کد مطلب: 12884
 
ارائه آمارهای غیرمنطقی رئیس میراث فرهنگی سبزوار از بازدیدهای نوروزی
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۷
 
سبزوار با وجود ظرفیت‌های خوب گردشگری در زمینه‌های آثار تاریخی و مذهبی و حتی وجود مزار شخصیت‌های مشهور کشوری مثل حمید سبزواری پناسیل های خوبی برای جذب گردشگر دارد. از همه مهمتر قرار گرفتن سبزوار در مسیر جاده تهران-مشهد می تواند فرصت خوبی برای معرفی آثار و مفاخر سبزواری به دیگر هم وطنان باشد و هم منبعی برای جذب درآمد و رونق گردشگری در سبزوار باشد.

اما متاسفانه هر ساله در ایام نوروز خبری از اداره میراث فرهنگی که اصلی ترین بانی این مهم است نمی بینیم و فقط از سال گذشته آن هم بخاطر حضور تشکل های مردمی در این عرصه شاهد رونقی در زمینه آثار و اماکن تاریخی سبزوار هستیم.

اما امسال هم همچون سال گذشته بعد از پایان ایام نوروز، حسینی ریس اداره میراث فرهنگی آماری از بازدیدهای نوروزی از آثار تاریخی و مذهبی ارائه کرد که باورش کمی سخت است. حسینی میزان این بازدیدها را ۵۰۱ هزار عنوان کرده که نسبت به سال گذشته رشد ۶۰ درصدی را داشته و این یعنی سال گذشته هم حدود ۲۴۰ هزار بازدید از مراکز تاریخی و مذهبی را در سبزوار داشته ایم.

هر چند این آمار نسبت به آنچه در ایام نوروز نسبت به حضور مسافران در سبزوار دیدیم کاملاً غیرمنطقی است اما چند سوال در این رابطه مطرح است.

اداره میراث فرهنگی چطور و با چه روشی این میزان از بازدیدها را شمرده است؟ آیا یک تیم در ایام نوروز برای پالایش بازدیدها در نظر گرفته شده است؟

آیا این آمار مربوط به بازدیدهای خود مردم سبزوار هم هست؟ اگر این طور است بازدیدهای مردم سبزوار را حساب نکنیم چقدر از این بازدیدهای مربوط به مسافران است؟

رئیس میراث فرهنگی بخشی از این بازدیدها را مربوط به آثار مذهبی دانسته است. آیا حضور مردم در سال تحویل در امامزاده شعیب و دیگر امامزاده ها را هم جز این بازدیدها حساب کرده اید؟

میراث فرهنگی چه برنامه های خاصی انجام داده که توانسته میزان بازدید از آثار مدهبی و تاریخی را ۶۰ درصد افزایش بدهد؟

میراث فرهنگی چقدر توانسته از این ۵۰۱ هزار بازدید، آورده مالی برای آثار تاریخی و مذهبی سبزوار کسب کند؟

امیداواریم با پاسخ های رئیس اداره میراث فرهنگی کمی بهتر این بازدیدها را تحلیل کنیم ولی چنین آماری غیرمنطقی را از زبان مسولان سایر شهرستان های همجوار هم داشتیم. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جوین از بازدید۴۲ هزار و ۶۷۰ مسافر و گردشگر از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهرستان خبر داد و فرماندار خوشاب هم از بازدید ۳۸ هزار مسافر نوروزی از جاذبه های گردشگری خوشاب گفت. گویا ارائه آمار غیرمنطقی از بازدیدهای نوروزی یک رویه بیلان کاری در میراث فرهنگی است.
Share/Save/Bookmark