کد مطلب: 12391
 
تندیس «کاشفی» در سبزوار ساخته شد +عکس
شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۸
۱
 
در راستای بزرگداشت مشاهیر، تندیس و المان نویسنده کتاب روضه‌الشهدا، «ملاحسین واعظ کاشفی» در زادگاهش، سبزوار ساخته شد.
تندیس «کاشفی» در سبزوار ساخته شد +عکس
 
مجتبی مومن، هنرمند و سازنده تندیس ملاحسین کاشفی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با مصوبه شورای شهر و تصمیم شهرداری ساخت مشاهیر و بزرگان فرهنگ و هنر شهرستان سبزوار در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه بر همین اساس، در راستای بزرگداشت مشاهیر احداث تندیس و المان چهره‌ها و مفاخر فرهنگی و هنری شهرستان این کار به من پیشنهاد شد و پذیرفتم، ادامه داد: هادی عارفی هنرمند برجسته سبزواری تندیس ابوالفضل بیهقی را کار کرد و ساخت دومین تندیس از مشاهیر به من سپرده شد.

این هنرمند سبزواری خاطرنشان کرد: این مجسمه به ارتفاع ۷ متر و ۱۵ سانتیمتر و از جنس فایبرگلاس بر روی پایه ای از جنس بتن ساخته شده و اولین مجسمه حجمی در شهرستان سبزوز محسوب می‌شود.

مومن با اشاره به اینکه ساخت تندیس ملاحسین واعظ کاشفی را ۱۸ ماه گذشته آغاز کردم، تصریح کرد: برای خلق این اثر ۴۹۰ میلیون ریال هزینه شده که تاکنون بخشی از آن را از شهرداری دریافت کردم و قرار بر این است این اثر با تصمیم شهرداری و شورای شهر سبزوار جانمایی شود.

وی افزود: پاسداشت مفاخر و بزرگان از طریق هنر نقش موثری در بازیابی هویت اصیل فرهنگ ایرانی اسلامی دارد و عاملی در جهت جلوگیری از هجوم فرهنگی بیگانه و بحران هویت ملی در یک جامعه است.

حسین بن علی بیهقی، ملقب به کاشفی یکی از مشهورترین دانشمندان قرن نهم هجری بود که در شهر سبزوار به دنیا آمد و مدتی را در این شهر و نیز در شهر هرات افغانستان زندگی کرد و به کار وعظ و خطابه پرداخت.

وی در علوم مختلف از قبیل تفسیر، حدیث، فن خطابه، انشا، ریاضیات، علوم غریبه، نجوم و ... مهارت بسزایی را کسب کرده بود.

مشهورترین اثر ملاحسین واعظ کاشفی کتاب روضه الشهدا است که اولین کتاب در شرح حوادث کربلا به زبان فارسی است و از آن پس بر اساس نام همین کتاب، مجالس سوگواری سیدالشهدا(ع) در تمام سرزمین‌های اسلامی روضه نامیده شد.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۴۷:۰۴
با سلام میگم پاهاش کمی بلند نیس بعدشم اینقد وله مجسمه (43703)