کد مطلب: 12463
 
ثبت مراسم آیینی«چشمآرو» سبزوار در فهرست آثار ملی میراث معنوی ایران
سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
 
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سبزوار گفت: مراسم آیینی چشمآرو سبزوار "موسوم به چهارشنبه سوری"در فهرست آثار ملی میراث معنوی ایران ثبت شد.
سلیمانی ظهر امروز سه شنبه ۲۴اسفندماه در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: چشمارو رسمی دیرین در جغرافیای تاریخی ولایت بیهق و از جمله مراسم آیینی نوروز است. این رسم در شب چهارشنبه آخر سال موسوم به چهارشنبه سوری در روستا ها و شهر سبزوار اجرا می شود .

وی افزود: در این مراسم خس و خاشاکی که در باغات و مزارع است و ممکن موجب آفت کشاورزی شود از مزارع جمع می شود و به دسته های کوچک تقسیم شده و در گذرها آتش می زنند و مردم از روی آتش می پرند و شعر سرخی تو از من زردی من از تو را می خوانند.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سبزوار تصریح کرد: در گذرها بعضی ها فال گوش می نشینند و عطر سمنو پزان کوی و برزن را در بر می گیرد. در اینجا کوزه های قدیمی که به دلیل استفاده زیاد،غیر بهداشتی و غیرمستعمل بوده، باید دور انداخته شود مقداری سکه بعنوان چشم زخم و کمک به مستمندان در کوزه می ریزند و از بالای بام خانه به داخل گذر می اندازند، سکه های آن را مستنمدان صبح زود می برند و سفال شکسته را بچه ها در بازی هفت سنگ استفاده می کنند.

سلیمانی افزود: برروی کوزه بعضاٌ نقش یک زن ترسیم می شود ادیبانی همچون خاقانی و سعدی در اشعار خود از این رسم یاد کرده اند و به زبان ترکی هم آمده است البته حوزه نفوذ این فرهنگ در سبزوار و خراسان است.
Share/Save/Bookmark