کد مطلب: 12389
 
گزارشی از شتاب روند تخریب قنات ها در سبزوار؛
قنات ها همچون بمب ساعتی مهیب در زیر شهر سبزوار/ منتظر فاجعه ای جبران ناپذیر باشید/ هیچ‌کس پاسخگو نیست!
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۸
۱
 
شتاب روند تخریب ۱۳ رشته قنات که در امتداد شمالی-جنوبی از زیر شهر سبزوار عبور کرده اند، به دغدغه ای برای مردم و مدیران شهری این دیار تاریخی تبدیل شده است.
قنات ها همچون بمب ساعتی مهیب در زیر شهر سبزوار/ منتظر فاجعه ای جبران ناپذیر باشید/ هیچ‌کس پاسخگو نیست!
 
به گزارش سلام سربدار، رها کردن فاضلاب ساختمان ها در قنات ها از جمله مشکلاتی است که نشست زمین، بلیعده شدن ساختمان ها و در نهایت فاجعه جانی و مالی احتمالی را در پی دارد و از تهدیداتی است که شهر سبزوار با آن دست و پنجه نرم می کندو در این راستا باید ردیابی مسیر آسیب دیدگی قنات ها، حفاظت، لایروبی و مرمت قنات هایی که از ناحیه ساخت و ساز های شهری آسیب دیده اند، در دستور کار قرار گیرد.

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی سبزوار در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۳۰۰ هکتار از هسته مرکزی این شهر به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر اثرات مخرب زیر سطحی قنات ها قرار دارد.

مهدی برزویی افزود: منطقه در معرض خطر،‌ شامل بافت فرهنگی، اقتصادی و کانون رفت و آمد مردم می شود که آثار تاریخی ارزشمندی چون مسجد جامع، مسجد پامنار، بازار اصلی، یازده کاروانسرا و تیمچه، خانه های تاریخی، مدرسه فخریه و حمام قیصریه در آن قرار دارند.

وی ادامه داد: وجود این بناها در مرکز شهر حساسیت و ضرورت جلوگیری از بحران های زیر سطح شهر را افزایش داده است.

برزویی تصریح کرد: تعدادی از قنات ها دارای روان آب، بخشی آغشته به فاضلاب و قسمتی هایی نیز متروک شده است که عملکرد تخریبی آب در این قنات ها و از طرفی انباشت ساختمان ها، معابر و تاسیسات شهری بر روی آنها از یک فرآیند تخریبی رو به رشد و غیر قابل پیش بینی در حال و آینده خبر می دهد.

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی سبزوار افزود: حادثه سال ۸۸ (که در پی آن مرکز شهر سبزوار دهن باز کرد و یک جوان موتور سوار را بلعید)، فرو رفتگی ها، ایجاد حفره های عمیق، بیرون زدن آب، نشست زمین و تخریب بناهای تاریخی نمونه هایی از خسارات مالی و جانی ناشی از قنات های این شهر است.

برزویی ادامه داد: تاکنون نشستهای فراوانی با دستگاه های جهاد کشاورزی، آب و فاضلاب، شهرداری، مالکین قنوات، فرمانداری و دستگاه قضائی برگزار شده ولی به دلیل نبود پیوستگی و هماهنگی نتیجه گیری نهایی برای حل مسئله انجام نشده است.

وی گفت: بحران قنات ها فقط وجود حفره و کانال زیر سطح شهر نیست بلکه ساخت و سازهای بدون برنامه باعث آسیب دیدگی مسیر قنات ها شده و آب موجود از مسیر طبیعی خود خارج شده است.

برزویی گفت: این آب در فضای زیر شهر توزیع شده است به گونه ای که در عمق هشت متری مرکز شهر حجم قابل توجهی از آب وجود دارد.

او با تاکید بر اینکه بحران قنات های شهر سبزوار به مثابه یک بمب ساعتی مهیب است، گفت: این آب هر لحظه فعالیت تخریبی خود را ادامه می دهد و ناگهان به صورت یک حادثه رخ نشان می دهد.

او تاکید کرد: فضای زیرین شهر سبزوار هر لحظه در حال خالی شدن است که در نهایت به لایه مختصر می رسد که با یک فشار جزئی زمین فرو می ریزد.

برزویی با بیان اینکه موضوع بحران قنات ها بحثی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت، تاکید کرد: مسئولان دستگاه های مختلف از ورود به این موضوع شانه خالی می کنند و این در حالی است که خطر انفجار این بمب ساعتی هر لحظه نزدیک تر می شود.

برزویی گفت: باید ستادی از تمامی بخش های دولتی، عمومی و خصوصی مرتبط به این موضوع با محوریت فرمانداری تشکیل شود تا در این ستاد اقداماتی از جمله شناسایی و مطالعه دقیق و جامع، طراحی برنامه و اجرای راه های مقابله با بحران، ترمیم و اصلاح شرایط و پیگیری مستمر موضوع در دستور کار قرار گیرد.

معاون عمرانی فرمانداری سبزوار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بررسی وضعیت فعلی قنات ها در حوزه وزارت نیرو و در شهرستان ها به عهده اداره امور منابع آب است اما مطالعه قنات در زیر سطح سبزوار از اولویت ها و ضرورت های اولیه است که باید توسط ستاد بحران تامین اعتبار شود.

حسن شاد افزود: مرحله نخست ساماندهی قنات های سبزوار که شناسایی و مطالعات اولیه است، پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن به صورت مرحله ای در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مشکل بالا آمدن آب های زیر زمینی فقط مربوط به قنات ها نیست بلکه فرسودگی شبکه آب و فاضلاب نیز باعث سرگردانی آب در زیر بافت شد و این ۲ عامل سبب شد تا میزان آب سرگردان در هسته مرکزی شهر تبدیل به یک دغدغه شود.

معاون فرماندار گفت: بخش هایی از شهر به ویژه قسمت شمال شرق با مشکل جدی بالا آمدن آب مواجه است که برای جلوگیری از نشست زمین در این منطقه مجوز برداشت آب و استفاده آن در فضای سبز مطرح و به تصویب رسید.

او افزود: شرکت آب و فاضلاب باید نسبت به اصلاح و تکمیل شبکه آب اقدام کند و همچنین نسبت به شناسایی و اتصال فاضلاب خانگی شهروندانی که به اگو متصل نیستند اقدام و شرایط را برای اتصال این ساختمان ها به اگوی شهری آماده کند.

شاد یادآور شد: تصفیه خانه فعلی جوابگوی جمعیت شهری سبزوار نیست و باید برای اجرای هر چه سریعتر تصفیه خانه دوم اقدام شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی سبزوار نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: ساخت و سازهای شهری یکی از عوامل تاثیر گذار در مسدود شدن دیواره قنات ها است که این امر منجر به پس زدن آب آنها شده است.

حسین بخشی افزود: آب حاصل از قنات ها که یک فرصت ویژه برای شهرستان تلقی می شد امروز تبدیل به یک تهدید جدی شده است که این امر نیازمند توجه دستگاه های ذیربط است.

وی ادامه داد: تاکنون در نشستهای مختلفی در فرمانداری مطرح شده که باید اقدامات اساسی برای آب های سطحی رها شده در لایه های زیرین شهر انجام شود زیرا حجم این آب در نوسان است و هر روز بر شدت آن افزوده می شود.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز گفت: اکثر قنات های سبزوار قدیمی هستند و ساخت و سازها باعث شد که قنات ها روی نقشه قابل شناسایی نباشند و فقط یک نام از آنها باقی مانده و اطلاعات دقیقی در این باره وجود ندارد.

منصور برغمدی افزود: ساخت و سازها باعث شده است که سرچشمه قنات ها گم بشود و البته حوزه شهری به جهاد کشاورزی مربوط نمی شود و وظیفه این اداره مرمت و بهسازی قنات های خارج از محدوده شهری است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار نیز گفت: بر اساس قانون توزیع عادلانه آب و قانون شهرداری ها، شهرداری سبزوار یک نهاد غیر دولتی است و مسئولیتی در قبال مرمت و لایروبی قنات ها ندارد.

جعفر صائمی افزود: شهرداری سبزوار در کنار سایر ادارات آمادگی اجرای طرح مطالعات قنات های سبزوار را دارد اما به تنهایی هیچ مسئولیتی ندارد.

محمد ثابتی مقدم مدیر امور منابع آب سبزوار نیز گفت: به لحاظ حساسیت ویژه، به دستور مقامات ذی صلاح از پاسخگویی معذور است!

۱۳ رشته قنات به طول ۵۰ کیلومتر در داخل شهر سبزوار وجود دارد.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۰۸:۰۹:۵۲
برادر بزرگوار به این عزیزان شورای شهر بفرمایید بجای بهم ریختن خیابان کاشفی و جلو بانک ملی تا باغ ملی و درست کردن میادین که هزینه های اضافلی انجام می شود به آسفالت خ شهرک شیرخانیکه سه ماه و یا به این قنات ها برسن عزیز من (43673)