کد مطلب: 12870
 
ارسالی از کاربران /
انتقادات و پیشنهاداتی به پوشش گیاهی شهری
ارسالی از: فاطمه زهرا یزدان‌پناه - سمیه داور پناه
دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۰
۱
 
انتقادات و پیشنهاداتی به پوشش گیاهی شهری
 
با توجه به کاشت درختانی که در سطح شهرستان سبزوار است، تصمیم گرفتیم تحقیقاتی بر روی کاشت گیاهان در سطح شهر انجام دهیم و نتیجه آن شد که:

* بهتر است به جای کاشت درختانی مانند کاج که هیچ خاصیت و زیبایی ندارند، و کاشت برخی از گیاهان که سمی هستند، و به طبیعت و خاک آسیب می رسانند، به کاشت درختان قرآنی و روایی مانند انگور، بادام، انار و گل محمدی پرداخته شود؛ این درختان در سبزوار قدیم کاشته می‌شده که نشان دهنده آن است که با آب و هوای شهرستان سبزوار سازگار هستند.

* همچنین به جای کاشت چمن درپارک ها که هم آب زیادی مصرف می‌کند و هم خاصیتی ندارد، گیاهانی کاشته شود که دی اکسید کربن بیشتری را جذب کنند و باعث تعادل دمای هوا شوند و مهمتر از همه، نیاز به آب کمتری دارند؛ که شنبلیله از گیاهانی است که کاشت آن بعنوان جایگزین چمن توصیه می‌شود.

*با کاشت این درختان در سطح شهر، هم به زیباسازی شهر کمک میشود و هم میتوان جاذبه های توریستی زیبایی بعنوان باغهای قرآنی ایجاد کرد؛ باشد که زیبایی شهر عزیزمان سبزوار، برگردد به همان سبزه وار قدیم که عابران جاده ابریشم آن را بوسیله درختان بی شمار میوه و سرسبزی و خوش آب و هوایی می‌شناختند...
Share/Save/Bookmark


ابراهیم
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۰۸:۱۶:۵۴
با سلام
چندسال پیش شهرداری سبزوار تعدادی از درختان کاج اطراف میدان نقابشک را برای توسعه خیابان قطع کرد که در همین سایت دوستان به انتقاد از آن پرداختند که البته با تذکر انتقاد حذف شد. اصلا کاج برای محیط شهری به هیچ وجه مناسب نیست. شما اگر دقت کنید زیر درختان کاج به خاطر صمغ درخت، هیچ گیاهی سبز نمی شود. زیبایی هم ندارد. اگر این طرح اجرا شود و به جای آن درختان چهار فصل بومی کاشت شود، جزاکم الله خیرا. (44341)