کد مطلب: 12312
 
تجمع مالباختگان موسسه غیرمجاز «ثامن‌الحجج» در مقابل نهاد ریاست جمهوری/
کو تدبیر؟ کو امید؟ کو کلید؟ / چرا به داد مردم نمی‌رسید؟ +تصاویر
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۰
 
به گزارش سلام سربدار، موسسه ثامن‌الحجج که چند سال پیش فعالیت خود را بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی شروع کرد، در ماه‌های اخیر با مشکل بازپرداخت سپرده‌ها مواجه شد.

این موسسه به دلیل مشکلات شدید مالی امکان پاسخ به سپرده‌گذاران را از دست داد و منجر به شکل‌گیری یک‌سری تجمعات اعتراضی در مقابل بانک مرکزی و یا شعب این موسسه شد.

موسسه مذکور در آستانه دریافت مجوز از بانک مرکزی بود اما قبل از دریافت این مجوز با بحران نقدینگی مواجه شد و در نهایت اعلام ورشکستگی کرد.

سرمایه‌گذاری بخش عمده سپرده‌ها در بخش املاک و عدم امکان نقد‌شوندگی این املاک، دلیل اصلی بحران ثامن الحجج ارزیابی شده است. البته این را هم نباید از قلم انداخت که مسئولان بانک مرکزی تا کنون اطلاع‌رسانی صریحی از موسسات غیرمجاز نداشته‌اند و همواره تاکید کرده‌اند نام موسسات دارای مجوز در سایت بانک مرکزی درج شده است، بنابراین نام هر موسسه‌ای که در سایت نیست، به مفهوم غیرمجاز بودن فعالیت آن است.

بانک مرکزی، بانک پارسیان را به عنوان عاملیت تسویه حساب‌های ثامن‌الحجج انتخاب کرد که بر این اساس تاکنون حدود 98 درصد حساب‌‌ها تعیین تکلیف شده است. 2 درصد حساب‌های باقی مانده ارقام 100 میلیون تومان به بالا هستند. طبق اقدامات بانک مرکزی و بانک پارسیان، دارندگان سپرده‌های 100 تا سقف 300 میلیون تومان، تاکنون 35 میلیون تومان دریافت کرده‌اند. بانک در ازای پرداخت 35 میلیون تومان، از صاحبان این حساب‌ها تعهد گرفته تا یک سال آینده هیچ اعتراضی و درخواست برای دریافت باقی پول خود نکنند اما عدم بازپرداخت این منابع، سپرده‌گذاران را به چالش و زیان فراوانی مواجه کرده است.

با توجه به برگزاری جلسات هیات وزیران در روزهای چهارشنبه هر هفته در ساختمان پاستور از همین رو ظهر امروز حدود 50 نفر از سپرده گذاران موسسه منحل شده ثامن الحجج با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته‌های " آهای مسئولین تا کی دست روی دست گذاشتن، چرا به داد مردم نمی‌رسید"، " کو تدبیر، کو امید، کو کلید" و " آیا این مردم مضطر و مستاصل را فریاد رس نیست؟" در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع اعتراضی داشته اند تا حداقل بتوانند صدای خود را به گوش مسئولان از جمله رییس جمهور برسانند.

 

در این میان یکی از این افراد در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که آیا مسئولان مربوطه در نهاد ریاست جمهوری پاسخگوی این مطالبه شما بوده‌اند یا خیر گفت: یک سال و نیم دویدیم و پاسخگو ندیدیم، کسی پاسخگو نیست و الکی می‌آیند می‌گویند بروید 10 روز دیگر بیایید./فارس

 

Share/Save/Bookmark