کد مطلب: 12311
 
نمايشگاه بين المللي كتاب سبزوار يعني چه؟!
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۸
۹
 
به خانه بر می گردم. هنوز برایم سوال است که آیا مسئولین شهر واقعا بی خبرند؟ به اینترنت وصل می شوم و در سایت معظم گوگل عبارت "نمایشگاه بین المللی کتاب سبزوار" را جستجو می کنم
* اوایل هفته بنرهايي در سطح شهر نصب شد با عنوان "نمایشگاه بین المللی کتاب سبزوار" با حضور ۵۰ ناشر کشور و ۴۰۰۰ عنوان کتاب!

* چند مرتبه اي تصمیم گرفتم که سری به این نمایشگاه فرهنگی بزنم ولی سرد بودن هوا و موتور سوار بودنم مانع اين امر مي شد.

* امروز ظهر که هوا گرمتر شده بود به مدد آویزان شدن به یکی دو تا از رفقا در معیت ماشینشان رهسپار این نمایشگاه شديم. به قول شاعر: گاهی بساط عیش خودش جور می شود!* وارد محوطه نمایشگاه شده و از ماشین پیاده می شویم. صدای بلند موسیقی تندی که از بلندگوهای نمایشگاه پخش می شود تو ذوق می زند. جالبیش به اینست که به سبک موسیقی های زیر زمینی هم نام خواننده و ... هم به اطلاع شنوندگان می رسد.

* داخل سالن نمایشگاه می شویم. در همان نگاه اول متاسفانه متوجه می شوم نمایشگاه فاجعه تر از آنیست که فکرش را می کردم.

* اگر نگویم نصف ولی حداقل یک سوم نمایشگاه را به اسباب بازی اختصاص داده بودند. از تفنگ و ماشین و پازل سیندرلا و سفید برفی بگیر تا بقیه محصولات ساخت کشور دوست و برادر... چین!. بی انصافی هم نشود تعدادی اسباب بازی فکری هم به چشمم خورد.

* ردیف وسط سالن به طور تعجب برانگیزی کتابها در هم و برهم روي میزی ریخته شده بود. ولی وقتی از نزدیکتر متوجه جلدهای رنگ و رو رفته و بعضا آب خورده کتاب ها شدیم، شكر خدا تعجبمان رفع شد! مسئولین نمایشگاه به امید آب کردن کتاب های توی انبار مانده شان به این بخش دلخوش کرده بودند.

* "پس بخش غرفه های خارجی اش کجاست؟". این سوال را رفیق شفیق در گوشم نجوا می کند. بلکه خدای نکرده غرفه دارهای نمایشگاه نشنوند و خدای نکرده تر به قبای پرستیژ بین المللی شان غباری ننشیند! سوال رفیق را نشنیده می گیرم و توی دلم می گویم: "دل خوش سیری چند!"

* بقیه کتابهای نمایشگاه هم از قرار زیر است: دیوان شمس و شاهنامه نفیس و بقیه کتابهای ادبیات کهن در شصت مدل! برخی کتابهای برایان تریسی، که فکر می کنم فقط به زبان فارسی منتشر شده اند و حتی اگر روزي خود حضرت استاد اين كتابها را ببينيد با خودش بگوید "این ها را من کی نوشته ام؟". از خیلی از کتابها هم ده تا ده تا و حتی بیست تا بیست تا کنار هم (نه روی هم) چیده اند تا بتوانند میزهایشان را پر کنند.

* بدون اغراق می گویم کوچکترین کتابفروشی داخل شهر محتوایش از این به اصطلاح نمایشگاه بهتر است.

* هر چه بیشتر می گردیم کمتر می یابیم و خط بطلانی بر نظریه ی "عاقبت جوینده، یابنده باد" می کشیم و از نمایشگاه بیرون می آییم. حکایتمان می شود شبیه این: گفتند يافت مي نشود جسته ايم ما          گفت آن که يافت مي نشود آنم آرزوست!

* دوباره به تابلوی نصب شده ی جلوی نمایشگاه نگاه می کنم. نوشته شده نمایشگاه بین المللی کتاب. ذیلش هم از چندین و چند اداره مثل ارشاد، آتش نشانی و راهنمایی و رانندگی و شوراي شهر ... تشكر كرده اند. دنبال اسم سبزی فروشی محلمان هم گشتم، ولی نمی دانم چرا اسمش نبود؟

* توی ماشین دوباره از بین المللی بودن نمایشگاه صحبت می شود. آن یکی رفیق شفیق دیگر می گوید: شاید مسئولین شهر از نحوه ی برگزاری و تبلیغات بی خبرند. می گویم: شاید!

* به خانه بر می گردم. هنوز برایم سوال است که آیا مسئولین شهر واقعا بی خبرند؟ به اینترنت وصل می شوم و در سایت معظم گوگل عبارت "نمایشگاه بین المللی کتاب سبزوار" را جستجو می کنم. به این صفحه از سایت فرمانداری سبزوار می رسم! می بینم که به به! آقای فرماندار و رئیس ارشاد هم در این نمایشگاه حضور داشته اند. و افاضاتي فرموده اند در مدح كتابخواني كه بيا و ببين!


*جناب فرماندار فرموده بودند:‌ این نمایشگاه فرصت مناسبی برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی بین نسل نوجوان و جوان است!

* بعد از بازدید از سایت فرمانداری برای اینکه از خودم مطمئن شوم به نسخه ی اینترنتی فرهنگ نامه ی ده خدا مراجعه می کنم. در معنای واژه بین الملل نوشته است: میان ملتهای مختلف. میان مردم سرزمینهای مختلف .

* کاش مسئولین شهر هم گاهی به معنای هم کلمات توجه کنند.
Share/Save/Bookmark


Amir
Italy
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۹:۱۶:۱۸
نمایشگاه بین المللی با 50 ناشر سطح کشور !!!!!!!!!!!!!!!!! (43588)
 
خخخ
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۹:۲۱:۰۱
مطمئنم مسئولین شهرهم که رفتند اونجا اصلا متوجه این نشدند که اونجا نمایشگاست و نمایشگاش کتابه و کتاباش مزخرفه و ... چون از قیافه هاشون معلومه تو عکس. خخخخ (43589)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۸:۰۰
نه نمایشگاه بود. نه کتاب داشت! نه بین المللی بود! (43590)
 
حسام
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۸:۰۵:۰۷
گویند؛ پیرزنی خدمت مرحوم آیت‌الله‌العظمی حجت رسید و مقدار كمی خمس و سهم امام به ایشان تقدیم نمود و به موقع خداحافظی به ایشان خیره شد و نگاه می‌كرد. از او سؤال شد چرا به آقا نگاه می‌كنی؟
پیرزن گفت: می‌خواهم خوب آقا را بشناسم و فردای قیامت به خدا و مأموران الهی بگویم كه من خمس خود را به این شخص واگذار كردم، از او بپرسید كه آن‌را در چه راهی مصرف كرده‌است؟
پس ای مردم سبزوار بزرگ به مسوولین خود دقیق نگاه کنید در این دنیای فانی که ایشان سوارند و از مسوولیت فقط آقایی و سروری ظاهری، باطنی و عملی بر مردم را آموخته اند بجای نوکری و امانتداری که وظیفه شان است اما آن دنیا ....!!! (43592)
 
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۲۱:۴۳:۵۳
هرچه بگندد نمکش می زنند ....
وای به روزی که بگندد ...!!!! (43595)
 
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۵:۵۹:۱۸
دریغ از یک جلد کتاب دانشگاهی یا فنی
حالم به هم خورد حیف از این همه راهی که رفتیم (43596)
 
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۰۸:۰۷:۵۵
رئیس اداره ارشاد سبزوار باید پاسخ گوی افکار عمومی باشد. چرا به شعور مردم توهین می کنید؟ یا کاری را انجام ندهید یا عرضه داشته باشید و درست و حسابی انجام دهید. (43598)
 
Italy
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۰۸:۱۸:۰۳
ارئیس ارشاد که دنبال انجام کارفرهنگی نیستند که شما توقع دارید !!!!!ببینید هرجا ....... عکس .....اقای رئیس ارشاد هم هست یکی نیس بگه چه کار مثبتی برای فرهنگ کرده ای بجز آوردن افرادی .... (43599)
 
دولت
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۸:۰۲:۰۵
از کتابهای دفاع مقدس هم خبری نبود حتب یک جلد (43617)