کد مطلب: 10638
 
عضو حقوقدان شورای شهر سبزوار روی صندلی داغ پاسخگویی و بازرسی
دوشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۳۹
۹
 
درحالی‌که انتظار می‌رفت با توجه به مباحث مطرح در شورا و شهرداری در خصوص بازرسی ها مردم شاهد سلب عضویت یکی از اعضای شورای شهر باشند اما به‌یک‌باره روند پیگیری بازرسی مانند برخی موارد گذشته در هاله‌ای از سکوت و ابهام قرار گرفت.
به گزارش سلام سربدار به نقل از رصد، چندی پیش این پایگاه خبری تحلیلی با انتشار مطلبی با عنوان «اتهامات برخی اعضای شورا پای بازرسی را به سبزوار باز کرد» از شنیده‌هایی مبنی بر پیگیری سازمان بازرسی در مورد برخی تخلفات اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار خبر داد.

درحالی‌که انتظار می‌رفت با توجه به مباحث مطرح در شورا و شهرداری در این خصوص مردم حداقل شاهد سلب عضویت یکی از اعضای شورای شهر باشند اما به‌یک‌باره روند پیگیری بازرسی مانند برخی موارد گذشته در هاله‌ای از سکوت و ابهام قرار گرفت.

در میان پرونده‌های تخلفات احتمالی طرح‌شده شنیده‌ها تعدادی از آن‌ها را به نعمت شاهی مربوط می‌دانست به این نحو که قراردادهایی غیرقانونی بین شهرداری سبزوار با یک شرکت خانوادگی وابسته به این عضو شورا منعقدشده که با توجه به‌صراحت قانونی در ممنوعیت انعقاد چنین قراردادها و معاملاتی باید این قراردادها ابطال و با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گرفت.

صحبت‌ها بیشتر از قراردادی با ارزش بیش از هشتصد میلیون ریال خبر می‌داد که در دوران مدیریت حسین مقصودی با شرکت مذکور منعقدشده و دیگری معامله‌ای که اخیراً بین افراد وابسته به نعمت شاهی با سازمان پارک‌ها و فضای سبز صورت گرفته و در ازای آن به‌صورت علی‌الحساب نود میلیون ریال نیز پرداخت‌شده است که در مورد اول با توجه به لو رفتن ماجرا نعمت شاهی مجبور شده مبلغ قرارداد را به‌حساب شهرداری عودت دهد و در مورد دوم نیز به‌محض اطلاع، شهردار فعلی بلافاصله طی نامه‌ای محرمانه به رئیس سازمان پارک‌ها دستور می‌دهد که قرارداد فسخ و مبلغ پرداختی عودت شود که این کار صورت می‌گیرد.

یادآوری می‌شود که بر اساس تبصره ۲ ماده ۸۲ مکرر ۳ قانون منع مداخله کارکنان دولت و مقامات کشوری و لشکری در معاملات، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا اعم از شوراهای اسلامی پایه و فرادست و بستگان درجه‌یک (پدر و مادر، خواهر و برادر، همسر، فرزندان بلافصل، عروس و داماد) آن‌ها به‌هیچ‌وجه حق انجام معامله با دهیاری یا شهرداری، سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به آن را نخواهند داشت و انعقاد هر نوع قرارداد با آن‌ها ممنوع است. در غیر این صورت، ضمن لغو قرارداد و سلب عضویت دائم از شورا، پرونده عضو متخلف به مرجع ذیصلاح ارسال خواهد شد.

با توجه به مطالبه گسترده و مکرر مخاطبان برای بازگویی برخی جزئیات موضوع در پیگیری یکی از موارد طرح‌شده گفتگویی با حسن نعمت شاهی عضو شورای اسلامی شهر و عضو کمیسیون صد انجام‌شده که در ادامه می‌آید.


* لطفاً در مورد موارد طرح‌شده در خصوص تخلف صورت گرفته در انعقاد قراردادی با شهرداری که به شما یا شرکتی که شما در هیئت‌مدیره آن هستید، منتسب می‌شود توضیح دهید؟

یک مهندسی رفته و یک قراردادی در زمان آقای مقصودی با شهرداری بسته و کلاً در طول سال ۸۲ میلیون تومان کارکرده است و درنهایت گفته‌اند که شما چون تنها هستید باید یک شرکت (طرف معامله) باشد. این مهندس هم مهر شرکتی که (مربوط به) قبل از شورا (آمدن بنده) بوده و بچه من هم آنجا (درآن شرکت) بوده است را (پای قرارداد) زده است، دایره حقوقی (شهرداری) هم که ماهی ده دوازده میلیون تومان حقوق می‌گیرند روز اول بدون این‌که بررسی کند نگفته‌اند که این قراردادی که شما از طرف این شرکت بستید با توجه به این‌که شرکت به نام فلانی و فلانی است غیرقانونی است و شرکت نمی‌تواند وارد این معامله شود. آن‌ها چیزی نگفته‌اند و دو طرف مهر و امضا کرده‌اند.

از آقای استیری (امور مالی شهرداری) که من سؤال کردم، آقای استیری گفت که (این مهندس با این قرارداد) ده تا دوازده میلیون تومان سود کرده است؛ یعنی مزد یک کارگر هم گیر این مهندس نیامده است؛ چون مصالح با خودش بوده است.

بعداً چون از بازرسی آمدند و گفتند که می‌دانیم که سوءنیتی نبوده و الی‌آخر و گفت آن‌هایی که قرارداد را امضا کرده‌اند از امور مالی و شهردار وقت و سرپرست فلان و… این‌ها همه (در این قضیه) پایشان گیر است، گفتیم چه‌کار کنیم چه‌کار نکنیم، من گفتم واریز می‌کنم و واریز کردم.

به بازرسی گفتم من سه میلیارد به سازمان‌های خیریه کمک کرده‌ام، پول حق جلسه‌ای که از شورا می‌گیرم را هم بیست یا چهل یا پنجاه‌هزار تومان تقسیم می‌کنم و به این‌وآن می‌دهم، از پول شهرداری یک ریالش را هم نمی‌برم، دوازده میلیون تومان گیر این آقا آمده که برای یک مهندسی مزد کارگری هم نمی‌شود، گفتم این دوازده میلیون، هفتاد میلیون تومان هم اضافه، هشتاد و دو میلیون تومان خودم چک کشیدم و دادم. گفتم شما نگران نباشید.

* موضوع کم‌وزیادی سود قرارداد نیست، بحث اصل انعقاد این قرارداد است که یک‌طرفش شهرداری و طرف دیگر شرکت خانوادگی شما بوده و لذا غیرقانونی است. می‌دانید که دراین‌باره قانون صراحت دارد.

نه؛ شرکت آن شرکت خانوادگی نیست، یک شرکت چندمنظوره است، شرکتی است که قبل از این‌که من بیایم شورا پسرم –که مهندس کشاورزی است- در این شرکت بوده است، این مهندس هم که بازرس شرکت بوده بدون اذن و اجازه از مهر شرکت برای مهر کردن قرارداد استفاده کرده است.
درهرصورت من پول را دادم. دیدم آقای میرچولی و آقای استیری و امور مالی و همه‌گیرند و ناراحت که از کجا بیاوریم، من خودم گفتم این چک، بفرمایید.

* جریان قرارداد با سازمان پارک‌ها و فضای سبز چیست؟

کل قرارداد همان بوده است.

* یکی موردی که گفتید که از قبل بوده یکی هم که گویا اخیراً با سازمان پارک‌ها منعقدشده و دستور به فسخ و رد مال…

همه قراردادهایش روی‌هم ۸۲ میلیون بوده که من چکش را دادم، به بازرسی هم گفتم اگر لازم است صد میلیون دیگر هم بدهم. ضمن این‌که کل سودش ۱۲ میلیون تومان می‌شده است، کل مصالح کار هم که از جیب خود بنده خدا باید می‌رفت و او باید می‌داد. چون به‌هرحال این‌ها ادعایی کردند و قرارداد درهرصورت قانونی نبوده است، من هم چکش را کشیدم و رفت.

* حالا چرا شما جورش را بکشید آقای نعمت شاهی!؟ اگر این‌طور است که دیگران تخلف کرده‌اند چرا شما خسارتش را بدهید!؟

خوب مثلاً آقای میرچولی پول دارد؟ یا مسئول امور مالی و بقیه پول‌دارند؟

* می‌دانید که در این زمینه صراحت قانونی داریم. هر کس تخلف کرده خودش هم باید جواب بدهد.

من تا لحظه آخر اصلاً در جریان نبودم. اصلاً پرهیزدارم از این‌که این‌چنین کاری بکنم. بازرس شرکت یک فردی به نام صانعی بوده که با پسر من در شرکت بوده‌اند و قرارداد را با مهر شرکت مهر کرده است. پسر من اصلاً دخالت نداشته است. این مهندس مهر شرکت را زده است. کار هم می‌کرده‌اند، اتفاقاً از آقای استیری که پرسیدم گفت در طول یک سالی که کارکرده است بهترین پیمانکارمان بوده است.

* اسم این مهندس چیست؟

صانعی

* این پرونده‌ها چطور رو شد؟

اصل طرح این پرونده‌ها مغرضانه بود. چون امور حقوقی شهرداری می‌توانست از روز اول بگوید انجام این معامله غیرقانونی است و دردسر ایجاد نکند. این بنده خدا به پول کارگری که ماهی هشت‌صد هزار تومان تا ماهی یک‌میلیون تومان حساب کنی در یک سال کلاً دوازده میلیون تومان کارکرده است. خوب الآن به چه استنادی ۷۰ میلیون تومان پول مصالحی که داده است هم به‌حساب شهرداری واریز بشود؟ آن بنده خدا که ندارد، دیگران هم که ندارند، طرح این پرونده‌ها مغرضانه است والا روز اول بگویند غیرقانونی است.

* منظورتان این است که آن زمان غرض‌ورزی شده یا آلان؟

الآن چرا رو کرده‌اند؟ آن وکلایی که الآن هستند آن زمان هم در شهرداری بوده‌اند. آقای نیک فر که الآن هستند زمان آقای مقصودی هم بوده‌اند. این‌ها همان زمان می‌توانسته‌اند بگویند غیرقانونی است و دردسر ایجاد نکنند من که در جریان نبوده‌ام یا پسر من که در جریان نبوده است.

* یعنی تصورتان این است که می‌خواسته‌اند شمارا تحت‌فشار بگذارند؟

نه؛ این‌ها می‌خواستند ضربه‌ای به من بزنند درحالی‌که من به آقایان گفتم من بیش از سه میلیارد به سازمان‌های خیریه کمک کرده‌ام، حالا زشت است اسم ببرم اما همین مبالغی که به بیمارستان بیماری‌های خاص و معلولین ذهنی دادم بیش از سه میلیارد است. نیاز به چیزی ندارم. نیازی به ده میلیون دوازده میلیون دارم؟ همین حق جلسه‌ای که می‌دهند یک قرانش را با خودم نمی‌برم، همه‌اش را تقسیم می‌کنم. الحمدالله درآمدم خوب است. یک چاه عمیق دارم سالی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان درآمد دارم. هر چه خرج کنم تمام نمی‌شود.
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۸:۱۶:۰۴
سلام
دمت گرم، بالاخره نمردیم او یه مصاحبه و پاسخگویی از اقای نعمت شاهی دیدیم. او شش سال تمام در شورای سوم بود یک بار برای مردم توضیح نداد چرا به شورا رفته و چه کار می کند. این دوره هم همین طور. علاوه او برخی دیگر ار از اعضای شورا هم اصلا انگار نیستند کساتی مانند زارعی، بروغنی،فوجی،حسینی زاده، ودیگران. مگر اینها وکیل و نماینده مردم نیستند ایا یکبار دیدید برای مردمی که به انها رای دادند توضیحی بدهند که چکار می کنند و چکار نمی کنند؟ اهسته میان و اهسته می روند که کسی نفهمد. تازه این دوره بهتر شده و گر نه در دوره سوم شش سال اقایان عصو بودند یکبار هم به مردم گزارش ندادند برای همین دیدیم که چه … و افتضاحاتی بالا امد که هنوز هم ادامه دارد. انگار مردم فقط برای یه هفته انتخابات خوب هستند که به اقایان رای بدهند. تا اقای نعمت شاهی خودش وکیله مگر نه اینه وکیل باید مدام به موکلش گزادش بده.
اعضای شورا هر که هستند باید بمرتب به مردم گزارش بدهند و پاسخگو باشند. البته این وظیفه رسانه های شهرستان هم هست که مسوولان را پاسخگو کن (36374)
 
همشهری
۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۰۸:۳۱:۰۰
خیلی مغرضانه نسبت به این بنده خدا اضحار نظر می کنید.تا الان هر غریبه ای به اتاق این بنده خدا رفته و از آقای نعمت شاهی کمک خواسته در هر زمینه ای کمکش کرده. این رو بارها و بارها خودم دیدم.چه در زمینه کارهای شهرداری چه پرونده های وکالت.به همین دلیل هم بود که ایشون رای آوردند.برای اثبات حرف من می تونید یک بار برای طرح مشکلی به دفتر ایشون برین و با خود ایشون حرف بزنید (36453)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۰۹:۴۷:۰۷
یادتون هست شعار جناب نعمت شاهی تو انتخابات چی بو ؟ این بود.: جهانی بیاندیشیم منطقه ای عمل کنیم.
اول این که ما هنوز نفهنیدیم این شعار یعنی چه؟
و دوم اینکه جناب نعمت شاهی توضیح و گزارش بده که برای عملی شدن این شعارش چکار کرده؟ دو سال گذشت. اصلا بگن چکار کردن. (36379)
 
مقداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۱:۲۵
جناب نعمت شاهی
راست است که میگویند در عوض قول کمک مالی شما برای تبلیغات آقای حسین مقصودی در انتخابات آینده ایشون از طریق پارتی و هم دهی که در استانداری دارند پرونده شما رو مختومه کرده ؟ (36400)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۵:۰۳
جناب نعمت شاهی :
گیرم که خلق را به طریقی فریفتی
با دست انتقام طبیعت چه میکنی (36402)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۰۰:۲۸:۳۹
کل کمکها به بیمارستان بیماران خاص 3 میلیارد نشده هنوز.بعدشم مردم رو چی فرض کردی اقای نعمت شاهی؟ادم هر چقدر پولدار باشه حاضر نیست یک ریال پول زور بده اونم افرادی مثل شما که همه میشناسنتون (36424)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۰۷:۲۳:۰۴
نعمت شاهی، حسینی زاده، زارعی، بروغنی، فوجی، قلعه نوی و بقیه اعضای همیشه ساکت شورا هستند. آهسته می آیند و آهسته می روند که مبادا گربه شاخشان بزند. اصلا مردم نمی دانند این آقایان چکار می کنند؟ برخی از این دوره قبل هم عضو شورا بودند و الان هم دو سال از شورای چهارم گذشته است و یک بار هم گزارشی از کارهایشان به مردم نداده اند.
ای کاش این دوستان مختصر عقلی و خرده شعوری هم برای مردم قائل بودند و لااقل به کسانی که بهشان رای داده اند گزارشی می دادند. یادتان هست همین دوستان در ایام انتخابات چه شعارها و وعده های رنگارنگی می دادند. مردم موقعیتی پیدا نمی کنند که حرفشان را بزنند اما می فهمند. مردم آن شعارها و وعده ها را یادشان نرفته است. این دوستان اگر صلاح می دانند گزارشی به موکلان شان بدهند. (36427)
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۷ ۱۱:۴۶:۳۷
سلام خشت اول چون نهدمعمار کج تاثریا میروددیوارکج باروغن وقندوچای رای مردم راگرفتن بجز این عاقبت میباشد.گندم زگندم روید وجو زجو (36435)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۶-۱۸ ۰۱:۱۰:۲۱
واقعا که . این قراد داد ها اگه غیر قانونیه چرا دارو دسته شهرداری رو پای محاکمه نمیبرند و مخفیانه همه چیرو حل و فصل میکنند. تا اسم از رعیت میشه به خاک سیاه مینشوننشون.اما رئیس و روسا میرسه همه چیرو پشت پرده حل میکنند. (36445)