کد مطلب: 12428
 
حفاظت از ۸۰۰ هزار هکتار منابع طبیعی سبزوار تنها با ۳ نیرو!
دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۱
۱
 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: این اداره با ۳ نیروی حفاظتی از ۸۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در این شهرستان محافظت می کند.
حفاظت از ۸۰۰ هزار هکتار منابع طبیعی سبزوار تنها با ۳ نیرو!
 
قاسم آخوندی روز یکشنبه در مراسم درختکاری در دانشگاه حکیم سبزواری افزود: در حالی بر اساس استاندارد جهانی برای هر ۱۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی یک محافظ لازم است که سبزوار هم اینک برای هر ۳۰۰ هزار هکتار یک نیروی محافظ در اختیار دارد.

وی ادامه داد: در ایران بطور میانگین برای هر ۸۰ هزار هکتار عرصه منلبع طبیعی یک محافظ در نظر گرفته شده لذا و سبزوار در این زمینه از میانگین کشوری نیز پایین تر است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: این شهرستان یک میلیون هکتار عرصع منابع طبیعی دارد که ۸۰۰ هزار از آن دارای سند و در تصرف این اداره است.

وی افزود: در سطح شهرستان برای چهار هزار و ۵۰۰ نفر پروانه بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی صادر شده که با احتساب عشایر ۳۸ هزار نفر از مراتع این خطه ارتزاق می کنند.

او ادامه داد: همچنین این شهرستان دارای ۹ حوزه آبخیزداری است که تنها سه حوزه ششتمد، قلعه میدان و سلیمانیه به مساحت ۱۵ هزار هکتار به بهره برداری رسیده و باقی حوزه ها به علت کمبود بودجه راکد مانده اند.

رئیس اداره منابع طبیعی سبزوار گفت: هم اینک طرح ترسیب کربن در محدوده ۲۰۰ هزار هکتار در بخش روداب در حال اجراست. این طرح جمعیت بالغ بر ۸۹۰ هزار نفر و ۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار را زیز پوشش قرار داده است.
Share/Save/Bookmark


ارش
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۰۹:۱۶:۳۸
سلام اقای اخوندی به جای درختکاری لطفا پیگیری شود که چرا بیش از 200اصله درخت گردوی کهنسال در روستای بیزه شهرستان سبزوار به دست اهالی داورزن قطع شد وشما وحتی مسئولان شهرستان توجهی به این اتفاقات نکردید این حمایت از تخریب محیط زیست است (43724)