کد مطلب: 12079
 
اختصاص ۳۳ میلیارد ریال اعتبارات ماده ۱۸۰ به داورزن
سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۰
 
رضا فلاحی در دیدار با مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در سبزوار افزود: اعتبارات ماده ۱۸۰ این شهرستان در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲ برابر رشد دارد که براساس قانون در ۱۵ فصل هزینه می شود.
وی اظهارکرد: عبور جاده بین المللی تهران-مشهد از کنار شهرستان، وجود ۱۵۰ اثر تاریخی و فرهنگی، ۱۰ معدن فعال، ۱۸۵ واحد مرغداری و کشت گیاهان دارویی از ظرفیت های شهرستان برای حضور سرمایه گذاری است.
فلاحی تصریح کرد: ۵۰ هکتار از اراضی شهرستان نیز برای ایجاد ناحیه صنعتی داورزن اختصاص داده شد که براساس برنامه ریزی ها بزودی احداث فاز های یک و ۲ این ناحیه آغاز می شود.
فرماندار داورزن در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: ۹۰ درصد از مردم این شهرستان کشاورز هستند و ۱۹ هزار هکتار از اراضی داورزن زیر کشت محصولات باغی و زارعی قرار دارد.
وی افزود: نبود صنایع تبدیلی و فرآوری مهمترین دلیل برای فروش محصولات کشاورزان شهرستان به صورت خام است.
فلاحی عنوان کرد: این شهرستان در زمینه تولید فلفل قرمز، خاکشیر، گیاهان دارویی، تولید ماهی، عسل و گوشت سفید دارای رتبه استانی و ملی است.
وی گفت: عمده اعتبارات شهرستان به منظور حمایت و تقویت کشاورزان، به بخش کشاورزی اختصاص داده شده است که ثمره آن اجرای طرح آبیاری تحت فشار در ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار، توسعه کشت نشائی در سه هکتار از اراضی و مرمت سه قنات است.
فرماندار داورزن عنوان کرد: داورزن با وجود ظرفیت های اقتصادی مناسب در زمینه بهداشت و درمان، اشتغال، صنعت، توسعه راه روستایی و زیر ساخت با کمبود های زیادی مواجه است ولی در زمینه اختصاص اعتبارات، داورزن به عنوان منطقه ای برخوردار محسوب شده است و در این جهت از اعتبارات ویژه مناطق محروم بهره مند نیست.
وی گفت: معیارهای تعیین میزان سطح برخورداری یک منطقه باید اصلاح گردد و شاخصه های دیگری مانند درآمد ناخالص مردم مورد توجه قرار گیرد.
فرماندار داورزن گفت: ظرف ۲ سال گذشته هشت اداره در قالب نمایندگی در این شهرستان مستقر شده است و به مردم ارائه خدمت می کنند.
وی افزود: استقرار اداره ثبت و احوال، راه وشهرسازی، بانک ملی، نیروی مقاومت بسیج، مخابرات و ایجاد بیمارستان مجهز از خواسته های مهم مردم این شهرستان است.
فلاحی عنوان کرد: مجوز استقرار اداره راه وشهرسازی داورزن صادر شده است، اما مسئولان اداره کل راه وشهرسازی استان خراسان رضوی کمبود نیرو را مهمترین دلیل برای مستقر نشدن این اداره اعلام می کنند.
وی افزود: علیرغم پیگیری ها برای استقرار شعبه بانک ملی در داورزن این مجموعه نبود توجیه اقتصادی را عمده ترین دلیل برای مستقر نشدن شعبه در شهرستان اعلام کرده است.
مرکز شهرستان ۲۱ هزار نفری داورزن در ۷۵ کیلومتری غرب سبزوار قرار دارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا