کد مطلب: 2132
 
علی محمد مودب در گفتگو با سلام سربدار:
استاد سبزواری پدر شعر انقلاب است
يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۳۰
 
این مرد بزرگوار به طور وجودی درگیر مسئله ی انقلاب و آرمان های انقلاب است. همیشه خودش را در این جبهه می بیند و علی رغم کهولت سن سرباز و سردار با نشاط جبهه ی فرهنگ انقلاب اسلامی هستند.
علی محمد مودب از شاعران برجسته کشور و مسئول موسسه فرهنگی و هنری "شهرستان ادب" می باشد. از آثار وی می توان به عاشقانه های پسر نوح، مرده های حرفه ای، الف های غلط، روضه در تکیه پروتستان ها و ... اشاره کرد.

"سلام سربدار" به مناسبت برگزاری آیین نکوداشت استاد سبزواری، به سراغ وی رفته است.

*شعر استاد سبزواری در بین شعرای انقلاب چه جایگاهی دارد؟

آقای سبزواری از اولین نفراتی هستند که در شعر انقلاب صدایشان شنیده شد و به نوعی در مهمترین بخش های سرودهای انقلابی، ایشان کار را شروع کردند و از علم داران این حوزه بودند. جایگاه ایشان، جایگاه پدری و بزرگی است و از حلقه های اولیه شعر انقلاب که تشکیل می شده است بوده اند. ایشان جزء پیشکسوتان و بزرگان بودند و امروز هم سایه شان بر سر شعر انقلاب هست.

*نوع سبک و بیان استاد به چه صورت است که به سرودهای انقلابی تبدیل می شود و طرفداران زیادی هم پیدا می کند؟

یک بخشش این است که آن آرمان انقلا بی و آن چیزی که انقلاب به دنبالش بود در شعر ایشان بود. چون ایشان خودشان در آن عصر زیستند و به طور جدی هم شعر کار کرده بودند، توانستند با آن روح انقلاب همنوا شوند و پیام رسان انقلاب باشند. در این حوزه شاید شاعرهای دیگر هم بودند که مسلط بر زبان و شعر بودند ولی می شود گفت که استاد سبزواری بهترین گیرنده ی پیام های انقلاب، بهترین دریافت کننده ی اندیشه ها و آرمان های انقلاب بود. طبیعتا با آن زبان خراسانی ایشان که مشخصه اش فخامت، حماسی بودن، محکم بودن و محکم سخن گفتن است، توانست آرمان های انقلابی که دایه دار به هم زدن بازی های جهانی بود را خیلی خوب بیان کند و مهم ترین صدا در عرصه ی سرودهای انقلاب و سرایش سرود ها و مرثیه های حماسی برای بزرگان انقلاب باشند. مهمترین ویژگی شعر ایشان همین است که آن آرمان و اندیشه ی انقلابی که دایه دار برای ایجاد تمدن جدید اسلامی است با زبان خراسانی سخته و پخته ی ایشان در هم آویخته و محصول شعر استاد سبزواری شده است.

*شعرهای استاد بر روند انقلاب هم تاثیرگذار بود؟

نقش سرودهای انقلاب ومرثیه های که در عصر انقلاب کار شد در حرکت های اجتماعی بسیار مشخص است. شاید جدی ترین فروز شعر در انقلاب اسلامی، یکی از نمادهایش شعر ایشان باشد که در صحنه های مختلف نقش ایفا کرد. دعوت به مقاومت کرد، از امام امت ستایش کرد، از شهیدان یاد کرد، شعرهای که برای عملیات ها گفتند که بسیار در روحیه ی رزمندگان موثر بود. از بسیاری از رزمندگان شنیدم که با این شعر ها و آثار حماسی که با این شعرها تولید می شد برای مقاومت و ایستادگی روحیه می گرفتند. استاد سبزواری بیش از آنکه یک پدیده در عرصه ی شعر باشند، یک پدیده در عرصه ی اجتماع و فرهنگ اند که باید به طور جدی نقش ایشان و شعرشان را در اتفاق های سیاسی و اجتماعی معاصر و در حوزه ی فرهنگ معاصر تحلیل کرد.

*تاثیر سرودهای ایشان بر رزمنده ها به چه صورت بوده است؟

بخش مهمی از ادبیات، ادبیات رجز و حماسه و ادبیات رزمی است که ایشان در این زمینه بسیار جدی کار کردند. طبیعتا نیاز روز جامعه را جواب دادند و شعر های ایشان زبان حال مردمی بود که درگیر جنگ تحمیلی بزرگی بودند و با آن شعرها، زمزمه های مقاومت و ایستادگی در جان جوان ها جدی می شد. تاثیرات جدی بر روحیه بخشی به رزمنده گان اسلام داشت و با استفاده از بیان حماسی در جامعه ای که سرگرم مقاومت در یک جبهه بزرگ بود ایجاد نشاط اجتماعی می کرد.

*شعرهای استاد در نسل شاعران جوان هم تاثیرگذار بوده است؟
این که بگویم شعر ایشان جریانی شده باشد؛ نه، ولی هر کسی بخواهد در زمینه ی سرود کار کند طبیعا شاگرد استاد سبزواری خواهد بود. چون بهترین شاعری است که در این حوزه کار کرده است. همنوایی ایشان با اندیشه ی انقلاب آن جنبه ی مهمی است که برای شاعران جوان باید الگو باشد. طبیعتا هر کس در این حوزه قلم می زند پیرو راهی است که یکی از بزرگانش ایشان هستند.

*خاطره ای از استاد را برای ما نقل کنید؟

در سفرهای زیادی توفیق داشتیم در خدمت ایشان بودیم. همیشه محبت و بزرگواری ایشان شامل حال ما شده است. آن چیزی که در وجود ایشان وارد هست تپیدن این انسان بزرگوار برای آرمان های انقلاب و زنده شدن اسلام در جهان معاصر است. ایشان با تمام وجود درگیر این آرمان هستند و شاید بارزترین چیزی است که از دیدارهای ما برای مان به یاد مانده است. این مرد بزرگوار به طور وجودی درگیر مسئله ی انقلاب و آرمان های انقلاب است. همیشه خودش را در این جبهه می بیند و علی رغم کهولت سن سرباز و سردار با نشاط جبهه ی فرهنگ انقلاب اسلامی هستند.

*مصاحبه: محمد اصغرزاده
Share/Save/Bookmark