کد مطلب: 12474
 
اجرای ۱۲۰ عنـوان برنـامه فرهنگی ویـژه نوروز در سبزوار
پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۷
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: ۱۲۰ عنوان برنامه فرهنگی با محوریت معرفی آداب و رسوم دیار سربداران و آئین نوروز در این شهرستان برگزار می شود.
اجرای ۱۲۰ عنـوان برنـامه فرهنگی ویـژه نوروز در سبزوار
 
محمود رضا سلیمانی روز پنجشنبه اظهار داشت: اقامتگاه های بومگردی طبس، زعفرانیه و مزینان در داورزن با برگزاری جشنواره های غذا، بازیهای محلی و آداب و رسوم آماده استقبال از مسافران نوروزی است.

وی اظهار کرد: با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان از سوم فروردین مراسم آیینی اسب چوبی، چولی چغل، شاهنامه خوانی، رزم و بزم، غذاهای سنتی و صنایع دستی در 'کاروانسرای حاج فرامرزخان' و میدان کارگر سبزوار اجرا می شود.

وی گفت: هدف از اجرای این برنامه ها معرفی و ترویج فرهنگ و آیین نوروز بین آحاد مردم است تا با میراث معنوی و گرانبهای این مرز و بوم آشنا شوند.

سلیمانی افزود: همچنین پنج پایگاه اطلاع رسانی در مسیر مسافران و زائران استقرار یافته است تا زمینه آشنایی و جذب مسافران و زائران به جاذبه های گردشگری و تاریخی سبزوار فراهم شود.

وی اظهار کرد: بیش از یک میلیون روزنامه، نقشه و بروشور برای معرفی جاذبه های های گردشگری شهرستان سبزوار آماده انتشار شده و چند چتر وای فای رایگان در مسیر پایگاه های گردشگری شهرستان سبزوار ایجاد شده است.

وی گفت: براساس برنامه ریزی کمیته ستاد خدمات سفر سبزوار زمینه اقامت روزانه ۱۴ هزار گردشگر در هتل ها، مهمانپذیرها، زائرسراها، مدارس، کمپ ها و حسینیه های این شهرستان فراهم شده است.

سبزوار از شهرهای تاریخی و بزرگ خراسان رضوی در غرب این استان است که با هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی، ۶ موزه، جاذبه های طبیعت کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و تولید ۱۵ نوع صنایع دستی و سنتی ظرفیت قابل توجه در عرصه گردشگری دارد.

مجموعه تاریخی زعفرانیه، مساجد پامنار و جامع، آتشکده آذر برزین مهر، آرامگاه های حاج ملاهادی سبزواری و کاشفی، مناره تاریخی خسروجرد و مصلای تاریخی بخشی از مکانهای دیدنی این دیار برای مردم و مسافران هستند.

کاروانسراهای بین راهی در حاشیه جاده قدیم ابریشم و تفرجگاه های بید، دلبر، ششتمد، مناطق پناهگاه حیات وحش شیر احمد و پروند از دیگر مکانهای دیدنی شهرستان سبزوار است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا