کد مطلب: 12830
 
«FATF»، عامل بحران اخیر ارزی!
دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۹
 
«FATF»، عامل بحران اخیر ارزی!
 
در حالی که موضوع الحاق ایران بهFATF انتقادات و مخالفت‌های زیادی را در کشور در پی داشته است، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به سرپرست وزارت اقتصاد نوشت: واحد اطلاعات مالی ایران برطبق تعهدات ایران در FATF لیست صرافی‌های ایران را به واحد اطلاعات مالی طرف‌های خارجی ارائه داده‌اند که این امر منجر ایجاد بحران ارزی اخیر شده است.

جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه‌ای به رحمت‌ا...اکرمی‌سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی نوشت: واحد اطلاعات مالی ایران در اقدامی‌عجیب و بر طبق تعهدات ایران در FATF لیست صرافی‌هایی را که به نوعی تحریم‌ها را دور می‌زدند به واحد اطلاعات مالی طرف‌های خارجی ارائه داده‌اند که این امر منجر به شناسایی این صرافی‌ها و ایجاد بحران ارزی اخیر شده است.

متن این نامه در ادامه آمده است: «سرپرست محترم وزارت امور اقتصادی و دارایی، جناب آقای دکتر اکرمی، سلام‌علیکم، در روزهای اخیر بعضی جریان‌های داخلی و خارجی به طرز مشکوکی علی‌رغم مخالفت‌های صریح کارشناسان اقتصادی و سیاسی دلسوز انقلاب دوباره درصدد مطرح کردن ۳ لایحه مرتبط با FATF در مجلس شورای اسلامی‌هستند. حال اینکه از ۴۱ بند تعهد ایران به FATF هم اکنون حدود ۳۰ مورد آن در حال اجراست و برخلاف نظر برخی افراد FATF نه تنها باعث کاهش قیمت ارز نشده بلکه باعث افزایش افسارگسیخته قیمت آن گردیده است. طی اخبار واصله، واحد اطلاعات مالی ایران در اقدامی‌عجیب و برطبق تعهدات ایران در FATF لیست صرافی‌هایی را که به نوعی تحریم‌ها را دور می‌زدند به واحد اطلاعات مالی طرف‌های خارجی ارائه داده‌اند که این امر منجر به شناسایی این صرافی‌ها و ایجاد بحران ارزی اخیر شده است. جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت صحت این خبر این اقدام را خیانت آمیز دانسته و علیه مسببان این اقدام اعلام جرم می‌کند و از دادستان کل کشور خواستار پیگیری قاطع و سریع این خیانت بزرگ به ملت شریف ایران است. حال اگر این خبر از نظر مسئولین صحت ندارد، منتظر تکذیبیه رسمی‌وزارت امور اقتصادی و دارایی و دولت محترم خواهیم بود.»

موضوع الحاق ایران به FATF انتقادات فراوانی را در کشور به همراه داشته است به طوری که محمد نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی‌در ادامه با اشاره به لوایح مربوط به FATF گفت: متاسفانه در دولت و مجلس برخی هنوز معتقدند این لوایح به تصویب برسد در حالی که دیدگاه مقام معظم رهبری در این مورد شفاف و روشن است. وی تصریح کرد: علیرغم اینکه رئیس FATF اخیرا گفته است با اسرائیل علیه ایران همکاری داریم اما باز هم برخی در داخل مدعی هستند نپذیرفتن FATF بازی کردن در زمین اسرائیل و آمریکاست.

آیت ا...مکارم شیرازی نیز اخیرا با اشاره به اهمیت توجه دقیق به موضوع FATF گفت: در اینکه باید منابع تأمین مالی تروریسم را کور کنیم شکی نیست اما اینکه چه کسی تروریسم است و کدام نهاد مصادیق تروریسم را تشخیص می‌دهد؛ ابهام وجود دارد، آنها سپاه، حشدالشعبی و حزب‌ا...را تروریسم می‌دانند ولی معلوم نیست که داعش جبهه‌النصره و القاعده را نیز تروریسم بدانند.

وی افزود: دومین نقطه مبهم در FATF نظارت بر اطلاعات بانکی است، اینکه چه کسی نظارت می‌کند و بر چه اطلاعاتی نظارت می‌شود.ما خودمان که نظارت می‌کنیم تا تخلفی صورت نگیرد، این موضوعات مبهم بوده و شفاف نیست که با بررسی دقیق باید ابهامات برطرف شود.این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه سوال اینجاست که آیا مسئله نظارت یک طرفه است یا ما نیز می‌توانیم بر آنها نظارت کنیم.

همچنین سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نظام بانکی را هدف اصلی دشمنان در جنگ اقتصادی دانسته و گفت: مسئولان باید بدانند که قبول FATF خدمت به دشمنان است.برخی می‌گویند FATF سیستم کنترل آتش دشمن برای شناخت اهداف و هدف قرار دادن آنهاست اما متاسفانه برخی می‌گویند راه تعامل با دیگر کشورهاست.

برای اینکه ما بفهمیم آیا این قرارداد بین المللی ابزاری برای دشمنان است و یا راه تعامل با دیگر کشورها باید به چند موضوع توجه کرد.وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی عضو ناظر و بازرس FATF هستند، این یک جوک سیاسی است، عربستان و آل سعود خودشان پدرجد تروریست‌ها هستند اما در قالب FATF مسئول بررسی نظام بانکی دیگر کشورها در کمک به تروریسم هستند.
Share/Save/Bookmark