کد مطلب: 11310
 
راهیابی ۱۵ شهر به مرحله نیمه‌نهایی جشنواره «پایتخت کتاب ایران»/
سبزوار نامزد پایتختی کتاب ایران شد
يکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۰
۲
 
دبیر اجرایی دومین دوره جشنواره‌ «پایتخت کتاب ایران» گفت: در دومین دوره این جشنواره ۱۰۰ شهر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۵ شهر به مرحله نیمه نهایی داوری‌ها راه ‌یافتند.
به گزارش سلام سربدار، دبیر اجرایی دومین دوره جشنواره‌های «پایتخت کتاب ایران»در این باره گفت: در این دوره از جشنواره «پایتخت کتاب ایران» ۱۰۰ شهر با حدود یک هزار و ۴۰۰ برنامه، طرح و ایده با محوریت ترویج فرهنگ کتابخوانی شرکت کردند که از آن میان، ۱۵ شهر به مرحله نیمه نهایی داوری‌ها راه یافتند.

ابراهیم حیدری ادامه داد: این ۱۵ شهر بر اساس شاخص‌های جشنواره؛ یعنی تناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی، تأثیرات پایدار در ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی، برخورداری از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری، داشتن قابلیت الگوبرداری، برخوداری از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا و ضمانت اجرا، ارزیابی و انتخاب شده‌اند.

دبیر اجرایی دومین دوره جشنواره‌های «پایتخت کتاب ایران» توضیح داد: تعداد و تنوع شهرهای شرکت کننده در این دوره از جشنواره نسبت به دوره پیش، از رشد ۶۰ درصدی برخوردار هستند. همچنین طرح‌ها و ایده‌هایی که در این دوره ارائه شده‌اند، هم به لحاظ جذابیت و خلاقیت و هم از نظر گستره اجرایی، انسجام و پیوستگی، قابل توجه هستند.

حیدری عنوان کرد: اصفهان، بوشهر، تبریز، خورموج، دزفول، رامهرمز، رشت، سبزوار، سیرجان، شهر ری، شهرکرد، شیراز، کاشان، نیشابور و یزد ۱۵ شهر راه‌یافته به مرحله نیمه نهایی داوری‌ها به شمار می‌آیند.

وی بیان کرد: از میان این ۱۵ شهر، در نهایت ۵ شهر به مرحله نهایی راه خواهند یافت که یک شهر عنوان پایتخت کتاب ایران را به خود اختصاص می‌دهد. چهار شهر دیگر نیز بر اساس تفاهمنامه‌ای که با بنیاد ملت منعقد شده است، از حمایت‌های این بنياد و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار خواهند شد.

دبیر اجرایی دومین دوره جشنواره‌های «پایتخت کتاب ایران» افزود: آیین اختتامیه دومین دوره جشنواره «پایتخت کتاب ایران» ۱۷ اسفندماه با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی نمایندگان مجلس و تنی چند از مسئولين كشوری در تالار وحدت برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر


محمد
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۰:۰۹:۰۷
احسنت ، واقعا خوشحال شدم وقتی این خبر رو خوندم...
به امید این که کتاب و کتابخوانی ، جزء سبد خرید روزمره مردم بشود ... اگر می توانید ، چند تا نمایشگاه کتاب توی شهر بزنید . توی پارک شهربازی ، باغ ملی ، سی هزار متری ، قصبه ...
خیلی هم مردم استقبال می کنند...
حتی می شود توی بعضی از اداره های شلوغ ، که ارباب رجوع زیادی دارن هم غرفه های کتاب فروشی زد ، مثل بانک های مرکزی شهر ، اداره پست و... حتی توی مدارس زنگ های تفریح...
هم سود ریالی داره و چند نفر میرن سر کار ، هم فرهنگ ما مردم میره بالاتر ...
مثلا همین جمعه بازاره کنار جایگاه نمازجمعه ، یا یک شنبه بازار ،
توی دانشگاه های سبزوار هم میشه نمایشگاه دایمی زد ، و چند نفر که به دنبال کار هستن رو شاغل کرد... لازم نیست که حتما نمایشگاهه چند درصد تخفیف باشه ، مردم اشتقبال میکنند... فقط به چند نفر فعال فرهنگی احتیاجه که این ها رو پیگیری کنن وبه عمل برسونن (40387)
 
فلافل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۸:۴۸:۰۶
با پارتی بازی بوده و یا این جشنواره چیز خاصی نیست . والا با اطلاعی که من از دیگر شهر ها و توفیقاتشون در زمینه نشر و ترویج کتابخوانی دارم سبزوار ما در حد صفر است .
طرح مبلغ کتاب یکی از طرح های موفق در زمینه ترویج کتابهای مفید بوده است که در سبزوار جاش خالیه (40397)