کد مطلب: 6683
 
پرونده ويژه کوي گلستان- ۲۳/ گفتگو با محسني ثاني:
مسئولان بايد بازسازي کوي گلستان را جدي تر دنبال کنند/ اگر اتفاقي بيفتد همه بايد پاسخگو باشيم
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۰۱
۱۶
 
مسئولان بايد بازسازي کوي گلستان را جدي تر دنبال کنند/ اگر اتفاقي بيفتد همه بايد پاسخگو باشيم
 
اشاره: بعد از ظهر چهارشنبه ۸ آذر ۹۱ به آقاي محسني زنگ زدم، مشهد بود. گفت: فردا (پنج شنبه) ساعت ۹ در فرمانداري سبزوار جلسه داريم، ۸ و نيم که توي راه هستم زنگ بزنيد صحبت کنيم. يک ربع به ۹ زنگ زدم گفت: جلسه شروع شده بعد نماز زنگ بزنيد. براي ساعت ۱۲ قرار گذاشتيم. زنگ زدم گفت سرم شلوغ است، براي ساعت ۲ بعد از ظهر قرار گذاشتيم. ساعت ۲ هر چه تماس گرفتم در دسترس نبود و گوشي را جواب نداد تا غروب چند بار ديگر باز زنگ زدم.

وقتي جواب نداد صبح جمعه اين پيامک را برايش فرستادم:
"سلام آقاي محسني عزيز
چرا بد قولي؟ براي ساعت ۲ ديروز قول قطعي داديد اما هر چه زنگ مي زنم جواب نمي دهيد، ما منتظريم."
حوالي ظهر خودش برايم پيامک داد:
"با عرض معذرت شارژ تلفن تمام شده بود و تا شب هم در جلسه بودم."
فورا بهش زنگ زدم و گفتم: هر چه زنگ زديم جواب نداديد الان پيامک تان آمد زنگ زدم.
گفت: ديدم شما با پيامک تهديد کرديد ديگه زنگ زدم، تو راهم مي روم مشهد. همين الان بهترين فرصت است بعدا نمي رسم.

خلاصه همان توي راه مصاحبه را گرفتيم. در اين مصاحبه آقاي محسني گفت طرح بازسازي کوي گلستان در نوبت تصويب کميسيون ماده ۵ استان است اما بعد از گذشت حدود يک سال هنوز خبري از آن نيست. بايد ديد مسئولان شهري و از جمله خود آقاي محسني چقدر اين هشدارها را جدي گرفته اند؟ چرا که اگر خداي نکرده اتفاقي بيفتد بايد پاسخگو باشند.

- از مردم کوي گلستان چه شناختي داريد؟ و چقدر آنها را مي شناسيد؟

اهالي کوي گلستان از نظر اجتماعي و فرهنگي و ريشه شان برمي گردد به همان غربت هايي که در همه جاي کشور هستند، حتي در خارج از کشور هم بعضي از اجداد آنها رفته اند. اينها آداب و رسوم و فرهنگ و مراودات خاصي دارند که تقريبا بسته و محدود است و همه چيز آنها در هما ن تعاملات خودشان مي چرخد. روابط آنها محدود خودشان است و با بيرون رابطه زيادي ندارند. همين محدوديت ها باعث ايجاد مشکلات بيشتري در آنجا شده است.

- مردم کوي از کي ساکن اينجا هستند، قدمت شان چند سال است؟


شايد دهها قرن است. براي ما هم جالب است بود که بعد از اين همه مدت نتوانسته اند با بقيه مردم شهر اختلاط يابند و در شهر حل شوند مثل خيلي از جاهاي ديگر.
اين هم يکي از ويژگي هاي مردم کوي است که توانسته اند آن اصالت
من اين توجه و هشدار را چندين بار به صورت کتبي به مسئولان مربوطه از جمله استانداري و ستاد بحران استان و ساير مراکزي که بايد در اين زمينه اقدامي انجام دهند نوشته ام. استاندار قبلي هم همين هشدار و تذکر را به وزارت راه و شهرسازي داد اما متاسفانه هنوز اقدام خاصي نشده است.
، فرهنگ و مسائل اجتماعي شان را حفظ کنند.

- وضعيت آنها الان چطور است؟

همانطور که شما هم از نزديک ديده ايد کوي گلستان در مرکز سبزوار قرار گرفته، جايي که مرکز تجاري، عبادي و اقتصادي شهر است. مساحت آن بيش از ۸ هکتار يا ۸۳ هزار متر مربع است که ۲۸۰۰ نفر جمعيت دارد. بافت کوي بسيار فرسوده است و وضعيت اسفباري هم دارد. شايد با يک زلزله ۱ يا دو ريشتري هم ويران شود و اثري از اين مکان تجاري و مسکوني باقي نماند. من اين توجه و هشدار را چندين بار به صورت کتبي به مسئولين مربوطه از جمله استانداري و ستاد بحران استان و ساير مراکزي که بايد در اين زمينه اقدامي انجام دهند نوشته ام. استاندار قبلي هم همين هشدار و تذکر را به وزارت راه و شهرسازي داد اما متاسفانه هنوز اقدام خاصي نشده است. مطالعاتي انجام شده اما به صورت عملي کاري هنوز کاري نشده است. ظاهرا الان طرح در کميسيون ماده ۵ است که بتوانيم با مشارکت خود اهالي و بخش خصوصي و يا سرمايه گذاراني که از بيرون مي آيند بافت را بازسازي کنيم.

با توجه به شدت فرسودگي اين بافت انتظار بر اين بود که مسئولان به صورت جدي تر وارد اين قضيه شوند . من حتي از استاندار قبلي دعوت کردم و از نزديک منطقه را ديد و اذعان کرد که وضع شان بحراني است ولي به فراموشي سپرده شد. اميدواريم با پيگيري که شما مي کنيد و کاري که ما دنبال مي کنيم بتوانيم بافت کوي گلستان را از اين وضع خارج کنيم.

- علاوه بر فرسودگي بافت و خانه ها، از نظر اجتماعي چه مشکلاتي دارند؟

چون بافت اجتماعي کوي گلستان تقريبا بسته است و بين خودشان محدود هستند لذا تعامل اجتماعي و ارتباطات اجتماعي وسيعي با ديگران ندارند. ويژگيها، خصوصيات اجتماعي و فرهنگي خودشان را دارند. ولي از نظر شعائر مذهبي آدم هاي مذهبي اي دارند. بايد هم از نظر اقتصادي و عمراني و هم از نظر اجتماعي و فرهنگي اقداماتي صورت گيرد تا از اين وضعيت خارج شوند.

- آخرين بار کي آنجا را از نزديک ديديد؟

تقريبا هميشه به اين محل رفت و آمد مي کنيم. چون در مرکز شهر است و رفت و آمدهايي که ما به ساير نقاط داريم از اين محل هم عبور مي کنيم. چند ماه قبل {قبل از آذر ۹۱} هم از نزديک يک بررسي از آنجا داشتم.

- در سالهاي اخير به ويژه بعد از انقلاب آيا اقدام عملي براي بهبود وضع آنها شده؟

نه،کار خاصي نشده.

- چرا مسئولان شهري از شهردار گرفته تا فرمانداري و... در اين سي سال اقدامي نکردند؟

ما اين گونه مسائل را در شهرهاي مختلف داريم. اما به لحاظ خصوصياتي که اينها دارند که جامعه بسته اي هستند، اين عامل ورود دستگاهها يا افراد را به اين بافت مشکل کرده است. اميدوارم با توجه به اقدامات و پيگيري هايي که در ۳- ۲ سال اخير انجام بتوانيم به کمک خود اهالي تغييرات اساسي را در اين بافت داشته باشيم.

- اشاره کرديد مطالعاتي انجام شده، اين مطالعات الان در چه مرحله اي است؟

تقريبا ۲ سال است که مشاور گرفته شده و آنها مطالعات را انجام داده اند. طرح الان براي تصويب نهايي در کميسيون ماده ۵ استان است. ان شاء الله طرح به تصويب نهايي برسد به کمک بخش خصوصي يا سرمايه گذاران علاقه مند و به کمک و مشارکت اهالي کار شروع بشود.

- اين مطالعات را کجا انجام داده است؟

کارفرماي طرح سازمان نوسازي شهرداري سبزوار بوده است که مشاور گرفته اند.

- چرا تصويب طرح اينقدر طول کشيده است؟

طبيعتا کميسيون ماده ۵ هم استعلاماتي دارد و کار کارشناسي مي طلبد. اميدواريم هر چه زودتر تصويب کنند.

- فکر مي کنيد اين مراحل تا کي انجام شود؟

اميدواريم در سال جاري {سال ۹۱} اين مصوبه را از
من هم که بارها با اهالي صحبت کرده ام اکثريت اين آمادگي را دارند. بعضي ها هم حرفهايي دارند که بايد مورد توجه قرار گيرد تا رضايت شان کسب شود. از نظر همکاري مردم و اهالي کوي براي بازسازي جاي نگراني نيست.
کميسيون ماده ۵ داشته باشيم و بتوانيم همزمان با آن سرمايه گذار پيدا کنيم و کار شروع شود.

- يعني تا آخر امسال؟

بله، اميدواريم اين کار انجام شود.

- چون در صحبت هايي که با مردم داشتيم اشاره کردند يکي دو بار اقداماتي شده ولي به نتيجه عملي نرسيده و ناقص رها شده است؟

دفتري در خود کوي داير و مطالعاتي انجام شد. با خود اهالي هم هماهنگي هايي شد. اگر طرح به تصويب برسد مي شود کار اجرايي را شروع کرد.

- آن دفتر هنوز هم باز است و کار مي کند؟

بله، دفتر وجود دارد. دفتر براي اين است که بتواند مشارکت هاي مردمي را جلب کند و مقدمات تملک و مالکيت و خريد را فراهم کند. اين دفتر در آنجا هست.

- عده اي گفتند سرمايه گذار خصوصي هم آمده و بازديد هم کرده اند ولي نمي دانم به چه دلايلي مخالفت شده و به نتيجه نرسيده است؟

اگر هم سرمايه گذاري در اين زمينه آمده بايد با شرايط شهرداري هماهنگ باشد. اگر واقعا سرمايه گذار مطمئني آمده باشد سعي مي کنيم نظرش را جلب کنيم تا اين مشکل آنجا برطرف شود.

- تا قبل از اينکه از نزديک آنجا را ببينيم فکر مي کرديم که مسئولان شهري و نهادهاي دولتي مي خواهند آنجا را بازسازي کنند اما خود مردم مخالفند. ولي وقتي با مردم صحبت کرديم کاملا برعکس بود. مردم حتي گفتند ما حاضريم خانه هايمان را به همان قيمت کارشناسي خود شهرداري بفروشيم و از اينجا برويم؟

بله، من هم که بارها با اهالي صحبت کرده ام اکثريت اين آمادگي را دارند. بعضي ها هم حرفهايي دارند که بايد مورد توجه قرار گيرد تا رضايت شان کسب شود. يکسري مشکلاتي هم در عمل هست. بين آنچه که گفته مي شود و آنچه که در عمل بايد انجام شود يک مقدار مشکلاتي پيش مي آيد. اگر ما سرمايه گذاري مطمئني درستي داشته باشيم متناسب با پيشرفت کاري که در کميسيون ماده ۵ صورت مي گيرد اينجا هم کارها پيشرفت کند. از نظر همکاري مردم و اهالي کوي براي بازسازي جاي نگراني نيست.

- چون مردم مي گفتند آقاي صلاحي استاندار قبلي براي بازديد آمد و قولهايي هم داد ولي عملا اتفاقي نيفتاد؟

متاسفانه کار در دستگاههاي اجرايي نتوانسته رضايت لازم را فراهم کند. اين پروژه هم مثل دهها پروژه ديگري که با تاخير انجام مي شود، گرفتار همين تاخيرها شده است. در بحث هاي اجرايي اين مشکل را زياد داريم.

- الان گير و مشکل اصلي کار کجاست، بحث بودجه است يا مشکلات اداري و...؟

گير اصلي همين تصويب کميسيون ماده ۵ است و سرمايه گذار.

- براي بازسازي کوي گلستان چقدر هزينه برآورد مي شود؟

نمي دانم، اين به نوع همکارهاي بين شهرداري و سرمايه گذار و خود مالکين بستگي دارد. اينها در مراحل بعدي است اول بايد تصويب کميسيون ماده ۵ را داشته باشيم و ببينيم طرح را به چه صورتي مثلا تجاري، مسکوني، فضاي سبز يا معابر عمومي تصويب مي کنند. اين ها در نقشه اي که مي دهند بررسي مي شود و بعد بايد اعتبار مورد نياز مشخص شود.

- چون منطقه در قلب شهر واقع شده صرفه اقتصادي دارد و منطقه پرتي نيست که سرمايه گذاري در آن ضرر داشته باشد؟

درست است، کوي گلستان منطقه اي است که مي تواند از نظر مخصوصا اقتصادي و خدماتي صرفه اقتصادي داشته باشد. کوي گلستان از اين نظر يکي از جاهاي با امتياز و اقتصادي شهر است.

- شما هم دور قبل و هم اين
اگر مشکلي در اينجا پيش بيايد طبيعتا همه بايد پاسخگو باشيم چون چندين بار تذکر داده شده است.
دوره نماينده بوديد آيا بازسازي کوي گلستان را در مجلس و يا از طريق وزير راه و شهرسازي و مسئولان ديگر هم پيگيري مي کرديد؟


بله، مکاتبه کرديم. تذکر داديم. حتي تحليل کرديم که اگر مشکلي در اينجا پيش بيايد طبيعتا همه بايد پاسخگو باشيم چون چندين بار تذکر داده شده است.


* پرونده ویژه کوی گلستان:

- گفتگو با سبحاني فر: مسئولان فرصت را غنيمت بدانند و بازسازي را شروع کنند/ الان هم بطور جدي پيگير ساماندهي کوي گلستان هستم

- گفتگو با حسين کارگري (قسمت دوم): طرح بازسازي کوي گلستان قطعا سودآور است/ اگر شهرداري بخواهد مي تواند/ بايد تا اتفاقي نيفتاده کاري بکنيم

- گفتگو با حسين کارگري (قسمت اول): بايد اين ديواری که بين دو طرف کشيده شده بشکينم/ به مسئولان شهري هشدار مي دهم!/ مردم کوي با همه خواسته هاي مسئولان موافقند


- من سرمايه گذاري در کوي گلستان را تضمين مي کنم (گفتگو با جلال تعصبي (قسمت دوم))

- مسئولان قبلي شعار زياد داده اند ما عملي وارد شده ايم/ براي سرمايه گذاران فرش قرمز پهن مي کنيم (گفتگو با حسین مقصودی شهردار سابق سبزوار)


- کوي گلستان يک فرصت است، از اين فرصت استفاده کنيم (گفتگو با جلال تعصبي؛ نائب رئيس شوراي شهر (قسمت اول))

- دعا کنيد، ان شاء الله همه کمک کنند کاري کنيم (مصاحبه با سيد قاسم حسيني زاده؛ رئیس شورای شهر سبزوار)

- در کوي گلستان بازنده اصلي مردم هستند (مصاحبه با محمود حیطه؛ عکاس سبزواری)

- کوی گلستان به روایت تصویر (عکسهای محمود حیطه از کوی گلستان)

- "کوي گلستان" تلنگري براي بسيج و بسيجيان!/ بي اعتنايي خطرناکتر از کاري نکردن است

- چرا بسيج پياده روي به مشهد را فراموش نکرد اما کوي گلستان را فراموش کرد؟

- مسئولان شهري مي ترسند وارد کوي گلستان شوند! (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از به نتيجه نرسيدن طرح بازسازي کوي گلستان) ( قسمت چهارم و آخر)

- زيبايي ظاهري شهر وقتي خوب است که مشکلات زيربنايي حل شده باشد (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از طرح هاي زيربنايي سبزوار) ( قسمت سوم)

چرا سرمايه گذاران دولتي و خصوصي از کوي گلستان رفتند! (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از طرح بازسازي کوي گلستان) (قسمت دوم)

- بازسازي کوي گلستان را جدي تر پيگيري مي کنم (مصاحبه با علی بروغنی)

- آيا روحانيت وظيفه خود را در قبال کوي گلستان انجام داده است؟

- مگر منطقه ما خارج از شهر سبزوار است که به فکر ساخت و ساز آن نيستيد

- چرا به فکر چاره نجات ما نيستيد!

- بيابان ها را آباد مي کنند اما براي کوي گلستان کاري نمي کنند!

- عدم همکاري مسئولان و کمبود بودجه مهم ترين مشکل بازسازي و بهسازي کوي گلستان است

- خانه از پاي بست ويران است / خواجه در بند نقش ايوان است

- نان زحمت کشي خودمان را مي خوريم

- در "کوي گلستان" چه مي گذرد؟
Share/Save/Bookmark


ایمان
۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۱۹:۳۱:۴۳
محسنی جان تو حکومتت بکن برارم (19770)
 
۱۳۹۲-۱۲-۰۱ ۲۱:۰۵:۵۱
جناب سلام سربدار . همین که آقای محسنی بعد این همه مدت به شما حتی همین قدر افتخار داده اند که بتوانید با حضرتشان به صورت حتی تلفنی مصاحبه کنید باید برای چند نسل هم از ایشان ممنون باشید و هیچ توقعی دیگر نداشته باشید. از نظر جنابشان همین که شما اینقدر اهمیت داشته اید که جواب حتی تلفنتون را داده است خیلی خیلی بنده نوازی کرده است . رفیق جان (20048)
 
سبحان
۱۳۹۲-۱۲-۰۴ ۱۱:۰۱:۲۵
حکومت نه، تجارات از قبل نمایندگی مردم (20157)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۲۰:۱۰:۵۶
اگر واقعا راست می گویند و به فکر مردم این نقطه از شهر هستند چرا موسسه آبادانی سربداران که همه پروژه های اجرایی و عمرانی و صنعتی و فرهنگی و شهر سازی و ... را مال خود کرده یک گوشه چشمی هم به مردم این منطقه داشته باشد. مطمئن باشید اگر این منطقه و مردم آن برای آقایان استفاده ای داشته باشند نصفه شبی شروع به کار می کنند. مثل شهرک صنعتی شماره 2 که شب و روز کار کردند و از خودشان کردند. اگر واقعا راست می گویند 17 هکتار زمینی که نزدیک شهرک اندیشه است و خودشان بهتر می دانند که چطوری و به چه قیمتی گرفته اند با زمین های مردم این منطقه از شهر تعویض کنند.
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است (19774)
 
قاسم
United States
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۰۹:۴۶:۲۷
محسنی تو که پشتت گرمه نیازی به رای مردم نداری خیالت راحت (19803)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۳:۲۷:۵۸
خواب دیدی خیر باشه آق قاسم. خودشون هم می دونند اگر سری پیش حسین مقصودی به دادش نمی رسید و کل شهرداری و شورای شهر را برای ایشان بسیج نمی کرد انتخاب نمی شد. البته آقایون هم خوب نمک شناسی کردند و چه بلایی سر بنده خدا حسین مقصودی آوردند. حالا هم شب دراز است و قلندر بیدار (19818)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۲۲:۳۴:۲۷
بهتر نیست شما از فیلتر شکن استفاده نکنی!!!!!!!!!!!!! (19842)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۱۲:۵۷:۵۶
آقاي محسني بسه اين همه شعار
بسه بخدا.
كوتاهي تا كي؟به فكر قيامت نميخواين باشيد؟
واي واي (19814)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۷ ۲۳:۱۹:۴۷
اقای محسنی بافت فرسوده این شهر را باید مهندسین همین شهر برایش برنامه و طرح بیاورند که دارند نه اقایانی مانند نوروزی و مسکن سازان که به فکر منافع خودشان هستند ایا بهتر نیست اقای محسنی و شورا و شهرداری با استفاده از مهندسین و کارشناسان متعهد در شهر دعوت بعمل اورند و با تشکیل گرو های کاری برای بافت فرسوده بویژه گلستان اقدام نمایند افراد خوش فکر و با طراحیهای ارزشمند در این شهر کم نیستند (19849)
 
۱۳۹۳-۰۵-۰۴ ۰۳:۲۶:۱۳
کدوم طرح!؟؟؟؟؟ >:(((
وسط کوچه پس کوچه ها دارن 10 طبقه میسازن. تمام خونه های اطراف تا 10 تا کوچه اونورترش زیر سایه مبارکش آسایش نوامیس مردم گرفته میشه! (25717)
 
حسین
United States
۱۳۹۲-۱۱-۲۸ ۰۸:۴۵:۰۰
محسنی که خواب ببینه دوره بعد رای بیاره حالا باز مردم کم و بیش از سبحانی رازی هستند اقای محسنی استغفار استغفار (19861)
 
شش
۱۳۹۲-۱۱-۲۸ ۲۱:۳۵:۳۶
آقاي محسني ما بالخره نفهميديم نماينده مان بعد از فوق ديپلم ، در كدام موسسه آموزش عالي درس خوانده و مدرك گرفته ايد و از هر كدام از نزذيكان شما نيز سوال مي كنيم طفره رفته و شرمندگي در قيافا شان موج مي زند - بيا و بزرگواري كن و رزومه علمي خودت رو براي يكبار هم شده به مردم اعلام كن آخه برا يديار دارالمومنين شرم آور است كه خداي ناكرده مردم تصور كرداني .؟؟؟؟؟ داشته باسند (19898)
 
ارش
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۴۱:۰۳
واقعاجای تاسف است برای شماسبزواریهالیاقتتون همان نماینده هایی است که به جای حل مشکلات مردم بفکرجمع اوری رای برای دوره بعدشون هستن ماکجاوادمهای بزرگی مثل محسنی کجا.بایدالتماس کنیدتاادمهایی مثل محسنی نمایندتون بشن.حیف اقای محسنی که خودشوخرج سبزواریهاکرد.خلایق هرچه لایق (28151)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۴ ۱۰:۳۸:۰۳
ماهم هموني كه شمافرض كردي اقاي محسني ......يه ذره حياوخجالت هم براي ادم بد نيست (30552)
 
United States
۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۹:۵۸:۰۸
این مسولان کیا هستند؟مگر شما چکاره ایی ....؟ (36437)
 
United States
۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۲۰:۰۱:۰۴
شما خجالت نمی کشی...خاک.. (36438)