کد مطلب: 12279
 
پول‌های حسین فریدون کجا خرج می‌شود؟!
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
 
یک مقام بلندپایه قضایی چندی قبل، از ادعای «بابک زنجانی» مبنی بر ارتباط داشتن با «ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور روحانی» خبر داده بود.
پول‌های حسین فریدون کجا خرج می‌شود؟!
پس از صحبت‌های اخیر حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضایی درباره دستگیری رسول دانیال‌زاده، ابربدهکار بانکی و اتهاماتش و نیز مشهود بودن ارتباط وی با «حسین فریدون» برادر رئیس‌جمهور روحانی؛ به نظر می‌رسد که این پرونده وارد مراحل جدیدتری شده است.

تنی چند از نمایندگان مجلس نیز در همین رابطه اطلاعاتی را پیرامون برادر رئیس‌جمهور، در رسانه‌ها افشا کرده‌اند که بخش‌هایی از آنها معانی خاصی را به ذهن القا می‌کند.

«ابوالفضل ابوترابی» نماینده مردم نجف‌آباد و عضو کمیسیون شوراهای مجلس در مصاحبه‌ای گفته است:

باند موسوم به سرخه‌ای‌ها در بانک ملت با فشار «حسین فریدون» از قبل انتخابات فعالیت داشت و به دنبال گلایه‌ای که فریدون در مورد عدم همکاری برای تامین هزینه‌های انتخابات داشت،‌ رستگار (که جزو مسئولان خیلی ضعیف در بانک بود) پس از چندی دارای پست شد که البته با فشار آقای فریدون به این سمت رسید؛‌ وی اکنون در بازداشت به سر می‌برد و برای او پرونده تشکیل شده است.

همچنین «محمد دهقان» عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در گفت‌وگویی رسانه‌ای به ابعاد مهم دیگری در رابطه با این پرونده اشاره و تصریح کرده است:

«به نظر ما قوه قضائیه نباید اغماض کند. باید رو دربایستی را کنار بگذارد و وقتی فردی متهم است، روابط مشکوکی بین او و یکی از متهمان فساد اقتصادی وجود دارد و همانطور که رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز گفت، برخی انتصاب‌ها مستقیماً با نظر این فرد نزدیک به رئیس جمهور صورت گرفته و یک مجموعه انسان‌های ناسالم به کارهای بزرگ بانکی گماشته شده‌اند و حتی بحث‌هایی وجود دارد که روابط بسیار ناسالمی برای پست فروشی وجود داشته و حتی در قضیه بانک ملت که فساد بانکی و ارزی صورت گرفته بود و مدیرعامل بانک دستگیر شد؛ اینکه آن مدیرعامل ناسالم به آنجا منصوب شده و چه کسی پشت صحنه بوده که ایشان را نصب کرده و چه روابطی موجب نصب ایشان شده و چه اثری داشته در وام‌های مفسده‌آلودی که بعداً توسط بانک به آن کسانی که مدیرعامل سابق بانک ملت را بر آن کار گمارده بودند داده بودند؛ اینها مسائلی نیست که قوه قضاییه نسبت به آن شکیبایی نشان دهد.»[۴]

«حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در همین رابطه با اشاره به اهدای یک منزل چند میلیارد تومانی توسط دانیال‌زاده به همسر آقای فریدون و با طرح این سؤال که دانیال‌زاده با چه عنوانی این پول‌ها را داده است؟! گفت:

«طبیعی است که پرداخت چنین مبالغی برای حسین فریدون توسط دانیال‌زاده باید مابه‌ازایی داشته باشد، آیا می‌توانیم بگوییم سر برخی از مسئولان را کلاه گذاشتند یا باید گفت که این افراد عوامل برخی از مسئولان هستند که خودشان چون مستقیم نمی‌توانند چنین اقدامی انجام دهند، آن عواملی هستند که برای آنها این کارها را انجام می‌دهند؟![۵]

*طی ساعت‌ها و روزهای پس از مصاحبه مطبوعاتی اخیر سخنگوی دستگاه قضایی درباره برادر رئیس‌جمهور، اطلاعات و گفته‌های فراوانی پیرامون «حسین فریدون» از جانب آگاهان سیاسی و اجرایی در رسانه‌ها نشر یافته است.

ولی آنچه که ما در بالا به آن اشاره کردیم و در کنار هم قرار دادیم، معانی و سؤالات خاصی را به ذهن متبادر می‌کند...

در سخنان ۳ نماینده فوق‌الذکر، اشاره‌های قابل تأملی در زمینه «گلایه‌های آقای فریدون در مورد عدم همکاری برای تامین هزینه‌های انتخابات»، «دخالت آقای فریدون در برخی انتصابات بانکی» و اینکه «پول‌ها با چه مابه‌اِزایی به سمت برادر رئیس‌جمهور سرازیر شده است؟» وجود دارد.

در ورای این اشاره‌ها نیز پر واضح است که اولاً آقای فریدون با اختیاراتی که از جانب رئیس‌جمهور داشته دست به دخالت در انتصاب‌ها زده است، ثانیاً بر اساس گفته‌های نمایندگان مجلس و بر اساس تجربه، هرگاه در سیاست پای مبالغ کلان در میان است، پای «انتخابات» و «پست و مقام» هم در میان است و ثالثاً منابع و رانت‌های ایجادشده در اطراف آقای فریدون، علی‌القاعده یک یا چند محل خرج دارد.

اکنون سؤال اصلی‌تری که پس از دانستن آن اشاره‌های خاص و گزاره‌های اخیر متولد می‌شود، اینست که منهای مابه‌اِزای امکانات سرازیر شده به سمت برادر رئیس‌جمهور برای هبه کنندگان؛ آقای حسین فریدون با این مبالغ و امکاناتِ در اختیار چه کرده و اینهمه امکانات را برای چه کاری یا چه کسی می‌خواسته است؟! به عبارت سلیس‌تر، این دپوی امکانات و رانت‌های شخصی چه هدف یا اهدافی را دنبال می‌کند؟!

آیا این امکانات صرفاً برای خانواده و زندگی شخصی فریدون کاربرد داشته یا به قصد فعالیت انتخاباتی جمع‌آوری شده است؟!

مبحث «پول‌های کثیف» در اشاره به فعالیت‌های انتخاباتی، پیش از این نیز توسط فعالان سیاسی کشور و رسانه‌ها نقد شده بود.

گفتنیست، یک مقام بلندپایه قضایی چندی قبل، از ادعای «بابک زنجانی» مبنی بر ارتباط داشتن با «ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور روحانی» خبر داده بود.
Share/Save/Bookmark