کد مطلب: 11412
 
در آستانه بیست و نهمین سالگرد سردار شهید شمس آبادی/
کتاب زندگی‌نامه شهید شمس‌آبادی تدوین می‌شود +تصاویر منتشر نشده
چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۸
۴
 
محمد اصغر زاده، پژوهشگر تاریخ شفاهی سبزوار از تدوین کتاب زندگی‌نامه شهید محمدرضا شمس‌آبادی خبر داد.
کتاب زندگی‌نامه شهید شمس‌آبادی تدوین می‌شود +تصاویر منتشر نشده
 
به گزارش سلام سربدار، محمد اصغرزاده با اعلام این خبر گفت: پروژه تدوین کتاب زندگی‌نامه شهید محمدرضا شمس‌آبادی به همت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و به‌وسیله کارگروه تاریخ شفاهی سبزوار کلید خورده است.

این محقق تاریخ شفاهی بابیان این که شهید شمس‌آبادی شاخص شهدای جهاد سازندگی سبزوار است اظهار داشت: حدود دو سال پیش، جهاد کشاورزی حدود ۲۰ ساعت مصاحبه درباره این شهید با هم‌رزمان، خانواده و دوستان شهید انجام داده بود.

وی با اشاره به نقش پررنگ شهید شمس‌آبادی در جهاد سبزوار و گردان جوادالائمه ابراز داشت: اما این مصاحبه‌ها برای به تصویر کشیدن برهه‌های مختلف زندگی این شهید بزرگوار کافی نبود برای همین تابستان امسال مصاحبه با هم‌رزمان، خانواده و دوستان شهید را آغاز کردم.

اصغرزاده خاطرنشان کرد: مهرماه امسال مرحله تحقیق به پایان رسید و در مدت ۴ ماه نزدیک به ۷۰ ساعت مصاحبه درباره برهه‌های مختلف زندگی شهید شمس‌آبادی گرفته شد.

این محقق تاریخ شفاهی درباره تدوین کتاب زندگی‌نامه این شهید گفت: خاطرات این شهید به‌صورت زندگی‌نامه در حال تدوین است که امیدوارم در نیمه اول سال ۹۵ تدوین این کتاب به پایان برسد.

وی با اشاره به مراحل مختلف زندگی شهید شمس‌آبادی افزود: ورود شهید به جهاد سازندگی در سال ۶۰ و با فعالیت در اردوی چاه تلخ آغاز می‌شود که به خاطر عملکرد موفق، به‌عنوان مسئول اردو معرفی می‌شود. در ادامه به‌عنوان مسئول امور شورای روستاها معرفی می‌شود و بعد از مدتی عضو شورای مرکزی جهاد می‌شود.

اصغر زاده در ادامه افزود: یکی از مهم‌ترین برهه‌های زندگی شهید شمس‌آبادی در خرداد سال ۶۰ رقم می‌خورد که ایشان به‌عنوان فرمانده گردان مهندسی رزمی جوادالائمه منصوب می‌شود. این شهید سرانجام در ۱۰ اسفند ۶۵ در کربلای ۵ به شهادت رسید.

در ادامه زندگی‌نامه این شهید را می‌خوانید و عکس‌های از این شهید که سلام سربدار برای اولین بار، این عکس‌ها را منتشر می‌کند.

فروردین‌ماه سال ۱۳۳۷ در روستای شمس‌آباد در استان خراسان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در روستا و در مدرسه شمس‌آباد سپری کرد. پدر و مادرش باوجود فشارهای مالی او را برای ادامه تحصیل راهی شهرکردند. دوره راهنمایی و متوسطه را در سال ۱۳۴۸ در دبیرستان اسرار شهرستان سبزوار آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ به پایان رساند و در ایام تعطیل به روستا بازمی‌گشت و در کارهای کشاورزی به والدینش کمک می‌کرد.

مهروموم‌های آخر تحصیل او با روزهای انقلاب مصادف بود. در این زمات در مراسم شرکت می‌کرد و اطلاعیه‌هایی را از شهر به روستا می‌برد و بین مردم روستا توزیع می‌کرد. در به ثمر رسیدن نهضت اسلامی از هیچ کوششی دریغ نداشت. پس از گرفتن دیپلم در رشته طبیعی نظام قدیم به خدمت اعزام شد.

در سال ۱۳۶۰ به منظور لبیک گفتن به ندای امام مبنی بر آباد کردن ویرانی ها، وارد جهاد سازندگی شد. مشکلات خود را به کسی نمی‌گفت و خودش آنها را حل می‌کرد، اما در رفع مشکل دیگران کوشا بود. همیشه توصیه می‌کرد که توکل بر خدا داشته باشید. اگر انسان همیشه با توکل به خدا قدم بردارد، خدا هم همیشه در همه جا با اوست. نسبت به اهل بیت ارادت خاصی داشت و مصیبت وارده بر آنان او را بسیار متأثر می‌کرد. با شنیدن جمله‌ای درباره شهدا و یا اهل بیت اشک در چشمانش حلقه می‌زد.

در ۲۴ سالگی با خانم طاهره واحدی پیمان ازدواج بست که مدت زندگی مشترک آنها ۴ سال و ثمره این ازدواج سه فرزند به نام‌های جواد و محمد و ریحانه بود که ریحانه بعد از شهادت پدر به دنیا آمد. در سال ۱۳۶۱ به‌عنوان مسئول جهاد جوین به فعالیت پرداخت، سپس به‌عنوان مسئول مرکز هماهنگی شوراها انتخاب شد. در سال ۱۳۶۲ با رأی اکثر برادران جهاد به‌عنوان عضو شورای مرکز جهاد سازندگی سبزوار انتخاب و به کار مشغول شد. سرانجام در سال ۱۳۶۴ به آرزوی دیرینه خود رسید و همراه تنی چند از برادران جهاد راهی جبهه شد.

۹ ماه با همسرش در سوسنگرد سکونت داشت، هر روز صبح به منطقه می‌رفت و شب به خانه بر می‌گشت. گاهی هم به علت فشار کاری و مسئولیتی که داشتند چند شب به خانه نمی‌آمدند. به علت بمباران شدید سوسنگرد، خانواده را به شهرستان فرستاد.

همیشه وضو داشت و هنگامی که یکی از برادران در پشت خط سؤال می‌کرد که دیگر اینجا چرا؟ در جواب می‌گفت: آدم همیشه باید آماده باشد و این آمادگی نه در حرف که در عمل شخص متجلی است. مدت حضورش در جبهه ۱۵ ماه بود که حدود شش ماه در منطقه سومار در خدمت جهاد بود و از تیر ماه تا اسفند ماه سال ۱۳۶۵ زمان شهادت در جبهه جنوب فرماندهی گردان مهندسی رزمی جواد الائمه را بر عهده داشت. هنگام عملیات به اندازه‌ای کار می‌کرد و فعال بود که برخی اوقات تا ۴ شبانه روز نمی‌خوابید.

محمد رضا شمس‌آبادی در ۱۰ اسفند ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر به مقام رفیع شهادت نائل آمد. پیکر شهید بعد از حمل به زادگاهش بر اساس وصیت ایشان در بهشت شهدای سبزوار به خاک سپرده شد.


Share/Save/Bookmark


فیض آبادی
۱۳۹۴-۱۲-۱۳ ۱۸:۳۰:۰۳
سلام. منتظر چاپ و نشر این کتاب هستیم. تشکر (41244)
 
امور فرهنگی حسینیه باقر العلوم(ع)
۱۳۹۴-۱۲-۱۵ ۰۸:۱۴:۲۸
بی صبرانه مشتاق رسیدن کتاب هسیتم تا بعد از کتاب وقت قنوت که خاطرات کوتاهی از این شهید جلیل القدردر آن به رشته تحریر در آمده بود و با همان خاطرات کوتاه موفق شدیم در جهارمین مرحله اجرای طرح آرزوی شهید دانش آموزان زیادی را با این شهید آشنا نماییم با دریافت کتاب جدید در حد توانمان نسبت به نقل و نشر مطالب آن و استفاده در ایستگاه کتابخوانی حسینیه ی باقر العلوم (ع) استفاده نماییم . (41267)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۵ ۰۸:۱۷:۵۱
سلام
امیدوارم همینطوری که از متن مصاحبه دیده میشه کتاب موفقی باشه و نقشه راه جوانان
ممنون از گزارشتون و امیدوارم این حرکت برای تمامی شهدا صورت بگیره و در ایام سالگردشون به عنوان یک رسانه اطلاع رسانی کنید و گوشه ای از زندگی شهید رو به نمایش بگزارید (41268)
 
شمس آبادی
۱۳۹۴-۱۲-۱۶ ۱۰:۳۶:۰۳
کار بسیار ارزشمندی است، جا دارد از تلاش دست اندرکاران این اقدام تشکر کنم، منتظر انتشار آن هستیم. (41282)