کد مطلب: 12689
 
22 مورد مسمومیت با گاز منوکسید کربن در سبزوار
جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۶
 
دکتر علی شریفان مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی سبزوار اظهار داشت : متاسفانه همه ساله در فصول سرد سال موارد متعددی از مسمومیت با گاز CO را در کشور شاهد هستیم که از ابتدای سال جاری 22 مورد مسمومیت با گاز منوکسید کربن در منطقه تحت پوشش دانشگاه داشتیم که متاسفانه یک نفر به علت استنشاق این گاز فوت نموده است .

دکتر شریفان تصریح کرد : 70 درصد از مسمومیت های شهرستان مربوط به سنین زیر 40 سال و 36 درصد موارد در رده سنی زیر ده سال دیده شده است در این زمینه کودکان نیز آسیب پذیرند .

وی افزود : گاز منوکسید کربن 300 برابر نسبت به اکسیژن تمایل بیشتری به ترکیب شدن با خون را دارد و به دلیل این گاز بدون بو و قدرت انتشار بسیار زیادی دارد بسیار ساده تر آز آنچه تصور می شود قادر به مسمومیت و حتی مرگ می گردد و تنها راه پیشگیری آن وجود تهویه مناسب در محل روشن بودن وسایل گرمایشی و اطمینان از سالم بودن وسایل گرمایی و مسدود نبودن دودکش ها می باشد.

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی سبزوار در پایان تاکید نمود : افراد با احساس کوچکترین علائم خواب آلودگی و گیجی بدون فوت وقت نسبت به تهویه محل و ورودی هوای آزاد به محل تنفس اقدام نمایندو بعد با مرکز اورژانس 115 تماس حاصل نمایند
Share/Save/Bookmark