کد مطلب: 11708
 
ستـاد مدیریـت بحـران سبزوار در وضعیت بحـرانی
جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۶
 
معاون فنی و عمرانی فرمانداری سبزوار گفت: عدم وجود آمار و داده های صحیح موجب شده تا طرح مناسبی برای مقابله با بحران هایی از جمله سیلاب را نداشته باشیم.
ستـاد مدیریـت بحـران سبزوار در وضعیت بحـرانی
 
به گزارش سلام سربدار، حسین شاد در جلسه مدیریت بحران شهرستان با اشاره به سیل آب های ایجاد شده طی بارندگی های اخیر در شهرستان اظهارداشت: متاسفانه عدم طرح مناسب برای مقابله با بحران ها در زمان مناسب در شهرستان به چشم می خورد که این مسئله نیز به دلیل عدم اطلاعات کافی در خصوص عوامل ایجاد می باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه نمی توان برای مقابله با موضوعاتی مانند سیلاب تنها از طرح های ضربتی استفاده کرد تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم برای مقابله صحیح داشتن طرح مطالعاتی مناسب که متاسفانه نبود اعتبار لازم برای مطالعه سبب شده است تا در حال حاضر این گونه طرح ها را در دسترس نداشته باشیم.

شاد در ادامه جلسه به قطعی شبکه برق در مناطق گسترده ای از شهر و روستا ها در روزهای اخیر به دلیل طوفان و بارندگی اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه به دلیل نبود اکیپ های لازم در شهرستان مدت برخی از خاموشی ها طولانی شده است.

رئیس هلال احمر سبزوار نیز در این جلسه با انتقاد از عدم در دسترس بودن برنامه مناسب برای مقابله بیان کرد: در حال حاضر هدف گذاری خاصی برای مقابله با بحران نداریم و بیشتر برنامه ها به بعد از اتمام بحران معطوف شده است.

جباری ادامه داد: تا کنون هیچ امکان سنجی در خصوص دستگاهها انجام نشده است و به عنوان مثال اطلاعی از تجهیزات و ماشین آلات موجود در شهرستان برای استفاده در زمان بحران در دسترس نیست.

وی تاکید کرد: متاسفانه ما در مورد حوادث حافظه کوتاه مدت داریم و این امکان که شاید حادثه زلزله بم برای شهر ما نیز اتفاق بیافتد را فراموش کرده ایم.

رئیس بنیاد مسکن سبزوار نیز در ادامه جلسه و در خصوص مقاوم سازی ها در روستاها عنوان کرد: متاسفانه ۸۷درصد از خانه های روستایی غیر مقاوم هستند.

نجاتی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۴ تاکنون چهار هزار و ۸۳۸ واحد مسکن روستایی در شهرستانهای مزبور بهسازی و نوسازی شده است افزود: طرح ‌‌های توسعه روستایی و مقاوم ‌‌سازی واحدهای مسکونی روستایی با هدف احداث مسکن مقاوم و بادوام و به منظور جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها اجرا می ‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به تاکید دولت یازدهم بر بهسازی و مقاوم سازی خانه های روستایی در سالجاری به هر متقاضی ۱۸۰ میلیون ریال تسهیلات با باز پرداخت ۱۵ ساله و کارمزد پنج درصد پرداخت می شود.

نجاتی یکی از مشکلات اجرای طرح مقاوم ‌سازی مسکن در مناطق روستایی را نداشتن ضمانت بانکی روستائیان عنوان کرد و افزود: متقاضیان این تسهیلات می توانند از طریق ضمانت زنجیره ای از این تسهیلات بهره مند شوند.

معاون پشتیبانی اموزش و پرورش نیز در این جلسه با بیان اینکه تنها ۱۵درصد از مدارس سبزوار توانایی استفاده به عنوان قرارگاه در زمان بحران را دارد ابراز کرد: ۴۰درصد از مدارس سبزوار به عنوان مدارس ۱۰۰درصد تخریبی بوده که هیچ ایمنی در زمان بحران نخواهد داشت.

حسن محرابی ادامه داد: باقی مدارس نیز عمری بالای ۳۰سال دارد که نیازمند مقاوم سازی و تجهیز است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا