن موسسه وجوه سپرده‌گذاران را حسب اعلام بانک مرکزی و مطابق با لیست دریافتی از ایشان پرداخت نماید. این فرآیند تاثیری بر سود و زیان بانک ندارد.»

این توضیحات رسمی معاون مالی و سرمایه‌گذاری بانک پارسیان عملا خط بطلانی کوتاه مدت بر گزینه ادغام ثامن الحجج در بانک پارسیان کشید. کوروش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان هم پیش‌تر تاکید کرده بود که این بانک از دهه فجر، پرداخت حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از سپرده‌های خرد سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج را آغاز می‌کند . .وی در مورد این‌که آیا قرار است اموال ثامن‌الحجج به بانک پارسیان اضافه شود؟ نیز اظهار کرد: فعلا هیچ چیزی روشن نیست و ما فقط عامل توزیع سپرده‌های خرد از سوی بانک مرکزی هستیم.

تعیین تکلیف 900 هزار سپرده‌گذار

بانک مرکزی در روزهای اخیر مبلغی بالغ بر 200 میلیارد تومان به حساب بانک پارسیان واریز کرده تا تکلیف 900 هزار سپرده‌گذار ثامن الحجج را روشن کند. یکی از گزینه‌های پیش روی بانک مرکزی و بانک پارسیان سامان دادن به وضعیت سپرده‌گذاران ثامن الحجج و جلوگیری از ایجاد سپر انسانی در مسیر اعمال قانون است. گزینه بعدی که همزمان در حال پیگیری است، تعیین تکلیف حساب‌های ثامن الحجج در نزد بانک‌ها و متمرکز کردن دارایی‌های نقدی موسسه یادشده است. افزون بر این بانک مرکزی مصمم است تا سریع‌تر تکلیف املاک ملکی و دارای قدرت نقدشوندگی بالا را شناسایی کند تا ببیند آیا بانک پارسیان حاضر به تملک این املاک دارای ارزش بالا و قدرت نقد شوندگی فوری جهت پذیرش تعهدات بیشتر خواهد شد یا نه.

البته مدیران بانک مرکزی گزینه دیگری را هم مد نظر قرار داده‌اند؛ وام گرفتن از شبکه بانکی با وثیقه گذاشتن املاک موسسه ثامن الحجج. هنوز جزییاتی از فرجام گزینه‌های پیش رو برای سامان دادن به ثامن الحجج منتشر نشده است جز اینکه سپرده‌گذاران ثامن الحجج باید قید سود سپرده‌های قبلی را بزنند و گزینه مطلوب شاید قبول شرایط بانک پارسیان برای سپرده‌گذاری نزد این بانک و دریافت سود رایج در شبکه بانکی کشور باشد.

سود سپرده‌گذاران پرید

روابط عمومی موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج در آخرین اطلاعیه‌ شماره 4 خود با عنوان سخنی با سپرده‌گذاران اعلام کرد:پیرو اطلاعیه (سخنی با سپرده گذاران ) شماره یک روابط موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) در مورد برداشت سود سپرده ها تا تاریخ 94/11/05 به اطلاع می رساند، با عنایت به اینکه حساب های موسسه مسدود گردیده است و بانک مرکزی در اطلاعیه شماره 2 مورخ 1 بهمن 1394؛ بانک پارسیان ‌را به عنوان بانک عامل برای بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران از محل سپرده های مسدود شده موسسه برگزیده است.  لذا ضمن تشکر از حسن اعتماد شما عزیزان با توجه به اطلاعیه بانک مرکزی؛ موضوع اطلاعیه شماره یک موسسه در خصوص پرداخت سود تا تاریخ 94/11/05  لغو و کان لم یکن تلقی می گردد.

Share/Save/Bookmark


ايرانى
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۱۸:۵۲:۲۹
اصل بازى دادن مردم است موفق باشيد (39863)
 
امید
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۱۹:۱۴:۳۹
باعث وبانی بدبختی ثامن الحج سایت سلام سربدار بود که اخبار کذب ودروغ تحویل ملت داد .خدا ازشما نمی گذرد (39864)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۲۰:۰۴:۰۳
یعنی واقعا چنر تا دانشجوی بسیجی همچین برشی دارن؟
اصلا مگه چند نفر از سبزوار میان اینترنت و توی سایت ها دنبال اخبار می گردن...
نکنه این که توی رسانه ی ملی و صدا و سیما میان اعلام میکنن که فلان موسسه از امروز غیر مجاز ، کاره این سایت و اون سایت محلی بوده...
مگه میزان رو که یه شبه غیر مجاز کردن یادمون رفته... این کار ها از طرف بانک مرکزی بوده که بتونن موسسه ها و صندوق ها رو رام کنن...از کوچیک هاش هم شروع کردن که بقیه حساب دست شون بیاد
تقصیر مدیران این موسسه ها بوده که از اول با قانونه بانک مرکزی کار نکردن... این وسط بیشترین فشار به سپرده گذاران جز، بوده که روی این پول ها حساب می کردن ، و واقعا به این مبالغ کم و زیاد احتیاج داشتن

به جای انتقاد به این سایت ها به مدیران انتقاد کنیم...به خودمون که به خاطر چند درصد سود بیشتر از بانک اومدیم به صندوق ها...می تونستیم این مبالغ کم رو توی یک کار و شغلی استفاده کنیم ، ولی ترجیح دادیم که به سود بدون ریسک قانع باشیم

آینه چون بنمود راست ،
خود شکن ، آیینه شکستن خطاست (39871)
 
javad
United States
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۱۴:۴۴:۲۱
احسنت وختم كلام (39885)
 
...
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۹:۵۷:۳۴
اگه این ثامن خیلی پاک و صاف بود با این خبر ها هیچ اتفاقی براش نمی افتاد هیچ کدوم از خبر ها هم کذب و دروغ نبود این حرفای شما و روؤسا تونه که دروغه و بلفه (39904)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۱۹:۵۰:۰۱
پول مردم رو بده...بقیه اش خیلی مهم نیست (39867)
 
ممد
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۲۰:۰۰:۲۴
همش بازی های سیاسیه ...
بانک مرکزی و دار دستش میخواد پول مردم رو بالا بکشه میرعلی نمیزاره ... (39869)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۲۰:۱۱:۰۷
میرعلی خودش رییس قافله ... بود حضرت آقا (39872)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۲۰:۱۳:۲۵
با توجه به عدم پرداخت سود سپرده ها اعتماد مردم از همه موسسات مالی از بین میرود.... و قطعا این سیاست خود دولت است.... (39873)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۲۰:۱۵:۴۱
مردم هوشیار باشند .....
موسسات مالی دیگر قابل اعتماد نیستند سپرده های خود را خارج کنید.....چرا که سیایت پولی ... انبساطی میشود (39874)
 
بدبخت سپرده گذار
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۱۹:۵۵:۰۱
مسخره بازی (39892)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۱۲:۵۸:۱۵
اقایان تکلیف من که کل زندیگیمو فروختم و 200میلیون سرمایه و دار و ندارم را گذاشتم کی مشخصه .تا سکته نکردم سریع تکلیف مشخص شود . (39913)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۱۳:۰۰:۵۰
این یعنی چی؟یعنی سودم دیگه نمیدن؟هم سودنمیدن همم قبل ازسررسیدبرداشت کنی ازمبلغ کم میشه (39915)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۱-۱۵ ۰۰:۴۳:۰۷
پس بعد از این، این سود ها قراره تو جیب کدوم حروم خوری بره پول ما رو پس بدین... (39970)
 
mansoor
France
۱۳۹۴-۱۱-۱۵ ۱۹:۴۸:۲۷
سلام. به هیچ بانک ایرانی اعتماد نکنیم. از این به بعد مردم پولهایشان را از کشور خارج و در باک های دوبی سپرده گداری کنید. (39991)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۱۴:۵۹:۵۲
من50میلون وام گرفتم.از بانک صادرات. تاریخ 10/10 94 گذاشتم موسسه ثامن الحجج. نه تا حالا به من سود دادن نه اصل پول.ماهی 2میلیون تومان.قسط به بانک صادرات میدم.بیچاره شدم.از کجا بیارم.این نامردیه.یه کی جوابه مارو بده.زندگیم داغون شد.فلج شدم.پوله من خوردن نداره.چون من وام گرفتم.بدهکارم.پوله منو بدین.من چه کناهی کردم به شما اعتماد کردم. ریس موسسه از اشناهای ما بود.وقتی رفتم پول به حساب بریزم.حساب شخصی خودشو در بانکه صادرات داد.ریختم به حسابه خودش.بعد بهش گفتم.چرا پولو به حسابه موسسه نمیریزن.گفت.فعلا این حساب میرزیم.تا مجوز از بانک مرکزی بگیریم.گفت هر موشگلی پیش بیاد من حلش میکنم.حالا میرم بهش میگم.میگه من نمیدونستم.اینجوری میشه.من به ایشان اعتماد کردم.ولی به من دوروغ گفتن.به من خیانت کردن.آدم دیگه به کی میتونه اعتماد کنه.بیچاره شدم.خدا خودش کمک کنه.دارم سکته میکنم.از کجا بیارم قسط 2میلیون بدم. (40183)
 
اشغری
United States
۱۳۹۴-۱۲-۰۳ ۰۴:۰۷:۴۱
اینم ازون حرفاس دیگه ها ( یکی میمرداز دست بینوائی . یک میگفت خانم زردک میخواهید. ) همه دارن مینالن از بیکاری واندوخته و فروختن ماشین وطلای خود وگذاردم در موسسه ثامن الکلک .این صاف ومستقیم گوشت رو داده.دسی گربه برو عموتودیگه کی هسی بابا تودیگه کی هسی .خورد ورفت اوناییکه دفترچه ومدرک دارن روهوان توکه تکلیفت معلومه .روزی ۱۰ تاقرص خواب بخور سکته نژنی فعلا تابعد (40713)
 
m p
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۱۶:۴۸:۲۱
بسم الله قاصم اجبارین
این اقدام بانک مرکزی فقط با هدف حمایت از سیستم بانکداری بدون در نظر گرفتن منافع اقتصادی مردم بوده است
مگر می شود بانک مرکزی مجوز تبدیل وضعیت تعاونی ثامن الحجج را به موسسه در سال 1391 صادر نماید بعدا در فاصله زمانی کوتاه آن موسسه را غیر مجاز بشمارد علیهذا این اقدام بر خلاف نص صریخ قران کریم در آیه 1 سوره مبارکه مائده می باشدضامن این ضرر و زیان مردم در خصوص عهد شکنی موسسه ثامن الحجج کیست
در فردای قیامت چه کسی جوابگو می باشد
بنده به عنوان یک متضرر کسانی را که مصوب این اقدام ننگین می باشند لعن می نمایم
در هر بار خواندن زیارت عاشورا بر مصوبین این اقدام در قسمت لعن ولعن الله آل زیاد و ال مروان.....سادسا مصوبین این زیان را لعن می کنم
والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته (40187)
 
اژغری
United States
۱۳۹۴-۱۲-۰۳ ۰۴:۱۵:۰۷
ای برادر چی بگیم دوران قبل ۵۷ هرکسی پول توی بانک ملی و بقیه میگذاشت زمین که هیچ خود آدما تنشان میلرزید که ربا و نزول نباشه ولی حالا چرخ امت ومملکت یباره رو نزول دارده میچرخه ارش خداهم ثابت وآرام وهیچ اتفاقی هم نیوفتاد. همش چرت بود وهست . حالا که بنفع خودمون میچرخه بچرخونیم که وقت تنگه . والسلام امت ساده لوح درصحنه (40714)
 
حسین
۱۳۹۴-۱۱-۲۹ ۲۱:۱۳:۵۲
سلام من ۲۰ملیون حد اقل پس اندازم را برای خرید جیزیه دخترهایم در این موسسه نا اما را هم بر آن گذشته ان سپرده کردم وهر دو تعهد قانونی وشرعی نمودیم تعهد برای طرفین الزام آور است وتا زمانی که اصل سپرده پرداخت نشود شرعا وقانونا سود الحساب آن باید پرداخت شود . (40595)
 
علی
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۰۱ ۱۳:۵۱:۴۰
اصل بر این بوده که بانک مرکزی آب رو گل آلود کنه تا هر کی میخواد ماهی بگیره (40652)
 
سپرده گذاربدبخت
۱۳۹۵-۰۱-۱۰ ۱۴:۱۱:۱۰
من 50ملیون پول یه عمرکارگریموگذاشتم توثامن الحجج حالا پول من خوردن داره یه مغازه فلافل فروشی بدون جواز بزنی سریع میبندنش حپس چرا بعداینکه ثامن الحجج 13000هزارملیارد پول مردمو برده میگید جوازنداره (41489)
 
۱۳۹۵-۰۱-۱۷ ۲۰:۵۶:۵۲
سلام، از اینکه سود برج، 11و12 رو ندادن مشخص شد که بانک پارسیان عاشق چشم و ابروی ملت نبود، با یه سیاستی اومد جلو، مال مردم خوردن نداره. (41535)
 
....
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۱ ۱۱:۱۶:۵۳
هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره.بانک مرکزی بانک پارسیان همدست همن که خودشون نفع ببرن نه به فکر مردمن نه کارمندای بدبخت خدا ازشون نگزره ایشالا جواب ظلمشونو ببینن (41593)
 
جلال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۱:۲۳:۱۵
نظرشما: مگر نظر ما هم مهمه ؟ ما فقط یک نظر داریم اینهم نفرت به این سیاست بانکی و عوامل بانکی که دیگر شورش درآوردند. دزدی مدرنیته و در روز روشن .... اسلام ناب محمدی کجاست ؟؟؟؟ (41670)
 
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۰۱:۱۱:۰۳
الهی خیر نبینید من ک بد بخت شدم رقت (41733)
 
دی غلو
۱۳۹۵-۰۱-۳۱ ۱۸:۳۶:۱۲
مملکت بی صحابه تمام شد ورفت (41716)
 
جلال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۵۵:۰۲
به فرض اینکه همه حرف های شما بابت موسسه ثامن الحجج درست ، نامسلمانان بانک صادرات دیگه چرا؟؟ من قراردادی 5 ساله به بانک صادرات بابت سپرده گنجینه سپهر دارم و تاکنون 4 سال به طور مدام و منظم وجه واریز کردم و ماهیانه هم سود میدهدلذا در فروردین ماه جهت سود که به بانک رفتم دیدم سود آن نسبت به ماه گذشته بیستر که نیست کمتر هم شده ،علت که پرسیدم ، گفتند بخشنامه دولت است . لامسب شما که اگر من پولمو از بانک بکشم ، کلی از سودهای بخور و نمیری که تاکنون به من دادید ، از من میگیرید ، چون هنوز 5 سال تکمیل نشده ، لذا حق کاهش سود تا اتمام قرارداد ندارید و این عین حرام خواری و دزدی است . (41739)
 
علی حسن ابادی دلولویی
۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ۱۸:۳۷:۴۶
دوست عزیز این همش کلاهبرداریه من از اول با این موسسه کار میکردم بانکهای دولتی کشور هنوز تو همه خیابونهای شهر املاک ندارن ولی این موسسه تو همه خیابونها ملک هتل شعبه داره من یکی از دستندندرکاران این موسسه رومیشناختم که قبل از ورودش یه موتور داشت چتر بازی میکرد یا یکی دیگش سفید اب میفروخت الان قیمت اسبش۱۵۰میلیون اینا از کجا اومده همش حق دل مردم بیچاره که از ناچاری سودای کلان میدادن ابروشون نره این موسسه همش پارتی بازی بود مثلان مسیول دایره حقوقی ۵تا از اطرافیان نزدیکش زبر دستش بود داداش پدر عمو دایی وووو یعنی بازرسی نبوده که ببینه اینا چطوری استخدام شدم اکثر کارمنداش مدرک دیپلم بودن چون پارتی داشتن پس همشون دستشون تو یه کاسه بود همه یه شبه ماشین ۳۰۰میلیونی سوار میشنو تو هر شهری یه ویلا دارن اخه از کجا بازرسا کجا بودن حتمان الانم به یکی سود نرسوندن که کارشون به اینجا کشیده و فقط ما ملتیم که می سوزیم همیشه شما رو به قران قسم میدم گور جا تنگیه پیگیری کنین تا همه این دزدیها ریشه کن بشه همه این حروم خواریا تمام شه و حق مردم بیچاره ضایع نشه اونایی که باید میخوردن خوردن الانم غمی ندارن چه باشه چه نباشه ولی پیگیری کنین که اونایی هم که خوردنو بردن پس بدن ملتم به حقشون برسن شما فقط یه تحقیق بکنین ببینین چطوری نیرو استخدام میکردن کی بودن چی داشتن و الان چی شدن ولی یه کاری هم بکنین که بعضی از کارمندا که واقعان خدایی کار میکردن و فکر سود و منفعت نبودن حقشون پایمال نشه جلو خانوادهاشون سر به زیر نباشن
چون اونا هم میتونستن ولی همیشه خدا رو درنظر داشتن کاری بکنین که همه چیز از هم جدا بشه و همه به حق خودشون برسن (42000)
 
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۲۳:۰۶:۳۵
لطفا منتشر کن.

ما به شیوه تهاتر سپرده و وام اعتراض داریم

ما به شیوه تهاتر سپرده و وام اعتراض داریم

ما به شیوه تهاتر سپرده و وام اعتراض داریم

بانک مرکزی مانده حساب خالص من چقدر میشه؟
من ۷۰۵۰۰۰۰۰ در این موسسه سپرده ۵ ساله داشتم و همزمان ۵۴ میلیون وام گرفتم ۱۵ قسط آن( هر قسط تقربیا ۱۶۵۰۰۰۰) را از محل سود سپرده و حدود ۱۶۵ هزار تومان هر ماه ما به تفاوت می دادم . بعد از چند ماه بلاتکلیفی رفتم گواهی سپرده دریافت کنم گفتند خالص دریافتی شما می شود ۱۹ میلیون . چطور چنین چیزی ممکن است تقریبا ۲۱ میلیون کمتر از رقم محاسباتی مالی. گفتند ولی که شما در طول ۱۵ ماه دادید بابت سود وام تان بود از اصل آن محاسبه نشد این چه دزدی در روز روشن است من تقریبا ۲۵ درصد مبلغ وام را در طول۱۵ ماه پرداخت کردم یعنی چی این مبلغ. ما باید اگر شکایتی داریم به کجا باید اعلام کنیم موسسه هر جور که خودش خواست محاسبه می کنند چرا جایی رسیدگی نمی شودموضوع اختلاف حساب بین مشتری و موسسه راکجا پیگیری کنیم بیشتر تجمعات امروز برای سپرده گذاران مبالغ بالا و اونهایی بود که همزمان سپرده و وام داشتند چرا رقم قابل توجهی از اونها توسط موسسه کسر شد لطفا منتشر کنید من ۲۱ میلیون با این حساب بدون سود این چند ماه ضرر کرده ام . چرا پیگیری نمی کنید چندین بار پیام دادم ولی هیچ کدام را پیگیری نمی کنید موسسه هر جور که خواست اصل پول را کسر کرد بنده طی ۱۵ ماه ۲۴۷۵۰۰۰۰ پول قسط دادم یک ریال سود نگرفتم ۷۰۵۰۰۰۰۰ سپرده داشتم و ۵۴۰۰۰۰۰۰ وام آیا خالص این رقم می شود ۱۹ میلیون . چرا بانک مرکزی پیگیری نمی کند چرا مانده حساب را بانک مرکزی یا یک نهاد بیطرف با استاندارد از قبل تعیین شده محاسبه نمی شود ما باید شکایتمان را کجا مطرح کنیم (41744)
 
جلال ملانظر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۲۸ ۰۸:۴۴:۰۴
باتوجه باینکه موسسه سالها (41960)