کد مطلب: 12379
 
صنایع تبدیلی حلقه مفقوده کشاورزی و دامپروری جوین
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۳
 
رئیس جهاد کشاورزی جوین گفت: ۸۰ درصد جمعیت این شهرستان در بخش کشاورزی اشتغال دارند اما نبود صنایع تبدیلی و شناخت بازار هدف بزرگترین معضل بخش کشاورزی و دامپروری جوین است.
علیرضا هاشم آبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین ارزش اقتصادی جوین مربوط به بخش کشاورزی است بطوری که جوین با ۳ درصد از کل زمینهای کشاورزی خراسان رضوی هفت درصد از کل تولیدات کشاورزی استان در این شهرستان تولید می شود.

وی ادامه داد: به جز کارخانه قند، صنعت تبدیلی دیگری در جوین وجود ندارد و نبود تسهیلات حمایتی از سرمایه گذار در راه اندازی صنایع تبدیلی باعث شد جای خالی این صنایع احساس شود.

رئیس جهاد کشاورزی جوین گفت: ظرف سه سال گذشته تولید در بخش کشاورزی روند رو به رشد داشت و در سالهای ۹۴ و ۹۵ افزایش ۲۵ درصدی در تولید مشاهده می شود.

وی افزود: ۲۹ واحد صنعتی دام سنگین با ظرفیت ۹ هزار و ۵۰۰ راس دام در جوین دایر است و روزانه ۵۰ تن شیر مازاد بر مصرف در این شهرستان تولید می شود.

او ادامه داد: نبود صنایع تبدیلی باعث ایجاد مشکلات فراوان در حوزه شیر و فراورده های لبنیاتی شده که فعالیتها و رشد در بخش کشاورزی و دامپروری جوین را تهدید می کند.

وی با اشاره به اعتبار هزار میلیارد ریالی از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری برای آبیاری تحت فشار گفت: پارسال در ۷۰ هکتار از اراضی برای آبیاری تحت فشار تسهیلات داده شد و امسال نیز هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی تحت این نوع آبیاری قرار خواهد گرفت.

هاشم آبادی ادامه داد: بازده آب در کشاورزی به شیوه سنتی ۳۵ تا ۴۰ درصد است و راه اندازی سامانه های نوین آبیاری با کاهش۱۰ درصدی مصرف آب فرصتی برای تجدید آب را ایجاد می کند.

۹ هزار بهره بردار در ۳۵ هزار هکتار اراضی زراعی و سه هزار نفر در پنج هزار هکتار باغهای شهرستان جوین فعالیت می کنند.
Share/Save/Bookmark