کد مطلب: 12857
 
بمناسبت روز مبارزه با استکبار جهانی؛
۱۳آبان در سبزوار چه گذشت؟!
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۴
 
روز ۱۳ آبان که در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است. در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳، مأموران رژیم شاه، حضرت امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا، به ترکیه تبعید کردند.

در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی ماموران رژیم شاه، به آنان حمله کرد و آنان را به خاک و خون کشید. در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند.

و اما در روز سیزدهم آبان ماه ۱۳۵۷ در سبزوار چه گذشت؟ در این روز نه تنها تهران بلکه اغلب شهرهای کشور شاهد تظاهرات چندهزار نفری دانش آموختگان بود. در این روز در سبزوار، گروه کثیری از دانش اموزان دبیرستان های اسرار، دکتر مهدی غنی، ابن یمین و همچنین دانشجویان مجمع صنعتی از رفتن به دبیرستان و دانشگاه و حضور در کلاس خودداری کردند و به همراه دبیران و استادان خود در محوطه دبیرستان اسرار گرد هم آمدند. آنان با سر دادن شعار و حمل پارچه نوشته هایی، تظاهرات وسیعی در شهر را رقم زدند.

حاج اقا سید محمد حسن علوی که با استقبال پرشور مردم به جمعیت ملحق شده بود، در باره حکومت اسلامی سخنرانی کرد. راهپیمایان که برای اقامه نماز به دبیرستان اسرار بازگشته بودند، پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت نامبرده دوباره در خیابان پهلوی و اسرار راهپیمایی کردند.

در این روز به دنبال درخواست تظاهرکنندگان، نام هنرستان صنعتی کوروش، دبیرستان ششم بهمن و دانشکده کار به ترتیب به نام های هنرستان دکتر علی شریعتی، دبیرستان هفده شهریور و دانشکده مهدی غنی تغییر یافت.
Share/Save/Bookmark
مرجع : آرشیو واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، مرکز سبزوار