کد مطلب: 10186
 
اظهـارات استاندار خـراسـان رضـوی دربـاره آخریـن وضعیت میزان و پدیده
چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۴۸
 
استانداری به هیچ‌وجه اجازه بی‌نظمی به کسی نمی‌دهد و نمی‌گذارد درب استانداری یا خیابان‌های اصلی شهر غیرقانونی بسته شود. چرا که نماینده حاکمیت است.
اظهـارات استاندار خـراسـان رضـوی دربـاره آخریـن وضعیت میزان و پدیده
 
کناره‌گیری گلستانی‌فر از فرمانداری مشهد، شایعه استعفای استاندار و مباحث پیرامون وضعیت پدیده و موسسات مالی و اعتباری میزان و آرمان از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که خبرنگاران در نشست خبری استاندار خراسان رضوی از علیرضا رشیدیان سوال کردند.

استعفایم از جوک هم جوک‌تر است

نماینده عالی دولت در خراسان رضوی در این نشست که در محل دفتر استاندار برگزار شده بود در پاسخ به سوال خبرنگار شهرآرا در خصوص شایعاتی مبنی بر استعفایش از استانداری خراسان رضوی، گفت: استعفای من از جوک هم جوک‌تر است. علیرضا رشیدیان با بیان این که کسانی که در فرهنگ انقلاب اسلامی رشد می‌کنند، نباید با ظهور و بروز مشکلی در هم بشکنند، افزود: بنده هم تا وقتی که دولت موافق باشد از زیر بار مسئولیت شانه خالی نمی‌کنم و در خدمت مردم استان هستم.

هیچ کس به دنبال رفتن فرماندار نبود

وی همچنین در واکنش به سوال دیگر خبرنگار شهرآرا در رابطه با شایعاتی که در خصوص برکناری فرماندار مشهد به دلیل مجوز دادن به همایش «اجازه نمی‌دهیم» به وجود آمده است، تصریح کرد: هیچ‌کس به دنبال رفتن گلستانی‌فر از فرمانداری نبود و این استعفا هیچ ربطی به تجمع «اجازه نمی‌دهیم» ندارد. استاندار خراسان رضوی با بیان این که این تجمع استانی بوده و ربطی به فرمانداری نداشت، اضافه کرد: در آن قضیه مسئله‌ای هم پیش نیامده بود که بخواهد برخوردی با فرماندار صورت گیرد، اما این موضوع فرصت را برای کسانی که منتظر خبرهای جنجالی و بافتن آسمان به ریسمان هستند فراهم کرد.

فرماندار اسفندماه هم استعفا داده بود!

وی با بیان این که گلستانی‌فر گزینه بسیار مناسبی بود که پس از بررسی‌هایی که انجام شد حکمش را از وزارت کشور گرفت، متذکر شد: با این حال فرماندار مشهد در اسفندماه سال گذشته به دلیل فرصت مقررشده برای ورود به انتخابات مجلس، استعفانامه‌ای را به ما ارائه کرد که با رایزنی‌های معاون سیاسی در ایام نوروز این استعفا پس گرفته شد. استاندار خراسان رضوی به استعفای مجدد گلستان‌ فر در ماهی که گذشت اشاره کرد و یادآور شد: استعفای مجدد ایشان به واسطه اصرار مردم ساوه برای حضور در انتخابات از این حوزه انتخابیه، ما را در شرایطی قرار داد که طبق قانون آن را باید به وزارت کشور می‌فرستادیم.

اجازه بستن غیرقانونی خیابان‌ها را نمی‌دهیم

رشیدیان همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مؤسسه مالی و اعتباری «میزان» و مسائل حاشیه‌ای که به وجود آورده است، گفت: ما ‌حاضر هستیم مسائل و مطالب سپرده‌گذاران و کارکنان این مؤسسه را شنیده و بررسی و پیگیری کنیم وهمچنین در این خصوص جلسات زیادی را نیز برگزار کرده‌ایم. وی ادامه داد: با این حال استانداری به هیچ‌وجه اجازه بی‌نظمی به کسی نمی‌دهد و نمی‌گذارد درب استانداری یا خیابان‌های اصلی شهر غیرقانونی بسته شود. چرا که نماینده حاکمیت است.

قرار نیست دولت مطالبات سپرده‌گذاران را پرداخت کند

وی همچنین با بیان این که کار تسویه‌حساب با سپرده‌گذاران موسسه میزان نیز با باز شدن یک خط اعتباری ١٠٠ میلیاردی آغاز شده است، اذعان داشت: قرار نیست دولت مطالبات سپرده‌گذاران را پرداخت کند و باید گفت که دولت مسئولیتی برای تأمین این مقدار از محل بیت‌المال یا حساب‌های مردم ندارد. بلکه مطالبات سپرده‌گذاران مسلماً از خود اموال مؤسسه پرداخت می‌شود.

رشد صندوق‌های مالی، معضلی برای استان

استاندار خراسان رضوی یکی از مشکلات استان را رشد صندوق‌های مالی دانست که با یک عنوان ایجاد می‌شوند و در عمل کار دیگری می‌کنند و تصریح کرد: میزان برای کارکنان دادگستری ایجاد شد؛ اما فراتر رفت و حتی از خراسان به غرب کشور نیز نفوذ کرد. وی کار برخی از موسسات را باعث گردش غیرهماهنگ با نظام پولی کشور دانست و تشریح کرد: در حالی که بانک‌ها ٢٢ درصد سود می‌دادند، این موسسات ٢٥ الی ٢٧ درصد و حتی برای مشتری‌های خاص بیش از این نیز اقدام می‌کردند که این مسئله پول را به سمت آن‌ها جذب می‌کرد. رشیدیان با اشاره به اینکه در مرحله اول ٣٥ میلیارد تومان از دارایی‌های این موسسه نزد بانک مرکزی در اختیار آنها قرار گرفت تصریح کرد: علی‌رغم این مسئله، مدیران این موسسه نامه‌ای منتشر کردند و گفتند در صورتی که پول ندهید از شنبه دفاتر را می‌بندیم و اعلام می‌کنیم نمی‌توانیم پاسخ مطالبات مردم را بدهیم.

با ٥٠ میلیارد تومان نیز وضعیت بهتر نشد

وی با اشاره به اینکه طی دو مرحله دیگر ٥٠ میلیارد از سپرده‌های این موسسه از سوی بانک مرکزی آزاد شد تا این موسسه بتواند جواب سپرده‌گذاران را بدهد، تصریح کرد: مدیران میزان بجای مدیریت بحران، به فکر مسائل دیگری افتادند و مشخص نشد ٢٥ میلیارد اول چگونه هزینه شد. پس از آن ٢٥ میلیارد دوم به بانک صادرات داده شد تا میزان سپرده‌گذاران را معرفی کند و پول به آن‌ها پرداخت گردد؛ با این حال این روند آنقدر کند بود که احساس کردیم پول لازم را ندارند.

مسیر آرمان، قانونی است

استاندار خراسان رضوی همچنین در خصوص آخرین تصمیمات گرفته شده برای موسسه مالی و اعتباری آرمان بیان کرد: این موسسه در مسیر تبدیل شدن به بانک، مراحل پایانی خود را طی کرده و از معدود موسساتی است که راه خود را به صورت قانونی طی می‌کند. وی با بیان این که همه موسسات یا باید تبدیل به بانک و یا در بانکی شده که مجوز دارد ادغام شوند، افزود: همچنین صندوق‌های کارمندی و کارگری نیز در حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیده شده است.

اعلام آمادگی سرمایه‌گذار جدید برای تامین مالی پدیده

رشیدیان در رابطه با مسئله پدیده نیزبا بیان اینکه سرمایه گذار جدید برای تامین مالی پدیده اعلام آمادگی نموده است، گفت: همانطور که سال گذشته نیز گفتم ما به دنبال تعطیلی پدیده نبوده و نیستیم، اما اینکه پدیده باید در چارچوب قانون عمل کند بحثی است که مورد نظر همه مسئولان است. رشیدیان با تاکید بر اینکه هیچ زمانی و در هیچ مقطعی به شرکت پدیده اعلام تعطیلی نشده،‌ اظهار داشت: ما بارها با آنان اعلام کردیم که کارشان را ادامه دهند، اما نباید افزایش بنا داشته باشند و اولویت‌هایشان را برای طرح‌های نیمه‌کاره قرار دهند.

انتقال آب از دریای عمان را با قدرت دنبال می کنیم

وی همچنین در خصوص بحران کم‌آبی در استان خراسان رضوی و شهر مشهد از عزم جدی مسئولان این استان برای انتقال آب از دریای عمان به این منطقه خبر داد و گفت: با این حال انتقال این آب با مسافتی به این وسعت، قیمت تمام‌شده آن را افزایش می‌دهد که در همین راستا سعی بر این است تا آب منتقل‌شده برای صنایع استفاده شود. استاندار خراسان رضوی با بیان این که ایران و به ویژه استان خراسان رضوی در یک پروسه بلند‌مدت کم‌آبی گرفتار هستند، ابراز کرد: با این وجود در سال گذشته بارندگی‌های استان نسبت به سال ٩٢ از روند بهتری برخوردار بود. وی با تاکید بر این که با اضافه شدن سه سد به خراسان رضوی بیش از ٢٠٠ چاه استان نیز در زمان پیک از چرخه بهره‌برداری خارج خواهد شد، گفت: در حال حاضر ٨٩ درصد مصرف آبی استان در حوزه کشاورزی است که اگر ده درصد از این میزان را کاهش دهیم شاهد صرفه‌جویی قابل توجهی خواهیم بود. رشیدیان در خصوص جیره‌بندی مصرف آب در استان خراسان رضوی نیز گفت: در هیچ کدام از شهرهای استان بحث جیره‌بندی مطرح نیست.

صادرات یک میلیارد دلاری استان

وی همچنین با اشاره به صادرات بیش از یک میلیارد دلاری استان در سالی که گذشت، اذعان داشت: این میزان نسبت به سال ٩٢، هشت درصد افزایش داشته است. استاندار خراسان رضوی با بیان این که در دو ماهه اول سال نیز ٢٤٧ میلیون دلار صادرات داشتیم، افزود: بازارچه‌های دوغارون و باجگیران نیز در این دو ماهه دو میلیون دلار صادرات داشتند که ١٢٦ درصد رشد داشته است.

افزایش نرخ سرمایه‌گذاری با وجود تحریم‌ها


رشیدیان با بیان این که مسئله‌ای که برای اکثر سرمایه‌گذاران به وجود آمده مشکل انتقال بانکی پول آنها به جهت تحریم‌هاست، عنوان کرد: اما با همه این احوال سال گذشته این روند صعودی بوده و حدود ٦٢٠ میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری در استان داشتیم که نسبت به سال قبل شرایط بهتری بود، اما با وجود استعدادهای خراسان رضوی در حوزه صنعت، گردشگری و کشاورزی این رقم می‌تواند افزایش داشته باشد.

هدایت ترافیک اطراف حرم با ایجاد یک رینگ بزرگ‌تر

استاندار خراسان رضوی با اشاره به بحث کنترل ترافیک در بافت پیرامونی حرم متذکر شد: بحث ترافیک و پارکینگ در مشهد و در حوزه بافت پیرامون حرم مطهر رضوی همواره مورد توجه قرار داشته است. وی با بیان این که قصد داریم رینگ پیرامونی بزرگتری ایجاد کنیم که ترافیک را هدایت کند، ادامه داد: در همین راستا با استفاده از زمین‌های خالی اطراف حرم و تبدیل آن به پارکینگ‌های موقت، مقداری از مشکلات زائران حل شده است.

باز شدن بیش از چهار هزار پرونده قاچاق در سال گذشته


وی در خصوص میزان کالاهای قاچاق استان نیز گفت: مشهد به دلیل بازار گسترده‌ای که دارد یکی از اهداف بازار قاچاق کالا بوده و هست، یکی از مطالبی که ما با تولیدکنندگان آن را درمیان گذاشتیم این بودکه در مرحله اول برای تولید کالا با موضوع سوغات برنامه داشته باشند. رشیدیان با بیان این که نباید با سپردن بازار سوغات به سایر کشورها فرصت شغلی و کاری را از یک ایرانی بگیریم، ابراز داشت: کشفیاتی که در سال گذشته به دست آمد یک درصد نسبت به سال ٩٢ کاهش داشت و چهار هزار پرونده در حوزه قاچاق کالا تشکیل و ١٦ هزار بازرسی صورت گرفت؛ همچنین ٣٧ باند قاچاق کالا در سال گذشته متلاشی شد که این میزان ٨ درصد نسبت به سال ٩٢ افزایش داشت.

عده‌ای به صورت هدفمند به دنبال تخریب تقدس‌ مشهد هستند

وی همچنین با اشاره به فعالیت برخی از سایت‌های خبری بدون مجوز در استان گفت: در حال حاضر سایت‌هایی هستند که در کوتاه‌مدت و به صورت قارچ‌گونه ایجاد می‌شوند، فعالیت می‌کنند و بعد هم جمع می‌شوند. استاندار خراسان رضوی با بیان این که عده‌ای به صورت هدفمند به دنبال تخریب تقدس‌ مشهد هستند و همه اینها به عملکرد سایت‌های بی‌هویت باز می‌گردد، اضافه کرد: وزارت ارشاد در این حوزه مسئولیت داشته و ما مکاتباتی با آنها و همچنین دستگاه‌امنیتی، پلیس فتا و اداره کل اطلاعات داشتیم و آنها پیگیر این موضوع هستند، چرا که این سایت‌ها برخی از اخبار را که منشأ درستی ندارند منتشر و ایجاد تنش می‌کنند.

محدودیت استقرار صنایع در غرب شهر


رشیدیان همچنین در واکنش به سوالی در خصوص وضعیت استقرار صنایع در غرب مشهد گفت: محدودیت استقرار صنایع در این منطقه باهدف حفظ منابع آب دشت مشهد و دشت چناران صورت می‌گیرد. وی با اشاره به اهمیت آبخوان غرب مشهد خاطرنشان کرد: قطعا با آلوده شدن این آب مشکلات بسیار زیادی برای منطقه به وجود می‌آید که در پی محدودساختن برخی از صنایع در این محدوده هستیم.

قول وزیر راه در مورد پروژه های عمرانی «مشهد٢٠١٧»

استاندار خراسان رضوی همچنین با بیان این که در مورد مساله «مشهد٢٠١٧» با وزیر راه و شهرسازی صحبت کرده و از وی قول مساعد گرفته‌ام، گفت: قراراست یکی از معاونان وزیر راه و شهرسازی به عنوان مامور ویژه در امور «مشهد٢٠١٧» منصوب، تا با همکاری وی، روند اجرای پروژه‌های این رویداد بزرگ تسریع شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شهرآرا