کد مطلب: 13079
 
بسته‌های کمک معیشتی حاج قاسم!/ اعطای بسته ارزاق به نیابت از حاج قاسم توسط اداره اوقاف
گزارش: رضوان حداد
يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۵
 
«وقف» یکی از سنت‌های حسنه اسلام است که ثواب و فضیلت آن مکررا در روایات و احادیث یاد شده است. تاریخچۀ تشکیلات اداری وقف به دورۀ صفاریان برمی‌گردد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار دولت جمهوری اسلامی، تشكیلات و اختیارات سازمان اوقاف تدوین، و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بدین شکل «سازمان اوقاف و امور خیریه» شکل گرفت.

کلیت فعالیت این سازمان به چند دستۀ اداره امور اماکن مذهبی و بقاع متبرکه، حسینیه‌های فاقد متولی و کمک در تبلیغ و تشر معارف اسلامی خلاصه شده است، اما با شیوع ویروس کرونا و سخت‌تر شدن زندگی مردم، بخصوص قشر ضعیف‌تر جامعه، سازمان اوقاف و امور خیریه اقدام به پخش بسته‌های کمک معیشتی به نیابت از شهید حاج قاسم سلیمانی نمود.

گزارشی که در ادامه می‌خوانید، گفتگویی است با حجت الاسلام جعفر مهدوی‌خواه، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه شهرستان سبزوار؛


رزمندگان و شهدا، نگهبان موقوفات
شهدا دین بزرگی به گردن ما دارند؛ اگر شهدا نبودند، اگر مرزبانان از مرزهای کشور دفاع نکنند، این موقوفات هم از بین می‌روند؛ حداقلی‌ترین کاری که میشود برای این بزرگ‌مردان انجام داد، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداست؛ در این راستا سازمان اوقاف، در سالگرد حاج قاسم ابلاغیه ای را صادر کرد مبنی بر این که در این ایام فاطمیه و شهادت حاج قاسم سلیمانی، طرح کمک معیشتی‌ای داشته باشیم، متبرک به نام سردار سلیمانی.


بسته های معیشتی به یاد سرداردلها
تصمیم بر این شد که از طریق موقوفات مرتبط؛ در مرحله اول بسته‌های معیشتی را برای نیازمندان در نظر بگیریم و یا تامین لباس گرم در این ایام فصل سرد، بسته های فرهنگی، پک های بهداشتی و یا تامین گوشت را داشته باشیم. در این کار توانستیم از ظرفیت و توان مردم، خیرین، ادارات و فعالان فرهنگی استفاده کنیم و یک کار بزرگ به دور از موازی کاری انجام دهیم.

با مشارکت کمیتۀ امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و مراکز خیریه سطح شهرستان، معتمدین و روحانیون محلات لیستی از خانوارهای کم بضاعت جمع آوری شد. شصت تیم متشکل از یک روحانی و یک مداح برای روضه‌خوانی خانگی تشکیل شد، و این تیم‌ها پس از روضه‌خوانی در منازلی که از قبل شناسایی شده بودند، این بستۀ کمک معیشتی را تقدیم این خانواده‌های عزیز نیازمند می‌کردند.

گوشه نگاه حضرت رضا علیه‌السلام
طبق برنامه‌ریزی‌ها، قرار بود که تعداد ۵۰۰۰ بسته کمک معیشتی در سطح شهرستان پخش شود، اما با عنایت حضرت رضا علیه السلام و مشارکت آستان قدس رضوی، تعداد بسته‌ها به ۱۰ هزار عدد افزایش یافت.

تماما ایرانی!
این بسته‌ها شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، دو کیلوگرم ماکارانی، ۲ کیلوگرم نخود، یک کیلوگرم عدس، یک بستۀ نیم کیلوگرمی چای، یک بستۀ ۳ کیلوگرمی مایع ظرفشویی و یک کیلوگرم گوشت بود. تصمیم ما از ابتدا بر این بود که اقلام این بسته‌ها تماما ایرانی باشند.

محل تامین بودجه بسته های معیشتی
هر بسته حدود ۵۰۰ هزارتومان ارزش مادی دارد؛ تامین هزینۀ این بسته‌ها از محل موقوفات کمک به نیازمندان، و همچنین موقوفاتی که برای عزاداری اهلبیت علیه السلام که بدون مکان و زمان هستند، تامین شد.
Share/Save/Bookmark