کد مطلب: 12486
 
به‌بهانه ۱۲فروردین روز جمهوری اسلامی؛
روایتی خواندنی از برپایی رفراندوم جمهوری اسلامی در سبزوار +سند
شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳
 
بر طبق آمار در سبزوار ۱۴۰ تا ۱۶۵ هزار نفر به جمهوری اسلامی رأی «آری» و فقط ۱۴۲ نفر رأی «نه» دادند.
روایتی خواندنی از برپایی رفراندوم جمهوری اسلامی در سبزوار +سند
 
به گزارش سلام سربدار، اولین باری که مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی سر صندوق های رأی حضور یافتند، دوازدهم فروردین ۱۳۵۸ بود، که نمونه‌ی بارزی از مشارکت عامه مردم در صحنه سیاست به‌شمار می‌رفت. فعالیت‌هایی که دفتر تبلیغات امام و حزب جمهوری اسلامی برای حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی انجام دادند، باعث شد تا مردم حضور چشمگیری داشته باشند. بر طبق آمار در سبزوار ۱۴۰ تا ۱۶۵ هزار نفر به جمهوری اسلامی رأی «آری» و فقط ۱۴۲ نفر رأی «نه» دادند.

نظام‌الدین ملازاده، که مسئول کمیته مستقر در ژاندارمری سبزوار بود، درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری رفراندوم، چگونگی تبلیغات و برقراری نظم چنین می‌گوید: «بنا بر مسئولیتی که در ژاندارمری داشتم، متنی را نوشتم. آنگاه با ماشین مجهز به بلندگو با عبور از خیابان‌ها آن را قرائت کردم. تعداد زیادی پلی‌کپی هم از آن تهیه و در سطح شهر و روستاها منتشر کردیم. مأمورانی را هم جهت حفظ آرای مردم با اسلحه و تفنگ مستقر کردیم. متن دست‌نوشته از این قرار بود:

«ملت غیور ایران، برادران مسلمان مجاهد، روستائیان عزیز! جمهوری اسلامی که امروز شما به آن رأی می‌دهید خون‌بهای جوانان مجاهد و گلگون‌کفنانی است که امروز دیگر در میان شما نیستند. جمهوری اسلامی ندای مستضعفین و حامی بیچارگانی است که پشت‌شان در زیر بار ستم ستمگران خمیده گشته، جمهوری اسلامی، استقلال و آزادی را برای کشور عزیزمان ایران به ارمغان می‌آورد. به طوری که دُوَل استعمارگر جهان از به ثمررسیدن آن به وحشت و هراس افتاده‌اند. اینک به تو ای برادر روستایی هشدار می‌دهم که به‌هوش باشی و مورد اغفال عمال ستمگر که به صور مختلف در سطح مملکت پراکنده هستند، قرار نگیری. امروز که ملت به‌پاخواسته و پیر و جوان و زن و مرد مسلمان و غیر مسلمان می‌خواهند به جمهوری اسلامی رأی بدهند، از تو ای پاسدار انقلاب و ای برادر عزیز روستایی و ای همشهری گرامی می‌خواهم که در حفظ نظم و آرامش با مأمورین انتظامی همکاری بفرمایید. هر نوع فریادی و هرگونه اخلالی در امروز مغایر نهضت و انقلاب مقدس است. مأمورین انتظامی موظف‌اند این‌گونه افراد را شناسایی و به مسئولین مربوطه معرفی نمایند.»

Share/Save/Bookmark
مرجع : کتاب انقلاب اسلامی در سبزوار