کد مطلب: 12514
 
گزارشی از اعتکاف خودجوش دانش‌آموزی در سبزوار؛
لذت شیرین اعتکاف دانش‌آموزی در ۱۲متری حاج عباس/ لزوم حمایت آموزش‌وپرورش از گروه‌های تربیتی خودجوش و مؤمن +تصاویر
يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
 
یکی از صحنه هایی که خیلی جالب توجه بود همکاری و یا بهتر بگویم همراهی اهالی محله ۱۲ متری حاج عباس در برگزاری اعتکاف بود که با صفا و صمیمیت تدارکاتچی های خوب این مراسم بودند.
لذت شیرین اعتکاف دانش‌آموزی در ۱۲متری حاج عباس/ لزوم حمایت آموزش‌وپرورش از گروه‌های تربیتی خودجوش و مؤمن +تصاویر
 
سلام سربدار - حسن مریدیان:

"سلام علیکم از شما برادر ایمانی دعوت می شود تا در حلقه های معرفتی یکصد دانش آموز معتکف ما را یاری فرمایید."

با دیدن پیامک بلافاصله راه افتادم به سمت آدرسی که در انتهای پیامک آمده بود. خیابان ناوی ۱۲ متری حاج عباس مسجد ابوالفضلی.

راستش رو بخواین وقتی اسم کار با دانش آموز و گروه‌های دانش آموزی به گوشم می‌خوره. بی‌اختیار می‌شم و دست و پاهام انگار دیگه از مغزم فرمان نمی گیرند. گویی عشق کار با دانش آموز در نهاد ما معلم‌ها از عالم ازل سرشته شده است.

از در مسجد که وارد شدم یکی از دوستان معلمم را دیدم که از بچه های همان محل بود که با همت بالا و اخلاص تمام مسجد محله رو به خوبی رونق داده بود. به سمتش رفتم و با سابقه ای که از روحیات جعفر در ذهنم بود حدسش خیلی مشکل نبود که یکی از پایه های اصلی برگزاری مراسم اعتکاف امسال خودش باشد. بعد از نشستن اولین چیزی که توجهم را به خودش جلب کرد حلقه ای بود که در کنار ما شکل گرفته بود که چند دانش آموز اطراف آقای ابهری معلم دینی و قرآن حلقه زده بودند.

بالاخره بعد از حال و احوالپرسی با جعفر آقا؛ متوجه شدم در کارهای فرهنگی اعتکاف خیلی دست تنها هستند. برای همین بلافاصله همونجا به یکی از رفقای معلم زنگ زدم و بلافاصله خودش رو به اونجا رسوند. بعد از ارزیابی گروه های سنی مختلف و اینکه از چه منطقه ای هستند قرار شد در کنار دوستان دیگه ای که اونجا بودند کار را شروع کنیم.


شرکت کننده ها در اعتکاف امسال مسجد ابولفضلی تقریبا ۲۵ تا دانش آموز ابتدایی ۳۰ تا متوسطه اول و ۳۳ تا متوسطه دوم بودند.

مقطع ابتدایی از بچه‌های همون محل بودند و دانش آموزان متوسطه اول با همکاری معلمان مدرسه شهید الداغی و دکتر معین و دانش آموزان متوسطه دوم به همراه مربی پرورشی مدرسه‌شون آقای نعمتی از دبیرستان شهید شجیعی شهرک توحید مهمانان این خانه خدا بودند.

یکی از صحنه هایی که خیلی جالب توجه بود همکاری و یا بهتر بگویم همراهی اهالی محله ۱۲ متری حاج عباس در برگزاری اعتکاف بود که با صفا و صمیمیت تدارکاتچی های خوب این مراسم بودند. از همکاری در پهن کردن سفره‌های ساده معتکفین در طبقه بالای مسجد به وسیله خانم‌های پر تلاش محله گرفته تا چمبه زدن‌های اهالی محل توی آشپزخانه مسجد که هر کدوم نیت می کردند و چمبه می زدند تا آشپزی پدر یکی از بچه های معتکف که سر سفره از سوپ‌های پدرش حسابی تعریف می کرد و اشتهای ما رو چند برابر می کرد؛ به اعتکاف رنگ و بوی دیگری داده بود.

بعد از همفکری با دست اندرکاران اعتکاف قرار شد یکی از کارهای ما برگزاری حلقه ها باشه. جالبه بگم که در حین دادن طرح ها متوجه شدم که چقدر طرح های ما مامانی و آرمانی و چقدر طرح های حسن آقا مسول پایگاه مسجد؛ عملیاتی و به قول خودش چاله میدونیه.


در نهایت برای برگزاری حلقه‌ها قرار شد هر کداممون با توجه به روحیه ای که در جذب بچه‌ها داره و بچه ها بیشتر با اون روحیه ارتباط می گیرند بین بچه ها پخش بشیم و درباره هر موضوعی که برای اون‌ها جالبه صحبت کنیم تا فقط از این بی برنامگی و بیکاری و تلف کردن وقتشون جلوگیری کنیم.

بالاخره حلقه ها شروع شد این یکی دو روز کنار بچه ها لحظاتی شون رو تونستیم پر کنیم. از حلقه های گرم و پر مخاطب این چند روز حلقه احکام مهدی فلاح بود که با زبان گرم و بی تکلفش خیلی مخاطب جذب کرده بود.


زنگ تفریح های اعتکاف هم مسابقات کشتی بین بچه ها و گاهاً مربی ها بود که خیلی مشتری داشت.
البته از کم لطفی های مسولان امر هم نباید غافل شد که در طول این چند روز از فرستادن روحانی خبری نبود.

پیدا کردن مداح هم یکی از سخت ترین کارهای اعتکاف بود که کسی از مداحان رو یا ما نتونستیم پیدا کنیم و یا اگر جواب می دانند وقت نداشتند.

خداروشکر این اعتکاف دوسال هست که در این مسجد به همت آقای نعمتی یکی از مربیان عزیز پرورشی شهرمان و همراهی اهالی محله عباسیه و مسولین مسجد ابولفضلی برگزار میشود. شروع این ایده از طرف آقای نعمتی مربی پرورشی بوده است که هر سال در هر مدرسه ای که بوده اند دانش آموزان را با خودشان به این حرکت جذب کرده اند و با همراهی برخی از فعالان فرهنگی و همیاری پایگاه و کانون مسجد ابولفضلی همراه شده است.


سختی های کار مانند هزینه ها و مدیریت این کار بزرگ ولی دور از چشمان دیگران در این گوشه شهر نه تنها نگذاشته کار روی زمین بماند بلکه تلاش این عزیزان را نیز بیشتر کرده است.

جا دارد این حرکت هم از سمت مسولین آموزش و پرورش شهرمان به عنوان یک حرکت دانش آموزی حمایت شود و هم برای مربیان عزیز و دیگر فعالان فرهنگی شهرمان به عنوان یک نمونه کار تربیتی و مسجدی ادامه یابد.

وقتی این همه شور دانش آموزان و همراهی خانواده ها رو در برگزاری این مراسم می دیدم با خود گفتم چرا از چنین فرصت‌های عزیزی و این چنین سرمایه‌هایی چقدر کم در راستای فعالیت های تربیتی و فرهنگی بهره برده‌ایم. به امید برگزاری بهتر و بیشتر اینچنین مراسم هایی.

با مشاهداتی که از این اعتکاف دانش آموزی داشتیم ؛ فضای این اعتکاف دانش آموزی شبیه گردهمایی بود که در آن شور نونهالان؛ پاکی نوجوانان و همت بالای جوانان را در عرصه این فعالیت عبادی به خوبی نشان داده بود.

به نظر می‌رسد مدیریت این گونه جمع ها که یا از نظر سنی (مقاطع ابتدایی) و یا از نظر روحی آمادگی حضور در اعتکاف را نداشته باشند و به عنوان یک حرکت جمعی و حضور در بین گروه همسالان در این مراسمات دور هم جمع شده اند مدیریت خاصی را می طلبد و کاری بسیار پیچیده تر از مدیریت یک اعتکاف رسمی باشد شاید طرحی را که بتوان پیشنهاد داد که بیشتر در مدیریت این گونه برنامه ها جواب می‌دهد قالب اردویی برگزار کردن این مراسم است یعنی مدیریت یک اردوی تربیتی سه روزه در خانه خدا.

البته در پایان باید گفت بی شک ایجاد چنین فضا و مدیریت کردن شور و هیجان صد دانش آموز کاری بسیار دشوار است که جز از یک گروه جهادی همچون اقای نعمتی مربی پرورشی دبیرستان شهید شجیعی و همراهی برداردان مسکنی مسولین پایگاه مسجد ابولفضلی عباسیه ساخته نیست. خدا قوتشان دهد.

Share/Save/Bookmark