کد مطلب: 12418
 
رئیس دانشگاه حکیم‌سبزواری:
ثبـت «تاریـخ بیهقی» در میـراث فرهنـگی یونسکو پیگیری می‌شود
يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
 
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری گفت: پیشنهاد ثبت تاریخ بیهقی به عنوان یک اثر فاخر ادبی و تاریخی در میراث فرهنگی یونسکو پیگیری می‌شود.
ثبـت «تاریـخ بیهقی» در میـراث فرهنـگی یونسکو پیگیری می‌شود
 
جواد حدادنیا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ثبت جهانی آثار ملموس و ناملموس فرهنگی ایران نقش مهمی در صیانت و حفظ سرمایه‌های فرهنگی کشور دارد.

وی ادامه داد: ثبت آثار تاریخی و فرهنگی معنوی ایران سبب معرفی فرهنگ غنی ایران اسلامی و تمدن گذشته کشور به مردم جهان می‌شود.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: تاکنون کمتر از ۱۰ اثر ایران به ثبت یونسکو رسیده که با توجه به قدمت کهن تاریخی و فرهنگ درخشان باید با تلاش و رایزنی مسئولان فرهنگی کشور ثبت آثار تاریخی و معنوی در میراث معنوی یونسکو شتاب بگیرد.

حدادنیا درباره مراحل ثبت آثار در میراث فرهنگی جهان از جمله کتاب تاریخ بیهقی اظهار کرد: کمیته‌ای برای ثبت میراث فرهنگی در دنیا وجود دارد و کارگروه‌های این کمیته در کشورها تشکیل شده و شعبه‌ای از کارگروه کشور در خراسان‌رضوی نیز تشکیل شده است.

وی افزود: مسئولان شهرستان سبزوار و فعالان فرهنگی در مرحله نخست باید مجموعه مستندات و هر آنچه مرتبط به تاریخ بیهقی است، جمع‌آوری و به کارگروه استانی ارسال کنند.

حدادنیا گفت: در مرحله بعد پس از تصویب در کمیته استانی به کارگروه کشوری ارسال و از آنجا برای بررسی‌های نهایی به کمیته میراث معنوی یوسنکو فرستاده می‌شود.
Share/Save/Bookmark