کد مطلب: 12866
 
کشف سنگ نگاره هاي هزاران ساله در شهر داورزن
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۹
 
مدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري داورزن گفت: سنگ نگاره هايي منقوش به تصاوير شير، بز و قوچ با قدمت چهار هزار سال مربوط به عصر مفرغ و آهن در سه مکان تاريخي اين شهرستان کشف شد.

به گزارش سلام سربدار، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي محمد عبدالله زاده ثاني، با اعلام اين خبر افزود: «اين تصاوير که به روش کوبه اي بر سنگ منقوش شده اند طي بررسي ميداني و به صورت غيرسيستماتيک شناسايي شده اند.»

او ادامه داد: «نخستين سنگ نگاره مشابه با کشفيات اخير ۲۳ سال پيش در منطقه سبزوار شناسايي شده بود.»

مدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري داورزن گفت: «اين شهرستان با بهره مندي از آثار تاريخي و طبيعي فراوان، قرار گرفتن در مسير جاده تاريخي ابريشم و جاده تهران - مشهد و عبور سالانه ۲۵ ميليون مسافر و زائر بارگاه مطهر حضرت امام رضا(ع) از اين مسير، شرايط مناسبي براي جذب گردشگران دارد.»
او آسيابهاي آبي و بادي، کاروانسراهاي تاريخي بين راهي، مساجد قديمي، يخدان ها، آتشکده آذربرزين مهر، روستاهاي قديمي مزينان و باشتين، مناطق ييلاقي و آبشارهاي منطقه بفره و کوير را از جمله آثار تاريخي و طبيعي داورزن برشمرد.

داورزن ۱۵۰ اثر تاريخي، طبيعي و معنوي دارد که ۸۰ اثر از اين تعداد در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده اند. مرکز شهرستان ۲۱ هزار نفري داورزن در فاصله ۳۱۰ کيلومتري غرب مشهد قرار دارد.
Share/Save/Bookmark