کد مطلب: 12909
 
به بهانه افطاری‌های ساده میدان شهید فاطمی
مهمان سفره‌های روزه داری
اسماعیل هاشم‌آبادی
يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۸
 
در زمانه ای که عده ای از ناهنجاری های اجتماعیشان فیلم می گیرند تا منتشر کنند، ما باید زیباترین نذورات و باورمندترین مناسکمان را کف خیابان بیاوریم. باید بگوییم روزه داریم و با افطاری ساده مردم را در این مهمانی ماه خدا شریک کنیم.

قرن‌ها است که سفره های افطاری را دست و دل بازان انداخته‌اند و ما میراث‌دار چهارده قرن کرامت و مهربانی هستیم. سفره های ساده ولی باصفای افطار از زیباترین آیین های ما هستند. افطاری های ساده بهانه خوبی است تا ابراز کنیم که روزه داری زیر پوست شهر جاری است.

دست به خیر مردم خوب است و هزینه سفره مهربانی را تقبل می کنند. عده ای هم مردم را مهمان افطاریشان می کند. یکی تخم مرغ می آورد، یکی نان و پنیر و سبزی. یکی خرما آورده و دیگری قند. همه نذر دارند. پارک شده است محلی که خانواده ها روزه هایشان را در آن باز می کنند. نمازشان را می خوانند. برای همدیگر نذری و افطار می آورند و در سفره های همدیگر شریک می شوند. با همدیگر دوست می شوند و قرارهای بعدیشان را برای افطاری در پارک می گذارند.

این سفره بالا و پایین ندارد. ساده است و صمیمی. نه نیاز به روضه شنیدن دارد و نه نیاز به حمد و سوره خواندن. مردم همدیگر را مهمان سفره های خود می کنند در عصر چشم و همچشمی ها و اقتصاد منفعتی. روزه دار و غیر روزه دار مهمان سفره روزه داری و افطار می شوند. کودک و پیر، دار و ندار، زن و مرد می آیند. حتی اگر شده به تبرک حتی برای شفای بیمارشان کاسه آشی می گیرند و می‌خورند و می‌برند. چقدر خوب است پاتوق مهربانی میدان فاطمی، به همه میدان ها سرایت کند و افطاری های ساده به کف خیابان و میدان ها بیایند.

«چه بهتر که کسانی که می‌خواهند افطاری بدهند، با همین سنتی که رائج شده است، افطاری بدهند؛ که مردم را، رهگذران را و کسانی را که مایلند از افطاری استفاده کنند، در این سفره‌های رایگان و با بذل و بخشش و گشاده‌دستی، در کوچه‌ها، در خیابان‌ها، در حسینیه‌ها، افطاری می‌دهند… افطاری ساده اگرچه ساده است و ساده برگزار می‌شود اما دارای تأثیرات شگرف فردی و اجتماعی است که کمترین آن ایجاد روحیه‌ی گذشت و ایثار و توجه به دیگران، و به مرور ساخت شهری بر مبنای شاخص‌های یک شهر اسلامی است. شهری که در آن، روابط اجتماعی افراد بیش از هر چیز دیگری بر مبنای «دین» و آموزه‌های دینی است.» مقام معظم رهبری
Share/Save/Bookmark