کد مطلب: 12743
 
حاشیه نگاری آیین اختتامیه فراخوان ملی چله سرود انقلاب:
پایان مهجوریت حمید سبزواری با چله سرود انقلاب/ اختتامیه ای برای شروعی مبارک در سبزوار
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۴
 
پایان مهجوریت حمید سبزواری با چله سرود انقلاب/ اختتامیه ای برای شروعی مبارک در سبزوار
 
عصر پنج شنبه ها معمولا مردم به مصلی می روند، دیدار اهل دنیا با اهل قبور. و هر صاحب قبری، چقدر رازهای مگو دارد. یکی از این صاحبان قبور که قبرش مهجور و تک و تنها افتاده، حمید سبزواری پدر شعر انقلاب است اما پنج شنبه گذشته مزار حمید سبزواری از مهجوریت درآمده بود. جمعیت زیادی آمده بودند تا در کنار مزار پدر شعر انقلاب، شاهد مراسم «فراخوان ملی چله سرود انقلاب» باشند. صندلی ها به نظم چیده شده بود و از یک ساعت قبل از شروع مراسم، مردم روی صندلی ها نشسته بودند. آفتاب مطبوع بهاری، خواب به چشم آدم می آورد تا این که مراسم شروع شد. مثل تمامی مراسم های دیگر، اول قاری قرآن تلاوت کرد و بعد جمعیت به احترام سرود جمهوری اسلامی، قیام کردند. وقتی بلند شدم، تازه قیافه های جمعیت را دیدم. مردم عادی با صورت های آفتاب سوخته، زنانی با چادرهای رنگی و بچه هایی که شیطنت می کردند. در بین جمعیت همه جور آدمی و از هر طبقة اجتماعی پیدا می شد؛ معلم بازنشسته، دانشجو، کتاب فروش، کارگر، کاسب، روحانی و...

مجری مراسم در ابتدای مراسم، از حمید سبزواری یاد کرد. در جای جای مراسم از حمید سبزواری یاد شد و یاد و نامش گرامی داشته شد. این بار مزار حمید، از غربت درآمده بود. حضور حمید سبزواری را در مراسم حس می کردی. مراسمی که به همت حوزه هنری خراسان رضوی و دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی سبزوار برگزار می شد و مهمانان ویژه اش علیرضا قزوه، محمد گلریز، مصطفی محدثی خراسانی و خانوادة حمید سبزواری بودند. مجری از هنر متعهد حرف می زد، هنر متعهد به انقلاب و ارزش ها. تا اسم تعهد و هنر انقلابی کنار هم می آید، ناخودآگاه یاد سید مرتضی آوینی می افتی. مجری گفت که سبزوار انقلاب های زیادی به خود دیده و نقش پر رنگی در هنر انقلابی دارد. بعد هم از «فراخوان سرود چله انقلاب» گفت و این که این مراسم به نام حمید سبزواری برگزار می شود و برای پاسداشت مقام او.

سر چرخاندم و محو چهره ها شدم. به جز مراسم، خود حمید سبزواری هم عاملی بود برای دور هم جمع شدن مردم. حمید سبزواری و مزارش ظرفیت بزرگیست که متاسفانه از آن غفلت شده است. هر کسی روی سن می رفت از حمید به نیکی یاد می کرد. علیرضا قزوه که روی سن رفت، از حمید سبزواری گفت و شعری خواند که برای درگذشت حمید سروده بود. قزوه از آخرین دیدار حمید سبزواری با رهبر انقلاب تعریف کرد که حمید سبزواری با وجود کسالت، شعری خوانده است و رهبری هم فرموده اند: «در نود سالگی هم می توان شعری جوانانه گفت.» قزوه از نقش بی بدیل دکتر شریعتی در پیروزی انقلاب تعریف کرد و خاطره ای از فخرالدین حجازی در سفرش به مناطق جنگی گفت.

از سه هنرمند سبزواری آقایان علی میرقطبی، حمید ذبیحی و محسن مهرتاش دعوت شد که بالای سن بیایند تا خاطراتشان از هنر متعهد و انقلابی برای جمعیت بگویند. میرقطبی از شهید حسین شمس آبادی گفت و هنرش. از بازی که شهید شمس آبادی برای میرقطبی در یک فیلم کوتاه بازی کرده است. محسن مهرتاش از شهید حمید دارینی خاطره گویی کرد و گفت که هنوز دیوارهای شهر مزین به هنر شهید دارینی است. حمید دارینی مسئول تبلیغات سپاه بود و فیلمساز و عکاس. و حمید ذبیحی از سازی گفت که بعد از رحلت امام دفن کرده، چون دیگر دست و دلش به ساز زدن نمی رفته. این خاطره گویی ها، باعث شکسته شدن فضاییست که لیبرال ها به وجد آورده اند! فضایی که هنر و هنرمند را مصادره می کنند و هنرمندی جز خودشان را به هیچ حساب می آورند. مردم باید بدانند که انقلابی هنرمند هم داشته ایم، رزمنده هنرمند هم داشته ایم و شهید هنرمند هم داشته ایم.

گروه سرود بالای سن آمدند و حسین ذبیحی از پایین سن آن ها را هدایت می کرد. سرودی که برای شهید مدافع حرم مهدی موحدنیا خواندند. در بین اعضای گروه سرود از جانباز آزاده بود تا فرزند شهید و جوانانی که هنوز تازه پشت لبشان سبز شده بود. بعد از سرود، از حسین ذبیحی تجلیل به عمل آمد. تجلیلی برای عدم فراموشی ما! این که مبادا هنرمندان انقلابی شهر را از یاد ببریم.

هوا تاریک می شد ولی مردم هم چنان روی صندلی هایشان میخکوب شده بودند. کلیپی پخش شد از فعالیت های فرهنگی امام جمعه شهر حجت الاسلام مقیسه؛ از تبلیغ حاجی مقیسه برای کتاب هشت میلی متر گرفته تا تشویق مردم به دیدن فیلم های انقلابی و حضورش در سینما. از دیدارهایش با گروه های هنری انقلابی و این که نماز جمعه محلی شده برای ترویج هنر انقلابی. بعد هم مجری از امام جمعه دعوت کرد تا روی سن برود و به پاس تلاش های فرهنگی امام جمعه، از ایشان تجلیل به عمل آمد.

حسن ختام مراسم، سرودی بود که محمد گلریز خواند و مردم هم با او همراهی کردند. پنج شنبه گذشته، چله نشینی هنر انقلاب بر سر مزار پدر شعر انقلاب، مزه ی دیگری داشت. این که توده های مردم هم در این مراسم حضور داشتند، شیرینی و حلاوت خاصی به مراسم داد. پیوند هنر، انقلاب و مردم بر سر مزار شاعری که شعر و هنرش وقف انقلاب و مردم بود؛ در مراسم «فراخوان چله سرود انقلاب اسلامی» به خوبی عیان بود.

پایان مراسم اما نوید بخش یک خبر خوب بود. مژده پایان مهجوریت پدر شعر انقلاب. با توجه به ظرفیت های سرود سبزوار و جایگاه ویژه حمید سبزواری در شعر و هنر انقلاب، قرار بر این شد که سبزوار به عنوان پایتخت شعر و سرود انقلاب معرفی شود و مراسم های متنوعی در کنار مزار پدر شعر انقلاب برگزار شود. اتفاق میمون و مبارکی که مزار حمید سبزواری را از مهجوریت درمی آورد و زمینه ساز اتفاقات خوبی خواهد شد.
Share/Save/Bookmark