کد مطلب: 12036
 
ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم درخراسان رضوی بررسی می شود
جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۰
 
ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم درخراسان رضوی بررسی می شود
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی گفت: ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم ایران در رباط شریف خراسان رضوی بررسی می شود.

حسین زارع صفت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار‍ کرد: معاونت میراث فرهنگی کشور پرونده ثبت جهانی راه ابریشم ایران را با بررسی کاروانسراهای موجود در رباط شرف خراسان رضوی شروع کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه راه ابریشم شاهراه بزرگی است که شرق را به عنوان مهم‌ترین راه مواصلاتی دنیای قدیم به غرب وصل کرده و بیش از ۱۰ هزار کیلومتر طول داشته و با کاربردهای نظامی و سیاسی مورد بهره‌برداری بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی بیان کرد: مسیر اصلی جاده ابریشم از چین شروع شده و تا شهر ری ادامه داشته و شاهراه بزرگ خراسان را با گذر از سرخس، نیشابور و سبزوار تشکیل داده است.

وی در ادامه گفت: به همین منظور گروه پژوهشی بین المللی به سرپرستی هادی احمدی، استفانو مونگلی و لورنزوکوتپاس از ۲۹ شهریور ماه سال جاری به همراه معاونت میراث فرهنگی خراسان رضوی به مدت سه روز رباط‌های مسیر راه ابریشم در خراسان رضوی را بررسی کرده‌اند.

زارع صفت عنوان کرد: بررسی‌ها از شهرستان سرخس واقع در مرز مشترک ایران و ترکمنستان آغاز شد که رباط شرف به عنوان اولین اثر تاریخی این مسیر بررسی شد.

وی عنوان کرد: رباط سنگ بست در محور مشهد به فریمان، رباط شریف آباد، رباط فخر آباد، رباط قدمگاه شهرستان نیشابور، رباط شاه عباسی، رباط سنگ کلیدر، مهر، زعفرانیه، مزینان در سبزوار نیز از دیگر رباط‌های مورد بررسی و مطالعه این گروه پژوهشی بوده‌اند.
Share/Save/Bookmark