کد مطلب: 12392
 
فعـالیت مهـدهای قـرآنی بـدون مجـوز در سبـزوار
شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۳
۴
 
در حالی که آموزش‌وپرورش و بهزیستی مجوز مهدکودک و پیش‌دبستانی را صادر می‌کنند و وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات نیز مسئول صدور مجوز مؤسسات و خانه‌های قرآن هستند اما در کنار مؤسسات قرآنی در سبزوار، مهدهایی با نام قرآن در حال فعالیت هستند که بنا به گفته مسئولان شهرستان، هیچکدام مجوز قانونی ندارند.
در حالی که انتظار می‌رفت با ادغام بخشی از فعالیت‌های قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت ارشاد، مشکلات صدور مجوزهای قرآنی و نظارت بر آن‌ها حل شود اما ظاهراً این موضوع تمامی نداشته و همچنان بخشی از مشکلات پابرجا مانده و در شهرستان‌ها، مشکلات فراوانی وجود دارد.

بر اساس بند ۱ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۲۷ بهمن ۱۳۸۰ مجلس شورای اسلامی، صدور پروانه فعالیت مهدهای کودک برعهده سازمان بهزیستی کشور است، در بند ۱۱ این قانون، مهدکودک قرآنی چنین تعریف شده است: «مهد کوک قرآنی، مهدکودکی است که علاوه بر انجام مسئولیت مراقبت و رشد و پرورش کودکان در ابعاد مختلف، به امر آموزش قرآن و مفاهیم آن به کودکان نیز فعالیت دارد».

بر اساس قانون، آموزش و پرورش و بهزیستی مجوز مهدکودک و پیش‌دبستانی را صادر می‌کنند و وزارت ارشاد یا سازمان تبلیغات، مسئول صدور مجوز موسسات قرآنی و خانه‌های قرآن هستند اما با این حال در عمل مشاهده می‌کنیم، در کنار مؤسسات قرآنی، مدارسی با عنوان پیش‌دبستانی و مهدهایی با نام قرآن در حال فعالیت هستند؛ این در حالی است که هیچ‌کدام از مهدهای قرآنی بنا به گفته مسئولان شهرستان مجوز قانونی ندارند.

مرضیه کسرایی، رئیس اداره بهزیستی سبزوار درباره مهدهای قرآنی سبزوار به خبرنگار ایکنا گفت: در این شهرستان حدود ۵۰ مهدکودک شهری مجوز دریافت کرده‌اند که هیچ‌کدام با مجوز مهد قرآنی نیستند و تاکنون چنین مجوزی صادر نشده است.

وی با اظهار اینکه ما تنها موظف به نظارت بر مهدهایی هستیم که از ما مجوز گرفته‌اند، تصریح کرد: در این حوزه مشکلات مربوطه را به فرمانداری سبزوار منعکس کرده‌ایم.

اما با نگاهی به اینترنت و تماس با ۱۱۸ مخابرات سبزوار، واقعیت دیگری خودش را نشان می‌دهد. پس از تماس با ۱۱۸، شماره تلفن یکی از مهدهای قرآنی سبزوار را به دست می‌آورم.

همچنین با جستجو در اینترنت نیز به راحتی می‌توان اخبار مهدهایی قرآنی که مجوز ندارند را پیدا کرد که برخی زیر نظر ادارات دولتی در حال فعالیت هستند و مسئولان شهرستان از آن بازدید نیز داشته‌اند.

حال، سؤال اصلی این است که آیا مسئولان از فعالیت مهدهای قرآنی بی‌خبر هستند یا بی‌تفاوت از کنارشان عبور می‌کنند و یا اینکه هیچ نهاد و سازمانی مسئولیت نظارت بر آن‌ها را برعهده ندارد.

مصطفی رحیمی، کارشناس علوم قرآنی اداره تبلیغات اسلامی سبزوار در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا با اشاره به عدم نظارت کافی بر کار مؤسسات قرانی و عدم یکپارچگی برنامه‌های قرآنی، اظهار کرد: متأسفانه در رابطه با فعالیت‌های علوم قرآنی موازی‌کاری وجود دارد و در حالی که برخی مجوز مهد قرآنی ندارند ولی به اسم قرآن مهد قرآنی راه‌اندازی کرده و از نام قرآن بهره اقتصادی می‌برند.

شورای عالی قرآن در سبزوار وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه مهد کودک قرآنی عنوانی گول‌زننده است که نه سر فصلی برای آن تعیین شده و نه روش خاصی برای تدریس وجود دارد، افزود: مسئول نظارت بر اینگونه فعالیت‌ها، شورای عالی قرآن در شهرستان است که در سبزوار چنین شورایی وجود ندارد.

رحیمی با اظهار اینکه مسئول صدور مجوز و نظارت بر مهد کودک‌ها با بهزیستی است اما برخی مؤسسات قرآنی، مهد قرآنی دائر می‌کنند، گفت: در هر شهرستان مسئول شورای عالی قرآن، فرماندار آن شهرستان و دبیرخانه مربوطه با اداره تبلیغات اسلامی است.

کارشناس علوم قرآنی سبزوار با تأکید بر اینکه فرماندار هر شهرستان، موظف به رسیدگی بر کار مؤسسات قرآنی است، بیان کرد: متأسفانه برخی از مراکزی که به اسم قرآن فعالیت می‌کنند، هیچگونه مجوزی ندارند و بیشترین هزینه را از قرآن‌آموزان دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه برای ساماندهی فعالیت‌های قرآنی نیاز به مجوز فرمانداری است، تصریح کرد: بیش از ۱۰ مورد تاکنون برای تأسیس مؤسسه قرآنی در سبزوار مراجعه کرده و مشاوره گرفته‌اند ولی هیچ‌کس تاکنون اقدامی نکرده است.

به سراغ فرماندار شهرستان سبزوار می‌رویم تا از علل تشکیل نشدن شورای عالی قرآن بپرسیم، احمد برادران، معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا، اینگونه بیان کرد: ما در شهرستان سبزوار دانشگاه علوم قرآنی و مؤسسات قرآنی داریم ولی تاکنون جلسه‌ای برای شورای عالی قرآن نداشته‌ایم.

وی با تأکید بر لزوم تشکیل شورای عالی قرآن و پیگیری این امر از طرف ایکنا، دریافت پاسخ سایر سؤالاتم را به رئیس اداره ارشاد سبزوار محول کرد.

محمدعلی‌آبادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار در این رابطه به خبرنگار ایکنا گفت: ما در سبزوار شورای عالی قرآن نداریم و به‌زودی برای تشکیل این شورای سیاستگذاری در شهرستان اقدام خواهد شد.

وی اظهار کرد: بخشی از اعضای این شورا عبارتند از امام جمعه هر شهرستان، فرماندار، رئیس اداره ارشاد و تعدادی دیگر از رؤسای ادارات دیگر که به‌زودی برای تشکیل این شورا اقدام خواهد شد.

وی اضافه کرد: شورای عالی قرآن شورایی فرعی است و جزو وظایف اصلی شهرستان نیست.
Share/Save/Bookmark


فریاد خاموش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۱:۲۶:۳۶
خداااااایی الان اصلا این مهد های قرآنی مجوز نداشته باشن شما بیاین بازدهی رو ببینید.واسه قرآن مجوز نمیدن اما واسه آموزش رقص توی مهد ها مجوز میدن
خداییییییییییییییا شکرت (43683)
 
فریاد خاموش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۱:۲۶:۳۸
خداااااایی الان اصلا این مهد های قرآنی مجوز نداشته باشن شما بیاین بازدهی رو ببینید.واسه قرآن مجوز نمیدن اما واسه آموزش رقص توی مهد ها مجوز میدن
خداییییییییییییییا شکرت (43684)
 
Italy
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۴:۲۷:۱۳
میشه این ریس ارشاد بگن وظایف اصلیشون چیه (43693)
 
قرآن دوست
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۰۹:۳۷:۰۷
دبیر شورای عالی قرآن سازمان محترم تبلیغات اسلامی هستند
نمی دانم آقای علی آبادی بر اساس کدام مستند قانونی ادعای راه اندازی این شورا را دارند
ضمنا اگر وظیفه اداره ایشان است چرا تاکنون اقدامی نکردند؟؟؟ (43702)