کد مطلب: 12457
 
افـزایش ۵۰ درصدی میـوه شب عیـد در سبـزوار
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۹
۱
 
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: برای تامین میوه شب عید امسال ۳۰۰ تن پرتقال و سیب در سردخانه این شهرستان ذخیره شده که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش دارد.
منصور برغمدی اظهار داشت: به علت اینکه محصول امسال پرتقال در باغات شمال دچار سرمازدگی شده است، بخشی از پرتقال تامین شده در طرح تنظیم بازار وارداتی است.

وی اظهار کرد: عرضه برخی محصولات از جمله برنج، شکر و مرغ نیز در فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی ها آغاز شده است.

وی گفت: برای تنظیم بازار شب عید ۲۵۵ تن برنج هندی ۱۱۲۱با قیمت هر کیلو ۳۸ هزار ریال، برنج سفید با قیمت هر کیلو ۲۷ هزار ریال، ۳۰ تن شکر با قیمت هر کیلو ۲۸ هزار و ۵۵۰ ریال در حال توزیع است.

برغمدی افزود: همچنین ۳۰ تن مرغ منجمد در سردخانه موجود است که با آغاز طرح تنظیم بازار از ۲۸ اسفند با قیمت هر کیلو ۵۸ هزار ریال در دسترس مردم قرار می گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار با بیان اینکه در گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیرپوشش آبیاری کم فشار قرار گرفته بود اظهار کرد: در سال جاری برای ۷۰ حلقه چاه و سه هزار هکتار زمین پرونده آبیاری تحت فشار و کم فشار تشکیل شده که تا پایان امسال اجرایی می شود.

وی گفت: همچنین تشکیل پرونده آبیاری تحت فشار برای سه هزار هکتار دیگر از اراضی در حال پیگیری است که با آماده شدن آن اجرای طرح آبیاری کم فشار و تحت فشار در سبزوار به بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار می رسد.

وی افزود: همچنین در ۹ هزار هکتار از اراضی شهرستان سبزوار طرح های کم خاک ورزی، کشت های حفاظتی و تسطیح اراضی انجام شده که اجرای این طرح ها در راستای افزایش بهره وری، کاهش میزان مصرف آب و هزینه های تولید در مزارع کشاورزی می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار اظهار کرد: چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه زیر کشت پسته است که حدود ۲ هزار هکتار از آن بارور می باشد.

وی گفت: علاوه بر وجود ۱۰ پایانه نیمه صنعتی، مجوز ۲ پایانه صنعتی و پیشرفته برای فرآوری پسته صادر شده است.

وی افزود: همچنین هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت زعفران است.

برغمدی ادامه داد: سطح گلخانه شهرستان سبزوار نیز با رشد ۶۶،۶ درصدی از ۳۰ هزار متر مربع در سال گذشته به ۵۰ هزار متر مربع در سال جاری رسیده است.

وی گفت: امسال برای توسعه گلخانه ها ۱۸۰ میلیارد ریال تخصیص داده شد که ۲۲ میلیارد ریال از آن در قالب تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.

* سبزوار رتبه نخست تولید گوشت مرغ و ماهی را در استان خراسان رضوی دارد

برغمدی با بیان اینکه سبزوار در تولید ماهی رتبه اول استان خراسان را به خود اختصاص داده است افزود: امسال سه هزار و ۲۰۰ تن ماهی سردآبی و گرم آبی در شهرستان پرورش داده شد که با این رقم شهرستان سبزوار بیش از ۳۷ درصد ماهی استان را تامین می کند.

وی اظهار کرد: سبزوار با تولید ۲۱ درصد گوشت مرغ خراسان رضوی رتبه نخست تولید گوشت مرغ در استان را دارد.

وی گفت: ۸۰ درصد مرغداری های سبزوار برای کاهش مصرف سوخت و کنترل بیماری به اتوماسیون جدید مجهز شده اند و از طریق دوربین های مدار بسته توسط مدیران مرغداری ها نظارت می شوند.

* ۲۹ رشته قنات در سبزوار احیا شد

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار افزود: امسال ۲۹ رشته قنات با حدود ۶ کیلومتر با مشارکت جهاد کشاورزی، مالکین و کشاورزان احیا و مرمت شد.

برغمدی با بیان اینکه یک چهارم منابع آبی شهرستان از قنوات تامین می شود، اظهار کرد: جهاد کشاورزی با تخصیص اعتبار به موضوع مرمت قنوات توجه ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: همچنین یک چهارم قنات های سبزوار وقفی است و به لحاظ اینکه اکثر کشاورزان شهرستان خرده مالک هستند این امر یک عامل بازدارنده در تسریع مرمت قنات هاست که برای رفع این مشکل نشست هایی با اداره اوقاف مبنی بر همکاری انجام شده است.

برغمدی ادامه داد: شهرستان سبزوار با یک هزار و ۱۲ رشته قنات یک هفتم قنات های استان را به خود اختصاص داده است و به علت نبود رسیدگی مداوم به این قنات ها، برای مرمت آنها به بیش از یک میلیارد اعتبار نیاز است که این امر مشارکت مردم و خیرین را می طلبد.

وی با بیان اینکه حدود ۴۵ درصد اعتبارات استانی تخصیص یافته است گفت: امسال از محل ماده ۱۸۰ و اعتبارات استانی ۳۸ میلیارد ریال به سبزوار اختصاص یافت که ۱۵ میلیارد ریال از محل تملک دارایی استان و ۲۲ میلیارد ریال از محل ماده ۱۸۰ بود.

برغمدی افزود: اعتبار تخصص یافته در حوزه مکانیزاسیون و ادوات کشاورزی نیز ۳۸ میلیارد ریال بود که ۸۰ درصد آن جذب شده و کمک های فنی و اعتباری که مبلغ ۱۰ میلیارد ریال بود تاکنون تخصیص داده نشده است.
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۲۷:۳۸
خدا این مسئولین فعال رو از ما نگیره..... برو برادر من دلت خوشه. این آمارها رو شما از کجاتون در می آورید. به قول دوستان اسناد و مدارک این فعالیت ها و کارها را منتشر کنید تا مردم بفهمند چکار کردید... (43761)