کد مطلب: 12056
 
رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی:
تمامی مطالبات کشاورزان خراسان‌رضوی تا ۱۵ مهرماه تسویه می‌شود
شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۲
 
تمامی مطالبات کشاورزان خراسان‌رضوی تا ۱۵ مهرماه تسویه می‌شود
 
رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تمامی مطالبات کشاورزان خراسان رضوی تا پانزدهم مهر ماه تسویه می‌شود.

به گزارش سلام سربدار به نقل از تسنیم، مجتبی مزروعی ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه کشت پائیزه را در پیش داریم و محصولات استراتژیک استان مانند گندم، جو و دانه‌های روغنی را در این فصل از سال داریم برنامه‌ریزی‌هایی در جهت کشت مناسب و مطلوب صورت پذیرفته و هماهنگی آن از اواسط مردادماه صورت پذیرفت و تاکنون چند دوره تخصصی گندم، جو، کلزا، مکانیزاسیون وغیره برای کارشناسان، کشاورزان و بهره‌برداران برگزار شده است.

وی افزود: در فصل تابستان بازدیدهای کشوری‌ صورت پذیرفت تا کارخانه‌دار و تولید کننده ارتباط مستقیم با یکدیگر داشته باشند و خراسان رضوی در سطح کشور یکی از بهترین تدارکات‌ها را در بحث کشت پائیزه داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه در هر شهرستان سهم هر بخش و در هر بخش سهم هر کارشناس به طور دقیق معین شده است، خاطرنشان کرد: برنامه‌های روزانه طبق جدول تدوین شده اجرا می‌شود و روزبه‌روز نیز گزارش کشت شهرستان‌ها، بخش‌ها و روستاهای استان دریافت می‌شود؛ تاکنون ۴۵۰ کارشناس در سطح استان ثبت سامانه شدند که به طور مستمر کشت پائیزه را نظارت می‌کنند و به صورت مستقیم در مزارع حاضر هستند.

مزروعی درباره میزان کشت امسال گندم و جو آبی و دیم در خراسان رضوی، تصریح کرد: امسال ۱۶۲ هزار هکتار کشت گندم آبی و ۱۲۲ هزار هکتار کشت گندم دیم را در خراسان رضوی خواهیم داشت که در این رابطه ۲۱ هزار تن بذر برای گندم آبی و ۴ هزار تن بذر برای گندم دیم تدارک دیده شده است؛ همچنین ۱۳۱ هزار هکتار کشت جو آبی و ۴۵ هزار هکتار کشت جو دیم خواهیم داشت که در این راستا نیز ۷ هزار تن بذر برای جو آبی و ۳ هزار تن بذر برای جو دیم فراهم شده است.

وی تأکید کرد: یکی از اهدافی که دنبال می‌شود موضوع ارتقاء بهره‌وری و تغییر الگوی کشت است و سال گذشته برای اولین در سطح استان کشت چغندر پائیزه را به میزان ۶۰۰ هکتار داشتیم و برای امسال نیز تا ۲ هزار هکتار پیش‌بینی شده که در شهرستان‌های تربت حیدریه، تربت جام، رشتخوار، سرخس، بردسکن، سبزوار و تایباد است و میانگین کشت چغندر ۳۵ تن با عیار ۱۸ بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در رابطه با اعطا تسهیلات نقدی و غیر نقدی به کشاورزان در زمان کشت پائیزه، بیان کرد: برای کشت پائیزه همچون کشت بهاره تسهیلاتی به‌صورت نقدی و غیرنقدی به کشاورزان اعطا می‌شود که تسهیلات غیرنقدی آن شامل بذر و ماشین‌آلات کاشت، داشت و برداشت بوده و به کلزا کاران هم دستگاه بذرکار به صورت نیمه بها تحویل داده می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین تسهیلات نقدی و سرمایه در گردش هم برای تولیدکنندگان گندم، جو و کلزا پیش‌بینی شده که ابلاغیه آن به تمامی شهرستان‌های استان ارسال شده و کشاورزان همانند سال‌های گذشته جهت دریافت این تسهیلات به بانک کشاورزی معرفی می‌شوند. امسال سطح کشت گندم ۲ هزار تن کاهش، جو ۵ هزار تن افزایش و کلزا ۹ هزار تن افزایش را نسبت به سال گذشته دارد.

مزروعی درباره میزان کودهای تأمین شده در خراسان‌رضوی افزود: از اقدامات مؤثر وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید تولید کود به میزان مورد نیاز بود تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشویم و در این رابطه ۱۲۴ تن کود ازته، ۴۴ هزار تن کود فسفاته و ۱۲ هزار تن کود پتاسه در خراسان‌رضوی تأمین شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با اشاره به اجرای دو طرح بهره‌وری و جانشین پروری در استان، گفت: امسال طرح بهره‌‍وری برای نخستین بار اجرا می‌شود و این طرح ویژه کسانی است که برترین برنامه را اجرا کنند و شهرستان‌هایی که در میزان کشت خود کاهش داشته باشند از میزان مزایای کمتری برخوردار می‌شوند؛ همچنین طرح جانشین پروری هم در حال اجرا است تا افراد باتجربه و فعال به عنوان جایگزین نیروهای بازنشسته بکارگیری شوند.

مزروعی درباره زمان تسویه حساب مطالبات کشاورزان خراسان‌رضوی، تصریح کرد: تاکنون ۳۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده و برخی‌ها نیز تا ۵۰ درصد بوده است و کلیه مطالبات کشاورزان استان تا پانزدهم مهر ماه تسویه می‌شود. میزان تولید گندم استان افزایشی ۴.۱ برابری داشته و بیش از ۷۲۰ میلیارد تومان میزان وجهی بوده که دولت یازدهم به گندم‌کاران پرداخت کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: در بحث پرداخت خسارات کشاورزان و دامداران متأسفانه تاکنون صندوق بیمه کشاورزی به‌دلیل کمبود اعتبارات نتوانسته به تعهدات خود جامه عمل بپوشاند که همین تأخیر خود خسارت سنگینی تحمیل می‌کند، اما این وعده داده شده که پس از تخصیص اعتبارات این خسارت‌ها سریع پرداخت می‌شود و به کشاورزان و دامداران هم توصیه می‌کنیم که نسبت به بیمه محصولاتشان اقدام کنند تا در صورت تحمیل هرگونه خسارتی شامل پرداخت این وجوه بشوند، زیرا کشاورزان فاقد بیمه از این وجوه برخوردار نمی‌شوند.

مزروعی بیان کرد: برای پیشگیری از خسارت در فصل سرما باید از ارقام مقاوم استفاده شود و کشت‌های مناسبی نیز داشته باشیم و از نهاده‌ها به خوبی استفاده شود تا در مقابل تنش‌ها مقاوم باشد.
Share/Save/Bookmark