کد مطلب: 11370
 
اتصال ۳ شهرستان در انتظار ۱۵ کیلومتر آسفالت!
سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۹
۱
 
شاید باور نکنید، فقط ۱۵ کیلومتر آسفالت باقیمانده از راه حدود ۳۵ کیلومتری رحمت آباد، منتهی الیه جوین تا سلطان آباد مرکز خوشاب، اگر آسفالت شود، اهالی جوین و جغتای و سایر کسانی که مسیر خراسان شمالی و جاده میامی به مشهد را طی می کنند، علاوه بر اتصال آن شهرستان ها، ۵۰ کیلومتر در وقت مردم این شهرستان در رفت و آمد به مشهد صرفه جویی می شود. توضیح اینکه روستای رحمت اباد جوین محل تلاقی جوین به سمت سلطان آباد( مرکز شهرستان خوشاب) از جنوب شرقی است و شهر صفی اباد اسفراین نیز در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی این روستای شهرستان واقع شده است.
به گزارش سلام سربدار به نقل از نسیم جوین آسفالت این ۱۵کیلومتر از مدت ها پیش، از مسیر رحمت آباد جوین به سمت سلطان آباد به حال خود رها شده است.

« محمدی پور» یکی از شهروندان جوینی با بیان اهمیت اتصال راه جوین به سمت مرکز خوشاب تا مشهد، گفت: اگر مدیران وقت در این چند دهه کوتاهی نمی کردند و این مسیر را که راه مشترک سه شهرستان جغتای و جوین و خوشاب است به یک دیگر متصل می کردند، توسعه این ۳ شهرستان بیش از آنچه که متصور شود رقم می خورد .

وی با اشاره به اینکه بسیاری از زائران امام رضا (ع) و رانندگان وسایل نقلیه سبک و سنگین برای راحتی و کوتاهی مسیر عبور خود به سمت مشهد الرضا مسیر «میان بر» جاده میامی به جاجرم و جغتای و جوین و خوشاب و سپس فیروزه را انتخاب می کنند، اظهار داشت: کفی بودن این مسیر و کوتاهی بیش از ۵۰کیلومتری آن در مقایسه با جاده شاهرود به سبزوار و مشهد موجب شده است که بسیاری از زائران و رانندگان، این مسیر را برای سفر به مشهد انتخاب کنند

علی سردارابادی یکی دیگر از شهروندان جوینی نیز با بیان اینکه اگر مسیر رحمت آباد تا سلطان اباد فقط ۱۵ کیلومتری که مدت هاست رها شده است، آسفالت می شد علاوه بر راحتی عبور و مرور در این مسیر، اتصال زنجیره ای این ۴ شهرستان یعنی جغتای و جوین و خوشاب و فیروزه به راحتی رقم می خورد ، و دیگر نیازی نبود که مسافران و وسایل نقلیه سبک و سنگین راه طولانی و صعب العبور کوهستانی جوین به سبزوار و سپس نیشابور را تا مشهد طی کنند!

وی با اشاره به کوتاهی ۵۰ کیلومتری این مسیر (جغتای و جوین و خوشاب و فیروزه) در مقایسه با راه جوین سبزوار به مشهد، افزود: باید مردم جوین و جغتای و خوشاب مسیر طولانی راه جوین به سبزوار و سپس به سوی مشهدرا طی کنند تا مبادا اشتراکات این سه و یا ۴ شهرستان مورد اشاره محقق شود و با قطع ارتباط این شهرستان ها با سبزوار احیانا از بزرگنمایی ساختگی سبزوار و صفت «سبزوار بزرگ »کاسته شود!

این شهروند جوینی با اشاره به اینکه توسعه جوین و جغتای و خوشاب و فیروزه فقط منتظر آسفالت ۱۵ کیلومتر راه شوسه از رحمت آباد تا سلطان آباد است، خاطر نشان کرد: اگر این جاده و راه بین این ۴ شهرستان در مسیر طولی آماده شود علاوه بر کوتاهی ۵۰ کیلومتری مسیر تا مشهد، ریل گذاری توسعه و عمران این مسیر که مشترکات زیادی از جمله، دشت به هم پیوسته کشاورزی با وجود ریل آهن و راه در طول آن و جغرافیا و زبان مشترک، در کمترین زمان ممکن تحولی بزرگ در همه ابعاد در این مسیر اتفاق می افتاد.

یکی از شهروندان جوینی اظهار کرد : چرا در این چند دهه این اتصال ساده و کم هزینه محقق نشده است؟

محمد نقابی با بیان اینکه به هم پیوستن این ۴ شهرستان ( جوین و خوشاب و جغتای و و فیروزه و نیز شهر صفی آباد اسفراین ریل توسعه اقتصادی و فرهنگی منطقه به هم متصل می شود، افزود: با به هم پیوستن این ۴ شهرستان با اشتراکات زیادی که با هم دارند، موجب ضرر اقتصادی به اصطلاح شهرستان مادر (سبزوار) می شود. و به همین دلیل مدت ها است( بیش از ۸ سال) پس از استقلال این شهرستان های جدیدالاحداث این پروژه رها شده است.

رئیس اداره راه و شهرسازی جوین در این مورد می گوید: فقط ۲ کیلومتر از این مسیر ۱۵ کیلومتری رحمت آباد به سلطان آباد مربوط به حوزه راه جوین است و بقیه مربوط به حوزه راه شهرستان همسایه «خوشاب» است .

مهندس توسلی افزود: زیر سازی این راه تقریبا بیش از ۵۰ درصدآماده شده و باید از طریق اعتبارات ملی پیگیری شود و این در حوزه اعتبارات استانی و شهرستانی نیست .
Share/Save/Bookmark


برآبادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۰۴ ۱۳:۵۰:۵۰
نگران نباش .سریع به سبحانی بگو زود اقدام میکنه .خب موقع انتخاباته دیگه. (40799)