کد مطلب: 8022
 
پرونده ويژه کوي گلستان-۳۰/ ۳۵ سال + ۱ سال ونيم گذشت؛ براي کوي گلستان چه کرديم؟
پرونده کوي گلستان همچنان باز است!/ اگر اتفاقي بيفتد همه بايد پاسخگو باشيم
يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۲
۵
 
پرونده کوي گلستان همچنان باز است!/ اگر اتفاقي بيفتد همه بايد پاسخگو باشيم
 
۳۵ سال از انقلاب و يک سال و نيم از پيگيري بازسازي کوي گلستان مي گذرد. بعد از ۳۰-۳۵ سال غفلت، بي اعتنايي و بي توجهي؛ "سلام سربدار" در سال ۹۱ تصميم گرفت با باز کردن پرونده ويژه اي به کوي گلستان بپردازد. در "پرونده ويژه کوي گلستان" با تهيه گزارش ها و مصاحبه هايي مسائل و زواياي مختلف کوي بررسي شده است. نخستين قسمت اين پرونده گزارش برنامه پيک بامدادي راديو ايران بود که ۲۱ آذر ۹۱ پخش شد. در يک سال گذشته حدود ۳۰ قسمت از اين گزارش ها و مصاحبه ها را منتشر کرديم و اين پرونده را تا رسيدن به نتيجه نهايي هم چنان پيگيري خواهيم کرد. بيش از يک سال از باز شدن پرونده کوي گلستان مي گذرد و حالا مروري داريم بر قسمت هاي قبلي اين پرونده:


۱- "آقاي فرماندار دست گل تان درد نکند!" (گزارش راديو ايران درباره کوي گلستان/ سه شنبه ۲۱ آذر ۹۱)

- نام اين محله را "گلستان" گذاشته اند هر چند اين جا نه از گل خبري است و نه از گلستان. محله اي با خانه هاي فرسوده که ۴ متر گودتر از سطح شهر است. حسن سيمايي از اهالي محله ي گلستان:
ببينيد ما در مرکز شهر سبزوار با چه فلاکتي داريم زندگي مي کنيم. خودشان نظريه داده اند که اين باغ صد در صد فرسوده است و بايد تخريب بشود و خطر جاني دارد. ما روي آب و قنات ها داريم زندگي مي کنيم. همه جا دعا مي کنند مي گويند خدايا باران بيايد ولي ما به علت اين که خانه ها خراب است و آسفالت نداريم مي گوييم خدايا ديگر باران بس است ديگر نيايد الان خانه ها مان نم کشيده است.

۲- "با کوي گلستان درباره مسئولان محترم قضاوت کنيد" (شنبه۲۵ آذر ۹۱)

- ما قضاوت نمي کنيم اما با "کوي گلستان" به خوبي مي شود درباره همه مسئولان شهرستان سبزوار در سي سال اخير بعد از انقلاب قضاوت کرد. و حالا نيز "کوي گلستان" محک خوبي براي سنجش حرف و عمل مسئولان فعلي است. اميدواريم پرونده ويژه اي که براي آن کار مي کنيم بتواند تا حدودي زبان حال اهالي اين کوي باشد و اين تاثير را داشته باشد که مسئولان محترم حداقل به حرف هاي خودشان که در اين مصاحبه ها زده اند عمل کنند تا در قضاوت مردم سربلند باشند. و اميدواريم که گزارش ويژه اي هم از ساماندهي و بازسازي اين کوي تهيه کنيم.


۳- "مبادا با حاشيه سازي ها اصل موضوع فراموش شود" (چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۱)

- اين گزارش (گزارش راديو) در واقع فرصتي براي اهالي مظلوم کوي گلستان بود که بعد از ۳۰ اولين بار صداي شان را به گوش مسئولان برسانند. سي سال مسئولان حرف زدند و کاري نکردند حال اين مردم يکبار فرصت پيدا کردند که حرف بزنند. مگر سي سال که مسئولان حرف زدند و به قول هايشان عمل نکردند اين مردم کاري کردند و يا اصلا کاري مي توانستند بکنند. چرا مسئولان نمي توانند تحمل کنند که يک بار هم مردم کوي گلستان حرف شان را بزنند؟ به هر حال اميدواريم که همه مسئولان محترم شهري اين فرصت را غنيمت شمرده و به جاي پرداختن به حاشيه ها يا حتي حاشيه سازي به فکر حل مشکل باشند.

۴- "در کوي گلستان چه مي گذرد؟" (گزارش ميداني از کوي/ شنبه ۲۸ بهمن ۹۱)

- چطور نمي ترسند هر شب در اين خانه ها مي خوابند و هر روز در اين جا ها کار مي کنند. ديوارهايي که بدون اغراق با يک لگد و يا با برخورد پشتي صندلي به راحتي فرو مي ريزد و نياز به هيچ زلزله اي نيست.
به تناسب کار خبرنگاري به روستاها و مناطق محروم و روستاهاي زيادي سفر کرده ام و هر سال چندين بار به اين مناطق مي روم، روستاهايي که هنوز آب و برق و جاده هم ندارند. اما بدون اغراق بگويم کمتر جايي را ديده ام که وضع مردم آنجا اين قدر وخيم و تراژيک باشد بويژه اين که کوي گلستان در مرکز شهر هم واقع است.

۵- "نان زحمت کشي خودمان را مي خوريم" (مصاحبه با حاج عباس جواندل پيرترين مرد کوي گلستان/ جمعه ۴ اسفند ۹۱)

- الان که وضع تان اينطور است از کميته امداد هم کمک مي گيريد؟ نه، ما هم مانند همه فقط يارانه مي گيريم. گفتند بيا تحت پوشش کميته امداد، گفتم نمي خواهم. گفتم: کميته امداد پول صندوقهاي صدقه است نمي خواهم. همين پول زحمت کشي خودمان بس است. به نان خشک مي سازيم.

۶- "خانه از پاي بست ويران است / خواجه در بند نقش ايوان است" (شنبه ۱۲ اسفند ۹۱)

- اين سنگ فرش کردن کار اصلي نيست. خودشان اين منطقه را بعنوان بافت فرسوده تشخيص دادند. خودشان مي گويد ما روي آب زندگي مي کنيم. با سنگ فرش کردند که درست نمي شود. مثل ساختماني که از داخل خراب باشد اما رويش را سيمان و کاهگل کند. اين ها بايد فکر اساسي براي اينجا بکنند. اين سنگ فرش که فايده اي براي ما ندارد. همان موقع چند بار به ما گفتند خودتان مصاحبه کنيد و تشکر کنيد که براي ما کار کردند.
- کي گفت مصاحبه کنيد؟
چند نفر از شهرداري، چند بار گفتند اين کارهايي که انجام مي شود شما مصاحبه کنيد و از شهردار تقدير و تشکر کنيد.
- شما مصاحبه کرديد؟
نه
شهردار، مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي بافت هاي فرسوده و ديگر مسئولان شهري بدانند که خواسته مردم کوي گلستان اين است: "بهسازي اين محله يکي از آرزوهاي اهالي اين منطقه است که بارها از مسئولان خواسته شده است." بنابر اين اقدامات فعلي شهرداري در کوي گلستان مصداق بارز آن شعر معروف است که گفت:
خانه از پاي بست ويران است خواجه در بند نقش ايوان است
مردم کوي گلستان در ۳۰ و چند سال گذشته آنقدر وعده و وعيد و سخنراني شنيده اند که ديگر با اين کارهاي ظاهري کلاه سرشان نمي رود.


۷- "عدم همکاري مسئولان و کمبود بودجه مهم ترين مشکل بازسازي و بهسازي کوي گلستان است" (نتايج تحقيق دکتر محمد اجزاء شکوهي استاد گروه جغرافياي دانشگاه فردوسي مشهد تنها پژوهش علمي درباره کوي گلستان/ شنبه ۱۹ اسفند ۹۱)

- اين محله دچار مشکلات متعدد اجتماعي، اقتصادي و بهداشتي است، لذا ساماندهي و بهينه سازي کوي گلستان امري کاملا ضروري مي باشد... نظرسنجي ها نشان مي دهد که بيشتر ساکنان انگيزه کافي براي بهسازي يا بازسازي اين محله را دارند. هم چنين مهم ترين مشکل براي بازسازي و بهسازي کوي گلستان، عدم همکاري مسئولان و کمبود بودجه ذکر شده است.

۸- "بيابان ها را آباد مي کنند اما براي کوي گلستان کاري نمي کنند!" (مصاحبه با حسن سيمايي نماينده مردم کوي گلستان/ شنبه ۲۶ اسفند ۹۱)

- ما روي آب زندگي مي کنيم. اگر شما اينها را بدانيد الان در مغازه من نمي نشستيد. همه شهر را دارند مي سازند فقط اينجا را که در مرکز شهر و چهارراه بيهق است فراموش کرده اند. بيابانها را آباد مي کنند ولي اينجا را که مرکز شهر است و براي دولت و شهرمان منافع دارد کاري نمي کنند.
ما چندين بار به شهردار هاي قبلي و شهردار فعلي، آقاي مقصودي، نامه نوشتيم شماره نامه ها هم هست. به شوراي شهر مراجعه کرديم. به نماينده ها مراجعه کرديم. فقط وعده و وعيد مي دهند ولي کاري نمي کنند. اگر مي خواهند خانه ها را بخرند، بخرند. اگر مي خواهند ساخت و ساز کنند يا هر کار ديگر، ما حاضريم.

۹- "چرا به فکر چاره نجات ما نيستيد!" (نامه اهالي کوي گلستان به شوراي شهر و شهرداري زمان آقاي عيدي/ شنبه ۱۷ فروردين ۹۲)

- بخشي از نامه مردم کوي گلستان:
"مگر منطقه ما خارج از شهر سبزوار است که شما به فکر ساخت و ساز آن نيستيد و چون به بگفته مهندسين بافت هاي فرسوده که چندين بار براي بازديد به محل ما مراجعه نموده اند و تشخيص داده اند که دو هکتار و نيم بافت اين منطقه صد در صد فرسوده است و ما در ميان بافت فرسوده با جان خود و خانواده مان زندگي مي کنيم. و شما مسئولان شهرداري سبزوار به فکر چاره براي ما نيستيد منتظريد که محله ما مانند بم کرمان يک فاجعه بزرگ به بار آورد و جان همه ما در زير آوار بماند؟
حال اين جانبان اهالي کوچه گلستان از شما شهردار محترم سبزوار و مسئولان شهر تقاضامنديم هر چه زودتر به فکر چاره براي ما باشيد و اين جانبان اهالي کوچه گلستان کمال هر گونه مساعدت و همکاري را براي خريد و فروش و ساخت و ساز را داريم. و سلام خداوند به شما مسئولان خير دهد."
امضاء اهالي کوچه گلستان ۱۰ شهريور ۸۸

( نامه مردم کوي گلستان به فرماندار و شهرداري زمان حسين مقصودي/ شنبه ۲۴ فروردين ۹۲)

- "پاراف حسين مقصودي شهردار سابق سبزوار بالاي نامه مردم کوي گلستان:
معاونت محترم فني، جناب آقاي مهندس دولت آبادي سلام عليکم. احتراما جهت حل مشکل کوچه گلستان به حضرت عالي ماموريت ويژه داده مي شود که حداکثر به مدت يک ماه طرح تجاري- مسکوني کوي گلستان را با گرفتن مشاور تهيه و جهت تصويب به شوراي محترم ارسال نماييم تا بعد از مهلت يک ماهه و طرح آماده شده نسبت به فروش سهام اقدام نماييم."(۲۸ شهريور ۹۰)

- بخشي از نامه مردم:
"جناب آقاي فرماندار ما قشر ضعيف و زحمت کش و متدين هستيم که در کوچه گلستان مرکز قلب سبزوار قرار گرفته ايم محله ما بافت فرسوده و قديمي است که تا کنون به هر ارگاني مراجعه نموده ايم که مربوط به آن ها هست کاري براي ما نکرده اند. تو را به خدا قسم شما که فرماندار شهر سبزوار هستيد با مسئولان شوراي شهر و شهرداري به فکر چاره براي محله ما که در قلب سبزوار قرار گرفته باشيد. حال اين جانبان اهالي کوچه گلستان کمال همکاري و مساعدت در هر زمينه را با شما داريم چه براي فروش ملک هاي مان و چه براي بازسازي آن ها. خداوند به شما فرماندار محترم پاداش نيک بدهد."
امضاء اهالي کوي گلستان ۱۰ شهريور ۸۸


۱۱- "آيا روحانيت وظيفه خود را در قبال کوي گلستان انجام داده است؟"(شنبه ۳۱ فروردين ۹۲)

- چطور است هر سال در مناسبت هاي مذهبي مثل محرم و رمضان براي سخنراني و مراسم مسجد جامع و حسينيه عطارها چند روحاني داوطلب شده و پشت نوبت هستند اما حتي يک نفر هم به کوي گلستان نمي رود؟ چند نفر از روحانيون شهرستان تا حالا داخل کوي رفته و وضع مردم اينجا را از نزديک ديده اند؟ خود حاج آقاي ابراهمي بعنوان امام جمعه شهرستان چند بار به کوي گلستان رفته تا از نزديک وضع زندگي مردم کوي را ببيند؟ آيا حاج آقاي ابراهيمي تا حالا درباره رسيدگي جدي به وضع مردم کوي گلستان به مسئولان شهري هشدار داده است؟

۱۲- "بازسازي کوي گلستان را جدي تر پيگيري مي کنم" (مصاحبه با علي بروغني نماينده پيشين سبزوار/ شنبه ۷ ارديبهشت ۹۲)

- شايد تا چند سال پيش مشکل اصلي خود اهالي بودند ولي الان مشکل اصلي متوليان امر هستند... طرح تفضيلي آن مصوب شده ولي اجرايي نشده. جزئيات را بايد از فرمانداري يا آقاي صدرزاده پرسيد... من دنبال اين بودم که اگر بتوانم شرکتهايي مثل شستا و قسمت هاي ساخت و سازش را وارد کنم ولي هنوز نتوانسته ام. هنوز هم دنبال شرکت سرمايه گذاري هستم، اين مصاحبه موجب شد تا موضوع را جدي تر پيگير شوم.

۱۳- "شما هم سبزواري هستيد!" ( گفتگو با مهندس کاظم صدرزاده مدير عامل سازمان نوسازي شهرداري سبزوار؛ قسمت اول/ ۲۱ ارديبهشت ۹۲)

- يک عامل پيشرفت نکردن آنها اين بوده که در اين سه چهار دهه ايزوله شده و هيچ کس سراغ شان نرفته است. اگر در اين سال ها بين آنها و ديگر مردم و اهالي ارتباط و روابط برقرار مي شد قطعا اينها همين طور باقي نمي ماندند.
ببينيد ما در عرض همين ۵ سال توانستيم با رفت و آمدها و جلساتي که با آنها داشتيم تغييراتي را ايجاد کنيم. مثلا در سي دي هاي آن زمان هست که ما مي گفتيم به مردم کوي گلستان نگوييد "غربت"، اينها شهروند سبزواري هستند. روبروي آنها مي گفتيم شما سبزواري هستيد. اين ارتباط ها و مجاورت ها باعث شده بود به زندگي اميدوارتر شوند.

۱۴- "چرا سرمايه گذاران دولتي و خصوصي از کوي گلستان رفتند!" (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از طرح بازسازي کوي گلستان؛ قسمت دوم/ شنبه ۲۸ ارديبهشت ۹۲)

- من معتقدم بافتهايي مثل گلستان مانند "ميدان مين" است يعني هر کسي نمي تواند داخلش شود. کسي که کار تجارت مي کند که وارد ميدان مين نمي شود. کسي روي مين مي رود که عاشق باشد. مردم کوي مشکلات زيادي داشتند و زماني که ما رفتيم هيچ کس جرات رفتن به داخل محل را نداشت.
شايد ابتدا خيلي ها فکر مي کردند که مردم کوي گلستان براي خانه ها و ملک شان سندي ندارند و همين طور اينجا ساکن شده اند. وقتي مردم اسنادشان را آوردند ديديم بيش از ۸۰ درصد مردم براي خانه هايشان سند معتبر دارند.
- من چند بار به آقاي احمدي نژاد نامه نوشتم... حتي آن قدر جلو رفتيم که ۴- ۳ سرمايه گذار براي بافت انتخاب کرديم. يکي موسسه قوامين بود، بنياد شهيد بود و يک سرمايه گذار بخش خصوصي از اصفهان. ما کار را تقريبا تمام شده مي دانستيم اما متاسفانه نمي دانم چه اتفاقي افتاد که در لحظات آخر برخي، ذهن هيات مديره بنياد تعاون ناجا را منحرف کردند.


۱۵- "زيبايي ظاهري شهر وقتي خوب است که مشکلات زيربنايي حل شده باشد" (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از طرح هاي زيربنايي سبزوار؛ قسمت سوم/ يکشنبه ۵ خرداد ۹۲)

- ببينيد ما هم مخالف با زيباسازي ظاهر شهر نبوديم و نيستيم. ظاهر شهر هم بايد زيبا باشد اما زيبايي ظاهر شهر وقتي خوب است که مشکلات زير بنايي رفع شده باشد. رفع اين مشکلات اساسي اولويت دارد.
- چيزي که جاي تعجب داشت اين بود که قرار بود آزاد راه حرم تا حرم را از زير بيمارستان واسعي و منبع آب کشيده شود. ما وقتي اين را فهميديم به دولت و وزير راه نامه زديم که اين کار غلط است. به فرماندار هم نوشتيم که درست نيست بيمارستان و منبع آب را از شهر جدا کنيد. اين نقاط حساس بايد به شهر وصل باشد . با همين پيگيري ها مسير آزاد راه را عوض کردند و الان اتوبان قرار است از بالاي شهداي گمنام و زير شهرک توحيد کشيده شود.
- شهردار آن موقع که خودش قبلا کارشناس آب و فاضلاب بوده و اين اشتباه را کرده به من گفت چرا مي خواهي دردسر درست کني؟ گفتم ما براي دردسر آمده ايم و رفع دردسر يعني آسايش مردم. آقاي عنابستاني که آن موقع فرماندار بود مصاحبه کرد و همين که اعتبار گرفته شد باز اختلاف ها شروع شد و اين اختلاف ها باعث شد که طرح آب و فاضلاب خوب پيگيري نشود و حتي گاه رها شد.

۱۶- "مسئولان شهري مي ترسند وارد کوي گلستان شوند!" (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از به نتيجه نرسيدن طرح بازسازي کوي گلستان؛ قسمت چهارم و آخر/ شنبه۱۱ خرداد ۹۲)

- يک مساله کلي را بگويم اينکه بيشتر مسئولان شهر کوي گلستان را معمولان بعنوان يک "گرفتاري" مي بينند. با هر کس صحبت مي کرديم مي گفتند ولش کن حوصله داري، جز گرفتاري چيزي ندارد. من معتقدم مسئولان مي ترسند در اين پروژه مداخله کنند... متاسفانه مديريت شهري سبزوار براي کارها زير بنايي ضعيف است اما الان هم مي شود کار کرد به شرطي که مسئولان کمک کنند .
- پروژه کوي گلستان اولش گرفتاري هايي دارد اما بعدا براي شهرداري خيلي درآمد دارد. سبزوار با همه شهرهاي ديگر فرق دارد. سبزوار مظلوم واقع شده است و نرخ بيکاري در شهر خيلي بالاست. ما در همين سازمان بهسازي و بافت گلستان نزديک ۲۰۰۰ شغل ايجاد کرده بوديم.
- اگر مديران شهري ما مرتبط و قوي باشند و شوراي شهر خوبي داشته باشيم، شهردار خوبي انتخاب مي شود و استانداري هم نمي تواند کاري بکند. راستش هنوز هم متحيرم چرا مرا برکنار کردند. هنگام آمدن شهردار فعلي (حسين مقصودي) قرار گذاشتيم که وقتي آمد از بافت گلستان حمايت کند اما وقتي شهردار شد فهميديم که به کارهاي زيربنايي اعتقادي ندارد.

۱۷- "چرا بسيج پياده روي به مشهد را فراموش نکرد اما کوي گلستان را فراموش کرد؟" (شنبه ۱ تير ۹۲)

- چرا پياده روي به مشهد را فراموش نکرديم اما کوي گلستان را فراموش کرديم؟ زيارت و عشق به امام رضا (ع) به جاي خود اما چرا هر سال ۲۷۰ کيلومتر را تا مشهد پياده مي رويم اما به کوي گلستان که در چند قدمي ماست سري نمي زنيم؟ آيا اصلا خبر داريم در کوي گلستان چه مي گذرد؟ آيا گاهي نگاهي مي اندازيم که ببينيم چراغ خانه همسايه ديوار به ديوارمان روشن است يا نه؟ اين ها سوالات بزرگي است که خيلي از ما بايد به آن پاسخ بدهيم، آيا پاسخي داريم؟

- سال هاي گذشته شاهد بوديم که گروه هاي جهادي از دانشگاه هاي شهرستان و حتي خارج از استان براي خدمت رساني به روستاهاي سبزوار رفته اند. چقدر خوب است که يکي دو گروه جهادي به جاي رفتن به روستاهاي دور افتاده به کوي گلستان در قلب شهر بروند. کوي گلستان براي گروه هاي جهادي و بسيج شهرستان که ناشناخته نيست. چرا در اين سال ها بسيج و گروه هاي جهادي براي بهبود وضع آنجا کاري نکردند؟
- اگر گروه هاي جهادي چند سال به جاي سفر به روستاها به کوي گلستان بروند قطعا اينجا از غربت درآمده و تغييري در وضع وخيم مردم بوجود خواهد آمد. حضور دانشجويان جهادي قطعا مي تواند کم کاري و غفلت چند دهه نهادهاي رسمي را جبران کند. اگر ادارات دولتي و نهادهاي مسئول به هر دليلي نمي خواهند يا نمي توانند براي ساماندهي و بازسازي کوي گلستان کاري بکنند دانشجويان و گروه هاي جهادي که مي توانند.


۱۸- "کوي گلستان تلنگري براي بسيج و بسيجيان!/ بي اعتنايي خطرناکتر از کاري نکردن است" (چهارشنبه۱۲تير ۹۲)

- ما فقط طرح مساله کرديم. يادداشت"چرا بسيج پياده روي به مشهد را فراموش نکرد اما کوي گلستان را فراموش کرد؟" فقط تلنگري بود براي ايجاد سوال در ذهن ما. چرا که گاهي وقت ها خود سوال از پاسخش لازم تر و مهم تر است. و اين تلنگر و سوال براي آن است که دچار غفلت و فراموشي نشويم.
آيا اين سوال بي جايي است که بپرسيم: چرا ما که هر سال پياده به مشهد مي رويم نبايد يکبار هم سري به کوي گلستان بزنيم؟ و آيا در کنار ۲۰ بار پياده روي به مشهد جا ندارد که چند بار هم به کوي گلستان برويم؟

- همه حرف ما اين است که بسيج و بسيجيان عزيز نبايد نسبت به اطراف و اطرافيانش بي تفاوت باشد. بسيج نمي تواند نسبت به همسايه ديوار به ديوارش بي اعتنا باشد، چشم هايش را ببندد و با بي خيالي بگويد کوي گلستان به ما چه؟ چرا بايد بسيجي ما به اينجا برسد که بگويد: کوي گلستان به بسيج ربطي ندارد؟ چرا اين سوال به اين راحتي به ذهن ما مي رسد و مطرح مي کنيم. حتي يک فرد عادي هم نمي تواند بگويد به من ربطي ندارد چه برسد به بسيج و بسيجي. حرف ما دقيقا همين است که بسيج نبايد در اين سال ها مي گفت: کوي گلستان به بسيج چه ربطي دارد؟ و الان هم نبايد اين سوال را مطرح کند. خود بي تفاوت بودن از کاري نکردن خطرناک تر است.

- يکي از عواملي که تا کنون اين مشکل حل نشده آن است که مديران شهري، توانمندي و جسارت لازم براي ورود به کوي گلستان را نداشته اند. همه مي گويند و ما هم مي دانيم که حل مشکل کوي گلستان اجماع مديريت شهري را مي طلبد و بسيج در اين زمينه نقش مهمي مي تواند ايفا کند.

۱۹- "کوي گلستان به روايت تصوير" (دوشنبه ۱۷ تير ۹۲)

- کوي گلستان ديدني هايي دارد که بايد اندکي درنگ کرد. شايد اين بار ديدن کوي گلستان از دريچه دوربين محمود حيطه -عکاس سبزواري- ما را به درنگ وادارد. اين عکاس سبزواري هم چنين آرزو دارد روزي بتواند يک نمايشگاه عکس از کوي گلستان برگزار کند. مي گفت: اگر مکاني به ما بدهند و اگر حمايت کنند هنرمندان انجمن عکاسان سبزوار مي توانند اين نمايشگاه عکس را برپا کنند. آخر کل پولي که سال ۹۱ مي خواستند از استان به انجمن عکاسان سبزوار بدهند ۶۰۰ هزار تومان بود که هنوز هم نداده اند.
آيا مسئولان فرهنگي سبزوار کمک خواهند کرد که محمود حيطه و ديگر هنرمندان به آرزوي شان برسند؟ به هر حال سلام سربدار آماده است آثار ديگر هنرمندان شهرستان را درباره کوي گلستان منتشر کند.

۲۰- "در کوي گلستان بازنده اصلي مردم هستند" ( مصاحبه با محمود حيطه؛ عکاس سبزواري/ يکشنبه ۲۳ تير ۹۲)

- واقعيت اين است که نتيجه همه اين کارها به نفع مردم نشد. يعني در بافت گلستان بازنده مردم بودند. مديريت شهري نتوانست از نيروهاي خودش به نفع مردم استفاده کند. بر فرض که آقاي صدرزاده ضعيف بود و نتوانست مشکل را حل کند چرا يک نفر بهتر را نياوردند تا مشکل را حل کند. اين يک امتحان ساده و روشن است و مي شود با آن مديريت شهري را محک زد.

بايد به کوي گلستان به عنوان يک معضل شهرستان نگاه کنيم. فکر مي کنم يکي از عواملي که باعث شده مشکل کوي گلستان حل نشود اين بود که مقداري شخصي و محدود به قضيه نگاه کردند و بازسازي کوي را کلان تر و بعنوان يک مشکل شهرستان نديدند.
- هميشه نبايد از گل و بلبل عکاسي کنيم، وقتي معضلي در جامعه مي بينيم بايد سعي کنيم آن را منعکس کنيم. رسالت هنرمند و عکاس ارائه راه حل نيست فقط مي تواند سوال ايجاد کند يا اشاره اي به مشکل بکند. کسي که عکسها را ببيند خودش راه حلي پيدا مي کند.


۲۱- "دعا کنيد، ان شاء الله همه کمک کنند کاري کنيم" (مصاحبه با سيد قاسم حسيني زاده؛ رئيس شوراي شهر سبزوار/ شنبه ۵ مرداد ۹۲)

- از نظر بهداشتي و غيره مشکل دارند. ساختمانها ايستايي ندارد. از نظر امنيتي هم در سطح خوبي نيستند. ما هم ناراحت هستيم وقتي به آنجا مي رويم و شرايط شان را مي بينيم ناراحت مي شويم.

- ان شاءا... نماينده ها هم کمک کنند و با مشهد صحبت کنند که اين جلسه زودتر برگزار شود... اين کار واقعا دغدغه است. امام جمعه محترم، فرمانداري، نمايندگان و... فکر و ذکرشان اين است که اين کار انجام شود شما هم دعا کنيد.
شما هم هي"ان شاءالله" مي گوييد که با ترديد است. مردم هم راضي نبودند مي گفتند مسئولان قبلي هم قول دادند، استاندار هم بازديد کرده و قولهايي داده ولي در حد حرف بوده؟
همه مسئولان شهر آنجا را ديده اند همه به فکر هستند. همت بايد از طرف خود اهالي هم باشد واقعا بخواهند تا کار انجام شود.

۲۲- "کوي گلستان يک فرصت است، از اين فرصت استفاده کنيم" (گفتگو با جلال تعصبي؛ نائب رئيس شوراي شهر؛
اين مرور فقط براي تذکر و يادآوري بود تا مسئولان محترم يادشان بيايد چه گفته اند. مسئولان حتي اگر بخواهند نمي توانند حرف هاي شان را فراموش کنند چون که اين قول ها، وعده ها و هشدارها منتشر شده است و مردم هيچ وقت آنها را فراموش نمي کنند.
قسمت اول/ يکشنبه ۱۳ مرداد ۹۲)

- مهمترين مسئله از نظر من عدم استحکام بافت است. خانه هاي کوي با چوب و خاک معمولي طبقه به طبقه روي هم ساخته اند. هيچ نظارت و مهندسي بر ساخت و ساز آنها نبوده است. مشکل بعدي مسائل بهداشتي است. در کوي گلستان هنوز هم يک مرکز بهداشتي مناسب نداريم.
- در نهايت به اين نتيجه رسيديم که ساماندهي مردم در همين فضا هم براي خودشان خوب است و هم به نفع فضاي اجتماعي شهر است. ما بايد به کوي گلستان بعنوان يک فرصت نگاه کنيم فرصت گردشگري و صنايع دستي.
- ما هر موقع وارد کوي مي شويم همه مي گويند براي ما کاري نکرديد چرا کاري نمي کنيد. تا الان مي گفتيم مقصر شماييد که همکاري نمي کنيد اما الان با اعتمادي که کردند و مشارکتي که داشتند ما ديگر بهانه اي نداريم. بايد از اين اعتماد و فرصت استفاده کنيم.

۲۳- "مسئولان قبلي شعار زياد داده اند ما عملي وارد شده ايم/ براي سرمايه گذاران فرش قرمز پهن مي کنيم" (گفتگو با حسين مقصودي شهردار سابق سبزوار/ شنبه ۱۹مرداد ۹۲)

- متاسفانه سالهاي سال مسئولان شعار زياد داده اند، حرف زياد زده اند، بازديد زياد کرده اند چه مسئولين کشوري، استاني يا شهرستاني. اما به جرات مي توانم بگويم تنها جايي که به صورت عملي وارد شده شهرداري و شوراي شهر است... اگر بخواهيم اين اشکال برطرف شود يک اجماع مديريت شهري را مي خواهد که به صورت عملي وارد قضيه شوند نه به صورت شعار. ان شاالله مسئولان از شعار خارج و به صورت عملي وارد قضيه شوند.

- اين منطقه هم از نظر اجتماعي و از ديدگاه شهرسازي براي سبزوار به عنوان يک مشکل بزرگ و يک چالش مطرح است. خانه ها از نظر استحکام بسيار فرسوده و وحشتناک است. اگر يک زلزله ۴ ريشتري بيايد قطعا همه اين خانه ها که ۲-۳ طبقه روي هم و بدون رعايت هيچ گونه مسائل فني و شهرسازي ساخته شده ويران مي شود. يا يک خانواده چندين نفره با هم در يک منزل۲۰ - ۳۰ متري زندگي مي کنند. منازل بسيار کوچک و خارج از حد استانداردي است که يک خانواده بايد داشته باشد. اينها باعث شده که خود به خود مسائل اجتماعي هم داشته باشند.

- اگر کمتر به آنها خدمات دهي شده علتش اين نبوده که دولت يا مسئولان نخواسته باشند، علت اين بوده که همکاري خود اهالي با مسئولان دولتي يا مديريت شهري کم بوده است. ولي در اين ۲- ۳ سال اخير ما پيگير بوديم که طرح را در شوراي شهر مصوب کنيم. طرح بهسازي کوي را کميسيون ماده ۵ استان هم مصوب کرده و ما در حال پيگيري فروش اوراق مشارکت هستيم. اهالي هم به اين نظر رسيده اند که بايد همراه مسئولان حرکت کنند.

- طرحي که براي کوي تعريف شده هم تجاري و هم مسکوني است. اين طرح در کارگروههاي تخصصي شهرداري و شوراي شهر تصويب شده است. خوشبختانه کميسيون ماده ۵ استان هم طرح را تصويب کرده است. آقاي صلاحي استاندار قبلي خراسان از محل بازديد کرد و به شدت پيگير بود تا اين مشکل حل شود. قطعا استاندار جديد هم تاکيد بر حل اين قضيه خواهد داشت. نمايندگان مجلس، شوراي شهر و مديريت شهري و مردم، همه دست به دست هم داده اند تا بتوانيم کار بزرگي در اين منطقه انجام دهيم و مشکل حل شود.


- متاسفانه سالهاي سال چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب مسئولان شعار زياد داده اند، حرف زياد زده اند، بازديد زياد کرده اند چه مسئولين کشوري، استاني يا شهرستاني. اما به جرات مي توانم بگويم تنها جايي که به صورت عملي وارد شده حوزه شهرداري و سياستگذاري در شوراي شهر است.
اگر بخواهيم اين اشکال برطرف شود يک اجماع مديريت شهري را مي خواهد که به صورت عملي وارد قضيه شوند نه به صورت شعار. بايد يک عزم استاني و شهرستاني شکل بگيرد که ان شا الله مسئولان از شعار خارج و به صورت عملي وارد قضيه شوند.
اگر اين بافت را بهسازي و نوسازي کنيم قطعا همه مشکلات حل مي شود. ۸۰ درصد کساني که در اين بافت زندگي مي کنند حاضرند ملک شان را بفروشند و تخليه کنند. البته بايد مشکل سند آنها هم حل شود.

- چون منطقه مرکزي شهر است و سرمايه گذاري در آن توجيه دارد و جاي پرتي نيست که مشکل سرمايه گذاري داشته باشد. از همين جا هم اعلام مي کنيم که چه بانکهاي خصوصي و چه سرمايه گذاران خارج از شهرستان کساني که توان سرمايه گذاري در منطقه را دارند شهرداري و شوراي شهر و مديريت شهري براي سرمايه گذاران فرش قرمز پهن مي کند. به خصوص در اين نقطه اي که ۱۰۰ درصد سود دهي بسيار بسيار عالي دارد. ان شاالله با همکاري مديريت شهري، سياستگذاري شوراي شهر و همکاري استانداري و از همه مهمتر همراهي خود اهالي بتوانيم به صورت عملي پيگيري کنيم. در غير اين صورت اگر يک حلقه مفقود شود زنجيره از هم مي پاشد.

۲۴- "من سرمايه گذاري در کوي گلستان را تضمين مي کنم" (گفتگو با جلال تعصبي؛ قسمت دوم/ شنبه ۲۷ مهر ۹۲)

- در مورد کوي گلستان برگشت سرمايه را خودم براي خودم مي توانم تضمين کنم. يعني هميشه به رفقا مي گويم هر جايي که خودمان اوراق مشارکت خريديم مي توانيم به مردم هم توصيه کنيم بخرند. من در بافت گلستان بويژه در بخش تجاري آن برگشت خوب سرمايه را مي بينم. چون مردم از ما سوال مي کنند شما به عنوان اعضاي شوراي شهر که اين طرح را تصويب کرديد آيا حداقل از نظر اخلاقي سود دهي آنرا تضمين مي کنيد. اگر از من بپرسند در مورد بافت اميريه و رضوي تضمين نمي کنم ولي در مورد بافت گلستان تضمين مي کنم.

- ما چند بافت مصوب داريم که بافت کوي گلستان،‌چهار راه رضوي و اميريه از جمله آنها است. اميريه از همه جلوتر است و حتي طرحش تصويب هم شده است. اولويت ما بافت گلستان است مدتي است که دنبال سرمايه گذار هستيم. در بسته هاي فرصت هاي سرمايه گذاري شهرداري هم اين مطرح است. منتها تا طرح به تصويب نهايي نرسد نمي شود آن را واگذار کرد. به هر حال طرح بازسازي کوي گلستان يکي از فرصت هاي سرمايه گذاري شهرداري است.

- اين اعتقاد را من خودم به عنوان عضو شوراي شهر دارم حتي خجالت مي کشم به آن فضا بروم. چون صحبت کرده ايم، جلساتي گذاشته ايم. همه مسائل و مشکلات را تحمل کرده ايم تا کار به اينجا رسيده است. من خودم به عنوان عضوي از شوراي شهر گله مندم. آقاي استاندار هم آمد و حرف هايي زد و قول هايي هم داد. من هم انتقاد دارم. مخصوصا هر چه که مقام بازديد کننده بالاتر مي رود انتقاد من هم جدي تر مي شود به اين دليل که ما وقتي حرفي مي زنيم بايد سهم خودمان را هم از حرفي که زده ايم بپردازيم. متاسفانه هر کس حرفي مي زند اما وقت پرداخت سهمش مي شود رغبت ندارد و جلو نمي آيد.
- من به عنوان يک سبزواري مي گويم کارها در شهر ما اسلوموشن است. يعني کاري که در جاهاي ديگر ۱ ماهه تمام مي شود در سبزوار ۱ سال طول مي کشد.

- به سهم خودم از برکناري ايشان (صدرزاده) متاسفم ولي ما همچنان عضو شوراي شهريم و خيلي از چيزها را بايد ببينيم و خيلي وقتها بايد گذشت کنيم. همه معتقدند گذشت بايد دوطرفه باشد ولي من معتقدم در گذشت معمولا به يک طرف ظلم مي شود.
- اين که مي گويند زير سبزوار آب است درست است. اين آب اگر تخليه نشود قطعا فاجعه اي براي کل شهر رخ خواهد داد و ظاهرا قرار هم نيست کسي به فکر اين مشکل باشد.


۲۵- "بايد اين ديواري که بين دو طرف کشيده شده بشکينم/ به مسئولان شهري هشدار مي دهم!/ مردم کوي با همه خواسته هاي مسئولان موافقند" ( گفتگو با حسين کارگري؛ قسمت اول/ دوشنبه۶ آبان۹۲)

- چون کوي گلستان خيلي گود است وضعش بحراني است. آبي که از خيابان بيهق شرقي وغربي عبور مي کند حتي اگر نم و رطوبتش به سمت پايين بکشد دقيقا از وسط خانه هاي آنها در مي آيد. منطقه کاملا از آب اشباع شده است. اگر مناطق ديگر قرار است چند سال بعد خراب شود کوي گلستان خيلي زودتر خراب خواهد شد.

- مردم کوي با همه خواسته هاي مسئولان شهري موافقند. من با آنها در مسجدشان صحبت کردم. الان هم قول مي دهم که اگر خواستيد در يک روز محله را تخليه کنند حقوقشان را پرداخت کنيد تا مردم تخيله کرده و بروند. بهتر است املاکشان خريداري شود و مردم هر کجا مايلند بروند. خود اهالي از اين که داخل محله جمع و محصور شده اند ناراحتند مي گويند مگر ما چه مشکلي داريم و چه کار کرده ايم. اگر ما امکان توسعه فرهنگي براي آنها فراهم نکرده ايم، اگر تحصيلات آنها را خيلي بالا نبرده ايم ما مقصريم آنها تقصير ندارند. چه بگويم، مرداب شده اند. فرهنگ شان هم مردابي شده، استخوانهاي آنها در اينجا فسيل شده بايد اين ديواري که بين دو طرف کشيده شده است بشکنيم.

- به عنوان مشاور قنوات و کسي که از زير اين شهر کاملا اطلاع دارد و وجب به وجب شهرستان و زير و بالا و گوشه و کنارش را مي شناسد به مسئولان هشدار مي دهم. تمام فاضلاب شهري شيب شده به سمت محله گلستان و در زير خانه هاي آنها مالامال از آب است.

۲۶- "طرح بازسازي کوي گلستان قطعا سودآور است/ اگر شهرداري بخواهد مي تواند/ بايد تا اتفاقي نيفتاده کاري بکنيم" (گفتگو با حسين کارگري؛ قسمت دوم/ شنبه ۲ آذر ۹۲)

- من را مي شناسند، در جلسات شورا داد مي زنم. در مسجدشان همه نشسته بودند که گفتم. حالا هم در راديو - اشاره به گزارش پيک بامدادي راديو که آذر سال گذشته درباره کوي گلستان پخش شد - مي گويم که همه مسئولان کشور مي شنوند. من به عنوان عضو شوراي شهرستان سبزوار مي گويم ما فقط حرف زديم کاري نکرديم. هر اتفاقي که مي خواهد براي من بيفتد. ما حتي دفتري را که خودمان آنجا به نام سازمان بهسازي و نوسازي زده بوديم تا بافت را سازماندهي کنيم، آن را هم بستيم. تنها کاري که ما در اين چند سال براي آنها کرديم فقط کوچه آنها را يک روکش آسفالت کرديم.

- الان هم اگر شهردار بخواهد مي تواند... فاز به فاز کنند بايد شهرداري شروع کند کس ديگر نمي آيد که اين کار را انجام دهد. نشسته ايم که بودجه اي از يک جا سرازير شود و عده اي بيايند مشارکت کنند چرا که ما نمي توانيم و پول نداريم. اين که نمي شود ما صبر کنيم تا اينها زير آوار بروند و بميرند. بابا ۷ هکتار که بيشتر نيست هر هکتار را يک فاز کنند. طرح و نقشه کلي آماده است همان را پياده کنند اما فاز به فاز، فاز اول را شروع کنند. ما اگر يک يک هکتار را هم بازسازي کنيم باز همان يک هکتار را نجات داده ايم. طرح بازسازي کوي گلستان قطعا سودآور است اما سودآوري آن زمان بر است و اول بايد هزينه کرد.

- اينجا متاسفانه مثل يک غده سرطاني شده که هم خودش را از بين مي برد و هم به اطراف صدمه مي زند. شهرداري طرح اينجا را به عنوان طرح اولويت دار به شورا بياورد ما مصوب مي کنيم.

- مشکل بيشتر به شورا و شهرداري بر مي گردد و ما مي توانستيم جدي تر باشيم. نهادهاي ديگر مثل فرمانداري يا دستگاه هاي انتظامي هيچ بحثي روي شروع کار ما ندارند حتي حمايت هم مي کنند. مسئولان شهري خودمان و شهردارهاي مختلف هم بارها براي بازديد به کوي رفته اند. بايد اعتراف کنيم که مي توانستيم براي آنها کاري کنيم يا حداقل شروع کنيم. اگر تا حالا مانده بايد شهامت داشته باشيم که بگوييم مقصر ما هستيم.
تا اتفاقي نيفتاده بايد کاري بکنيم اگر خداي نکرده اتفاق بدي افتاد آن موقع جواب ما چيست؟ ما بايد اولويت بندي کنيم و مشکل را حل کنيم. بايد اين محله را به عنوان يک محله مناسب براي بحث گردشگري در شهرستان سبزوار نجات دهيم. مي دانيد در سبزوار گردشگري به عنوان صنعت مادر شناخته شده، پس بايد بازسازي کوي گلستان را به عنوان عامل اصلي پيشرفت شهر بدانيم.


- به نظرم الان هم دير نشده بايد برويم دنبال آقاي صدرزاده و کار را به او بسپاريم. چون رشته و تخصصش همين بود و آدم پر کار و پر حوصله اي هم بود. کار کردن با مردم کوي گلستان که اين همه مدت ارتباط بين دو طرف قطع بوده است حوصله مي خواهد حوصله اي که ايشان دارد و مي تواند و ديگري نمي تواند. حتي گفتند اگر من مشکلي دارم مسئوليت سازمان را از من بگيريد ولي محله گلستان را به من بدهيد تا بسازم. يا پروژه باغ بازار را بدهيد تا بسازم. متاسفانه چون ديدند دارد موفق مي شود ترسيدند. باز هم تکرار مي کنم بايد ايشان را بياوريم و محله گلستان را بدهيم و حمايتش کنيم. اگر حمايتش کنيم قطعا کوي گلستان را از نو مي سازد.

۲۷- "آيا اين پس لرزه ها مسئولان شهري را بيدار خواهد کرد؟"/ (در حاشيه زلزله منطقه حکم آباد و حضور سبحاني و شعباني در مسابقات کشتي/ شنبه ۷ دي ۹۲)

- در بخش هاي مختلف "پرونده ويژه کوي گلستان" که سلام سربدار در يک سال گذشته منتشر کرده است همه مسئولان شهري بدون استثناء تاکيد کردند بافت کوي گلستان آنقدر فرسوده است که اگر زلزله ۲ ريشتري هم بيايد همه کوي خراب شده و با يک فاجعه انساني روبرو خواهيم شد.
جمعه که خبر زلزله منطقه حکم آباد را خوانديم تن مان لرزيد که اگر خداي نکرده اين زلزله در شهر سبزوار مي آمد چه اتفاقي مي افتاد؟ اگر اين زلزله در بافت هاي فرسوده اي مانند کوي گلستان و اميريه مي آمد چه فاجعه اي رخ مي داد؟ اگر اين زلزله دفعه بعد نزديکتر شده و شهر را بلرزاند چه کار خواهيم کرد؟ آيا اين تنلگرها مسئولان محترم شهري را از سرگيجگي و روزمرگي شان در خواهد آورد که کاري بکنند؟ آيا مديريت شهري سبزوار اين هشدارها را جدي خواهد گرفت؟

- از قهرماني کشتي سبزوار خوشحال شديم. عکس هاي مسابقات را که نگاه مي کرديم آقاي شعباني و آقاي سبحاني را هم بودند و با کشتي گيران و جام قهرماني عکس يادگاري گرفته بودند. آيا جناب فرماندار و جناب نماينده به فکر کوي گلستان و ديگر بافت هاي فرسوده سبزوار هستند؟ آيا جناب فرماندار که اين همه وقت مي گذارد و براي مسابقات به تهران مي آيد براي کوي گلستان هم همان قدر وقت مي گذارد که کاري بکند؟ آيا مسئولان محترم موقع خوشحالي و عکس يادگاري گرفتن لحظه اي هم به اين فکر کردند که اگر اين زلزله در کوي گلستان اتفاق مي افتاد چه پيش مي آمد؟

۲۸-"مسئولان فرصت را غنيمت بدانند و بازسازي را شروع کنند/ الان هم بطور جدي پيگير ساماندهي کوي گلستان هستم"/ (گفتگو با رمضان علي سبحاني فر/ ۵ بهمن ۹۲)

- بسيار وضعيت نابساماني دارند. بارها گفته ام، قبل از اينکه وارد مجلس هم شوم بارها در جاهاي مختلف به مسئولان تذکر داده ام. زندگي آنها از زندگي يک روستا نشين هم سخت تر است. مردم کوي واقعا زحمت کشند و شبانه روز کار مي کنند و صنايع مورد نياز روستائيان را تامين مي کنند اما از کوچکترين امکانات رفاهي محرومند.

آب ندارند، فاضلاب ندارند. کوچه هايي که وقتي باران مي آيد از آب انباشته مي شود. بافت خانه ها بسيار فرسوده و کهنه است. ما حتي بافتهاي فرسوده روستايي را بازسازي و نوسازي مي کنيم اما به کوي رسيدگي نمي شود. من هميشه نگرانم که در اين بافت فرسوده اگر کوچکترين زلزله اي بيايد چه اتفاقي مي افتد. حتي براي نجات آنها با توجه به اينکه مردم کوي مشکلات عديده اي دارند و پذيرفته اند که از بافت خارج شوند.

- من از لحاظ انساني مي گويم وقتي وضعيت آنها را مي بينيم نمي توانيم بي تفاوت از کنارشان بگذريم و احساس مسئوليت نمي کنيم. الان که خود اهالي وسط آمده اند از آنها مي خواهم کمک کنند و شهرداري هم همکاري جدي داشته باشد تا با توافق همديگر کار را شروع کنند.

- طرح جامع شهرستان سبزوار در دست تصويب است. من خودم به عنوان نماينده مجلس، عضو شوراي عالي نظارت هستم، طرح جامع را به من دادند که مطالعه و نظر نهايي را بدهم طرح کل شهر را از نزديک ديدم و اين نقطه را هم مورد تاکيد قرار دادم. محله کوي گلستان نيز در طرح جامع قرار گرفته و تغييراتي بايد در آن انجام شود. اميدواريم نتيجه خوبي از طرح جامع گرفته شود و بافت فرسوده آنجا بهسازي و نوسازي شود.

- من هم مثل شما که دغدغه آنها را داريد نماينده و وکيل آنها هستم از شهردار و مسئولان اجرايي مي خواهم که هر چه سريعتر مقدمات کار را فراهم کنند تا به محض آمدن طرح جامع وارد عمليات اجرايي شوند و مردم از اين وضعيت خارج شوند.

- آن موقع که مي خواستم راي بگيرم به اين عزيزان قولي ندادم اما بعد از انتخابات که با چند نفري از بزرگان کوي صحبت داشتم گفتم به طور جدي دنبال اين موضوع هستم. در عين حال من مجري کار نيستم. مسئولان بايد اين فرصت را مغتنم بدانند و به سرعت تغييرات و بازسازي را انجام دهند. من مطمئنم اين اتفاق به زودي خواهد افتاد. مشکلات زيادي خواهيم داشت چون محله گود و به صورت پلکاني است که حتي ماشين به سختي وارد منطقه مي شود. من الان هم از همه مسئولان مي خواهم، به آقاي شهردار [سابق] ( آقاي مقصودي) هم يکي دو بار گفته ام که وضعيت آنها را روشن کنيد.


۲۹- "مسئولان بايد بازسازي کوي گلستان را جدي تر دنبال کنند/ اگر اتفاقي بيفتد همه بايد پاسخگو باشيم" (گفتگو با محسني ثاني/ ۲۶ بهمن ۹۲)

- چون بافت اجتماعي کوي گلستان تقريبا بسته است و بين خودشان محدود هستند لذا تعامل اجتماعي و ارتباطات اجتماعي وسيعي با ديگران ندارند. ويژگي ها، خصوصيات اجتماعي و فرهنگي خودشان را دارند. ولي از نظر شعائر مذهبي آدم هاي مذهبي اي دارند. بايد هم از نظر اقتصادي و عمراني و هم از نظر اجتماعي و فرهنگي اقداماتي صورت گيرد تا از اين وضعيت خارج شوند.

- بافت کوي بسيار فرسوده است و وضعيت اسفباري هم دارد. شايد با يک زلزله ? يا دو ريشتري هم ويران شود و اثري از اين مکان تجاري و مسکوني باقي نماند. من اين توجه و هشدار را چندين بار به صورت کتبي به مسئولين مربوطه از جمله استانداري و ستاد بحران استان و ساير مراکزي که بايد در اين زمينه اقدامي انجام دهند نوشته ام. استاندار قبلي هم همين هشدار و تذکر را به وزارت راه و شهرسازي داد اما متاسفانه هنوز اقدام خاصي نشده است. مطالعاتي انجام شده اما به صورت عملي کاري هنوز کاري نشده است. ظاهرا الان طرح در کميسيون ماده ۵ است که بتوانيم با مشارکت خود اهالي و بخش خصوصي و يا سرمايه گذاراني که از بيرون مي آيند بافت را بازسازي کنيم.

- با توجه به شدت فرسودگي اين بافت انتظار بر اين بود که مسئولان به صورت جدي تر وارد اين قضيه شوند . من حتي از استاندار قبلي دعوت کردم و از نزديک منطقه را ديد و اذعان کرد که وضع شان بحراني است ولي به فراموشي سپرده شد.

- تقريبا ۲ سال است که مشاور گرفته شده و آنها مطالعات را انجام داده اند. طرح الان براي تصويب نهايي در کميسيون ماده ۵ استان است. ان شاء الله طرح به تصويب نهايي برسد به کمک بخش خصوصي يا سرمايه گذاران علاقه مند و به کمک و مشارکت اهالي کار شروع بشود. اميدواريم در سال جاري {سال ۹۱} اين مصوبه را از کميسيون ماده ۵ داشته باشيم و بتوانيم همزمان با آن سرمايه گذار پيدا کنيم و کار شروع شود.

- من هم که بارها با اهالي صحبت کرده ام اکثريت اين آمادگي را دارند. بعضي ها هم حرفهايي دارند که بايد مورد توجه قرار گيرد تا رضايت شان کسب شود. يکسري مشکلاتي هم در عمل هست. بين آنچه که گفته مي شود و آنچه که در عمل بايد انجام شود يک مقدار مشکلاتي پيش مي آيد. اگر ما سرمايه گذاري مطمئني درستي داشته باشيم متناسب با پيشرفت کاري که در کميسيون ماده ۵ صورت مي گيرد اينجا هم کارها پيشرفت کند. از نظر همکاري مردم و اهالي کوي براي بازسازي جاي نگراني نيست.

- کوي گلستان منطقه اي است که مي تواند از نظر مخصوصا اقتصادي و خدماتي صرفه اقتصادي داشته باشد. کوي گلستان از اين نظر يکي از جاهاي با امتياز و اقتصادي شهر است.

- مکاتبه کرديم. تذکر داديم. حتي تحليل کرديم که اگر مشکلي در اينجا پيش بيايد طبيعتا همه بايد پاسخگو باشيم چون چندين بار تذکر داده شده است. اميدواريم با پيگيري که شما مي کنيد و کاري که ما دنبال مي کنيم بتوانيم بافت کوي گلستان را از اين وضع خارج کنيم.

۳۱-داريم وقت کشي مي‌کنيم/چرا مسئولان جلو کوي گلستان‌های جديد را نمي گيرند؟/ اميدواريم مسئولان به داد مردم کوي گلستان برسند (گفتگو با دکتر سياوش پور، رئيس دانشکده معماري دانشگاه حکيم)

- ما الان سالانه در اين شهر کلي از اين بافت ها را توليد مي کنيم. چرا مسئولان شهري جلو حاشيه نشيني ها و بافت هاي فرسوده جديد را نمي گيرند. شما نگران اين هستيد. بياييد برويم بيرون شهر قدم بزنيم روزانه کلي از اين بافتها توليد مي شود.

- زماني که خودم شهردار بودم کار عملياتي در آنجا انجام نشد فقط مقداري کار مطالعاتي انجام شد. البته حضور ذهن ندارم شايد مثل بقيه کوچه هاي شهر در آنجا هم مثلا آسفالت شده باشد يعني کار خدمات معمولي که شهرداري به همه شهر ارائه مي کند حتما آنجا هم انجام شده باشد.

- ما گير اين هستيم که مسئولان فقط مي خواهند کاري را انجام دهند. من خودم را به زمين و آسمان زدم که اين کار غلط است. ولي گفتند چون به مردم قول داده ايم بايد انجام شود. خوب برويد بگوييد اشتباه کرديم عذر مي خواهيم. ما با اين انجام دادن ها مردم را بيچاره مي کنيم.

- چون در دوره مسئوليتم بايد چند تا کار انجام دهم و يک بيلان کاري بدهم که مثلا محله گلستان را آباد کردم. براي همين کار غير کارشناسي انجام مي دهيم. اجازه دهيد کار نکنيم و مدتي فقط روي کار فکر کنيم.

۳۲- طرح بازسازي کوي گلستان اولويت ماست/منتظر تکميل طرح از سوي شهرداري سبزوار هستيم/ مردم کوي براي بازسازي آماده اند/راستي آزمایی حرف های مسئولان (گفتگو با آجيليان مدير بافت هاي فرسوده سبزوار در اداره کل راه و شهر سازي استان)

- در جلسه اي که ۲۷ فرودين ۹۰ داشتيم حدود ۵-۶ مورد را به مشاور و کارفرماي طرح که شهرداري سبزوار باشد اعلام کرده ايم. وقتي آنها اين اشکالات را بر طرف کردند طرح دوباره به کميسيون رفته و اگر مشکلي نداشته باشد به تصويب مي رسد.

- زماني که آقاي مهندس صدرزاده مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري سبزوار بود خيلي جدي و خوب پيگيري مي کرد. بايد مدارک را کامل کنند تا طرح مراحل تصويب و بعد هم ابلاغش را طي کند. اگر شهرداري سبزوار مدارک و اسناد خواسته شده را بفرستند طرح سريع در دستور کار کميسيون قرار مي گيرد.
* * *

به اعتراف همه مسئولان، کوي گلستان از هر منظر که نگاه کنيم -انساني، ديني، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و حتي شهري- يکي از اولويت ها و مسائل اساسي و اصلي شهرستان سبزوار است.

اين مرور فقط براي تذکر و يادآوري بود تا مسئولان محترم يادشان بيايد چه گفته اند. مسئولان حتي اگر بخواهند نمي توانند حرف هاي شان را فراموش کنند چون که اين قول ها، وعده ها و هشدارها منتشر شده است و مردم هيچ وقت آنها را فراموش نمي کنند.
پرونده کوي گلستان تا رسيدن به نتيجه نهايي يعني بازسازي و ساماندهي آن هم چنان باز خواهد بود. اميدواريم مسئولان با عمل قول ها، وعده ها و هشدارهاي خود هر چه زودتر اين پرونده را ببندند. چون همه مي دانيم هر چه اين پرونده باز بماند و قطور شود در واقع پرونده خود آنها قطورتر شده است و هر چه پرونده قطورتر شود پاسخگويي به آن سخت تر و به نتيجه رساندنش مشکل تر خواهد بود.


Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۴-۰۹ ۱۰:۲۱:۳۴
مسئولين خجالت بكشيد
مگر آنها انسان نيستند
واقعا" بي وجداني ازتون ميباره
فقط به فكر حق الجلساتتونيد نه مردم شهر (24939)
 
۱۳۹۳-۰۴-۰۹ ۱۱:۴۰:۰۴
از دوستان سلام سربدار و اقای نورآبادی بابت پیگیری این موضوع تشکر می شود امید است که مسئولان برای این محله فکری اساسی بردارند. (24945)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۴-۱۰ ۰۵:۲۶:۵۱
سلام
- راستش از وقتی ما یادمان می آید مسئولان محترم همیشه گفتند داریم طرح بازساری را آماده می کنیم، ما نمی دانیم این چه طرحی است که این همه طول می کشد و پس این طرح کی تمام می شود؟ بالاخره این که کی می خواهند این طرح را اجرا کنند؟ (25025)
 
یک سبزواری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۴-۱۰ ۰۵:۲۹:۴۷
- مگر آقایان درباره کم کاری ها و غفلت های این 30-35 سال شان پاسخگو بودند که حالا پاسخ بدهند؟
- اما بدانند اگر در این دنیا پاسخگو نباشند یک روزی و در یک جایی باید پاسخ بدهند و آن روز خیلی سخت خواهد بود؟ آن روز دیگر هیچ عذر و بهانه ای را قبول نمی کنند و هیچ راه فراری ندارند؟ (25026)
 
سید
۱۳۹۳-۰۴-۱۴ ۰۸:۰۹:۰۰
مرد حسابی به عوض اینکه اونا رو از شهر خارج کنیم داری میگی رسیدگی کنن مرکز شهر رو گرفتن و هرجا رو میرن میخرن تو هرکوچه همه فراری میشن از اون محل (25236)