کد مطلب: 11855
 
انتقادات آیت الله زارعی از وضعیت فرهنگی سبزوار:
مسائل فرهنگی و معنوی سبزوار عقبگردی مصیبت‌بار داشته است/ وضعیت حوزه‌علمیه سبزوار مایه شرمندگی و خجالت است
شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۱
۳۳
 
شهر سبزوار با این قدمت و پیشینه، وضعیت امروزش نسبت به گذشته نه پیشرفت است، نه ضعف است نه رکود است، بلکه عقبگردی مصیبت بار است. آقایان اگر می توانند تحرکی انجام دهند، انجام دهند و اگر نمی توانند از خودشان سلب مسئولیت کنند تا دیگران ورود پیدا کنند.
مسائل فرهنگی و معنوی سبزوار عقبگردی مصیبت‌بار داشته است/ وضعیت حوزه‌علمیه سبزوار مایه شرمندگی و خجالت است
 
به گزارش سلام سربدار، آیت الله عباسعلی زارعی سبزواری، استاد برجسته حوزه علمیه قم، صبح امروز (شنبه) در حسینیه امامزاده شعیب (ع) سبزوار و در جمع فرهنگیان در ادامه تفسیر آیاتی از سوره ممتحنه از وضعیف مدیریت فرهنگی و مذهبی شهرستان سبزوار به شدت انتقاد کرد.

وی پس از بیان این که خداوند در قرآن حضرت ابراهیم را به عنوان اسوه و الگو معرفی می کند و بیان مطالبی در شرح این موضوع، خطاب به مخاطبان سبزواری نیز گفت: برادران و خواهران سبزواری اگر ابراهیمی (ع) نباشد امکان هدایتگری در آن جامعه نخواهد بود. اگر مسیر خلقت بشر را بر روی زمین مطالعه کنید می بینید که هیچ بشری را خداوند بر روی زمین بدون پیامبر و حجت قرار نداده است. اولین بشری که بر روی زمین آمد حضرت آدم بود که خودش پیامبر بود به بعد هم همه انسان هایی که بر روی زمین بوده اند از حجت الهی برخوردار بوده اند و ما این را می دانیم که اگر بخواهد یک امتی یک شهری یا روستایی از نعمت هدایت و سعادت برخوردار بشود، این امکان ندارد مگر این که انبیاء الهی یا وارثان انبیاء الهی در آن شهر باشند.

استاد نمونه حوزه علمیه قم سپس با انتقاد جدی از وضعیت مدیریت فرهنگی، مذهبی و معنوی شهرستان سبزوار اظهار داشت: در طول مدت نزدیک به یک ماهی که بنده توفیق پیدا کردم در سبزوار باشم که شهر خودم هم هست و جدا مایه افتخار و مباهات بنده است که این توفیق بعد از مدت ها حاصل شد، قشرهای مختلف و گروه های گوناگون از اساتید دانشگاه، کسبه، فرهنگیان و مردم عادی در اماکن مختلف به بنده مراجعه می کنند و نسبت به وضعیتی که در شهر سبزوار که دارالمومنین بوده و باید دارالمونین باشد، گلایه های خیلی جدی و انتقادات بسیار زیادی را مطرح می کنند.

آیت الله زارعی با بیان این که انشاء الله این نکاتی را که بنده عرض می کنم قطعا به سمع عزیزانی خواهد رسید که در شهر مسئولیت معنوی، مذهبی و فرهنگی دارند، افزود: در روایات داریم که «الفقهاء حصون الاسلام» و این که «علما امناء رسل هستند»؛ لذا از باب توصیه و انذار که وظیفه شرعی ما است، نکاتی را عرض می کنم. زیرا اگر اینجا باشم و انذار نکنم و به وظیفه عمل نکم به خلاف آنچه در این چند روز از آیات سوره ممتحنه برای شما گفته ام هست و فردا خواهند گفت شما خودتان می گویید و عمل نمی کنید.

وی ضمن بیان این نکته که مشکلی که امروز متاسفانه در شهر سبزوار مشاهده می شود و از مجموعه مراجعات و تماس های مردم به دست می آید یک مشکل معنوی فرهنگی در شهر است، گفت: در بلادی که وجود دارد می بینیم برخی از شهرها نسبت به بیست تا سی سال گذشته خود پیشرفت های معنوی عجیبی داشته اند، خیلی پیشرفت کرده اند و اگر محافل قرآنی و سخنرانی های آنها ده تا بوده الان صد تا شده و اگر مساجدشان تا نصف پر می شده این روزها لبریز از نمازگزار است، این ها پیشرفت است. بعضی از شهرها هم هستند که ضعف دارند و ضعیف عمل کرده اند و آن پیشرفت و فعالیتی که باید در آنها وجود ندارد، بعضی از شهرها دچار رکود هستند یعنی به نسبت سی سال قبل خیلی تفاوتی نکرده اند؛ اما بعضی از شهرها هستند که عقب گرد دارند. این مصیبت بزرگی است. شهرستان سبزوار به معنای واقعی از مفاخر بلاد اسلامی است. این را نه از این باب که سبزواری هستم و تعصب سبزواری داشته باشم بلکه به لحاظ منطقی و مستدل و با استناد تاریخی می گویم. شما بروید تاریخ سبزوار را در زمان حاکمیت سربداران بررسی کنید. در تمام شهرهای اطراف سبزوار جمعیت های سنی نشین بودند، تنها مرکز شیعی به معنای واقعی که حاکمیت شیعی هم بر آن مستولی بوده شهرستان سبزوار است؛ تا حدی که از شهید اول تقاضای رساله عملیه می شود و آن شهید بزگوار از لبنان در داخل زندان برای مردم سبزوار کتاب «اللمعه الدمشقیه» را که رساله عملیه است می نویسند و می فرستند. سبزوار اینطور بوده است و به برکت این که مرکز تشییع بوده بزرگانی از این شهر وارد جامعه اسلامی شده اند که اگر صدها سال هم بگذرد نام آنها در مجامع علمی هنوز هم برده می شود.

این استاد مدارس علمیه قم در بیان مثال هایی گفت: یکی مثل«ملا محمد باقر سبزواری» صاحب «کفایه الاحکام» و صاحب «ذخیره المعاد»؛ امروز که امروز است نظریات این فقیه در مراکز علمی مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد. مرحوم حکیم سبزواری را همه ما می شناسیم. یک فیلسوف و یک محقق متتبعی که افتخار شهر سبزوار است. حاج آقا حسین فقیه سبزواری از مراجع بزرگ خراسان. مرحوم آقا سید عبدالاعلی سبزواری از مراجع بزرگ نجف که سی جلد کتاب «مهذب الاحکام» این مرد است. خیلی بزرگان داشتیم که مایه افتخار این شهر بوده و هستند.

وی با ابراز تاسف فراوان گفت: شهر سبزوار با این قدمت و پیشینه، وضعیت امروزش نسبت به گذشته نه پیشرفت است، نه ضعف است نه رکود است، بلکه عقبگردی مصیبت بار است. مصیبتی که آقایانی که در این شهر مسئول هستند باید به فکر چاره ای برای آن بیفتند و اگر چه دیر است اما اگر به فکر بیفتند باز هم جای شکرش باقی است.

استاد زارعی با تاکید بر این که مردم سئوال هایی می پرسند که قطعا به استماع عزیزانی که در این شهر مسئولیت دارند و متصدی فرهنگ و معنویت و مذهب هستند می رسد و باید پاسخگو باشند، بیان داشت: مردم می پرسند چرا باید در شهر سبزوار مساجدی وجود داشته باشد که خالی از امام جماعت است؟ چه جوابی دارند آقایان؟ به بنده گزارش دادند مساجد متعددی در سطح شهر هست که در آنها فقط یک وعده نماز جماعت برگزار می شود و مساجدی که اصلا در آن نماز خوانده نمی شود و مساجدی که امام جماعت در آن ها افراد شخصی هستند. آقایان پاسخ بدهند که چرا اینطور است؟

وی در تشریح پرسش دیگر مردم گفت: در مسجد جامع سبزوار بیست تا سی سال قبل در ایام عزاداری ها و اعیاد برنامه هایی برگزار می شد که مایه شکوه و عزت شهر بود اما امروز چرا مسجد جامع اینقدر غریب مانده است؟ همه شما شاهد هستید در نماز جماعتی که در مسجد جامع برگزار می شد قریب به سرتاسر صحن پر از جمعیت می شد؛ اما امروز خلاف این است. چرا باید اینطور باشد؟

مدرس سطوح خارج فقه حوزه علمیه قم افزود: سئوال دیگری که مکرر مطرح می شود این است که چرا در مراکز حساسی که در شهرستان اعم از ادارات و دانشگاه ها وجود دارد روحانیت حضور فعال ندارد؟ در بسیاری جاها که باید روحانی باسواد و فاضلی باشد که پاسخ سئوالات و شبهات مردم را بدهد اصلا روحانی وجود ندارد.

وی با انتقاد از رها شدن امور فرهنگی شهرستان از سوی مسئولین گفت: یک رکود عجیبی در مسائل فرهنگی و معنوی شهر سبزوار دیده می شود. اعیاد و وفیات اصلا نمایش ندارد. شب غدیر می شود و از خیابان های سبزوار که می گذری هیچ نمودی از این که امشب شب عید است وجود ندارد. این را خودم تجربه کرده ام. در شب مبعث در شهر دارالمومنین و شهر عالم پرور سبزوار چرا هیچ برنامه و نمود قابل اعتنا و افتخاری دیده نمی شود؟ در سایر مناسب ها هم وضع همین گونه است.

وی با تذکر این واقعیت که در گذشته علما و بزرگان متعدد برای سخنرانی به سبزوار دعوت می شدند و مردم هم استقبال فراوانی می کردند، پرسید؟ چرا الان اثری از این فعالیت ها نیست تا حدی که در ماه مبارک رمضان مسجد جامع شهر فاقد یک برنامه موثر و سخنران عالم و فاضل است.

آیت الله زارعی با بیان این که در طول این مدتی که در سبزوار بودم اقشار مختلف مردم آنقدر از این وضعیت گلایه کردند که بنده خسته شدم، گفت: هیچ نوع هماهنگی بین مراکزی که متصدی امور فرهنگی، معنوی و مذهبی شهر و شهرستان هستند وجود ندارد. هر کسی برای خودش فعالیت کوچکی انجام می دهد. گویا مسائل فرهنگی و مذهبی شهر متصدی ندارد و رها شده است. معنویت در این شهر رها شده است.

وی در ادامه بیان داشت: اما بنده می خواهم با این سئوالات پاسخ بدهم. این چراها پاسخ دارد. پاسخ این است که اگر بخواهیم امر معنویت و مذهب، اخلاق دینی و معارف اهل بیت در یک شهری پیشرفت داشته باشد باید انبیاء الهی یا وارثان انبیاء الهی حضور داشته باشند. امروز انبیاء الهی که نیستند پس وارثان آنها که علما و انیشمندان و کسانی که در حوزه های علمی مشغول تعلیم و تعلم هستند باید حضور داشته باشند. اگر بروید و مراجعه کنید به شهرهای مختلف می بینید هر شهری که حوزه علمیه آن قوی است وضعیت فرهنگ و مذهب و معنویت هم در آن قوی شده و هر شهری که حوزه در آن ضعیف است باقی موارد هم در آن ضعیف است.

استاد مدارس دینی قم تصریح کرد: امروز خلاء ی که در سبزوار وجود دارد، خلاء حضور علمای دین در سطح شهرستان است. حدود سی و سه سال قبل علمای بزرگی در همین شهر ساکن بودند. آقای شهرستانی بود، آقای قریشی بود، آقای برابادی و محمدی بودند، آقای قاضی بود، الان هیچ کدام اینها وجود ندارند. این خلاء باید پر شود.

وی ضمن ابراز تاسف از وضعیت حوزه علمیه سبزوار گفت: از طرفی می بینیم حوزه علمیه سبزوار متاسفانه نه تنها پیشرفت نداشته و نه تنها ضعف دارد بلکه عقبگرد بسیار اساسی پیدا کرده است. به بنده خبر دادند مدرسه فخریه سبزوار که از کهن ترین مدارس علمیه در سبزوار است امروزه اکثر اوقات در آن بسته است. مدرسه شریعتمدار فاقد سکنه و طلبه است. در مدرسه محمدیه یک موسسه قرآنی شکل گرفته است، خدا خیرشان بدهند که در این مدرسه که حوزه علمیه شکل نگرفته و طلبه تربیت نمی شود لااقل مسائل قرآنی را مطرح می کنند. جای تشکر دارد؛ اما مدرسه محمدیه جایی است که باید سالی صد نفر طلبه در آن تربیت شود. حوزه در سبزوار عقبگرد کرده است، آقایان به فکر بیفتند. حوزه اهل البیت سبزوار که نماد حوزه در سبزوار است و واقعا امام جمعه محترم شهرستان خون دل ها خوردند که این مدرسه بنا شود و حتی از اموال شخصی خودشان هم برای آنجا خرج کردند؛ اما چرا این مدرسه باید از نظر علمی رکود پیدا کند و چرا باید رتبه علمی حوزه علمیه سبزوار به اعتراف مدیر اجرایی حوزه خراسان جزء ضعیف ترین ها در خراسان باشد. این مایه شرمندگی و خجالت نیست؟ چرا آقایان به فکر نمی افتند و چاره ای نمی اندیشند؟

آیت الله زارعی با بیان این که راهکار تقویت فعالیت های فرهنگی و مذهبی در شهرستان این است که حوزه علمیه در سبزوار تقویت بشود، گفت: چهار مدرسه علمیه در سبزوار داریم که اگر درست مدیریت شود قابلیت پروش هزار طلبه را در شهرستان دارد اما مدیریت نیست. یک زمانی به آقایان گفتم مگر قحط الرجال است که مدیر حوزه علمیه در سبزوار یک آدم شخصی باشد؟ یعنی با اینهمه عالم و فاضل سبزواری که در حوزه علمیه قم داریم یک نفر پیدا نکردیم که برای مدیریت مدرسه علمیه در سبزوار از آنها استفاده کنیم؟ در قم ۷۰۰ طلبه سبزواری داریم که خیلی از اینها افراد فاضل و ملا هستند و خیلی از اینها در قم مدرس هستند ولی مردم سبزوار آنها را نمی شناسند. آقایان چرا از اینها برای آمدن به سبزوار دعوت نمی کنند؟ چرا از اینها نمی خواهند که بیایند تا در این شهر حوزه و نماز جمعه را تقویت کنند؟ حوزه سبزوار باید تقویت شود. آقایانی که متصدی امور فرهنگی در سبزوار هستند به فکر بیفتند و چاره ای کنند. اگر نکنند فردای قیامت باید پاسخگو باشند. آقایان اگر می توانند تحرکی انجام دهند، انجام دهند و اگر نمی توانند از خودشان سلب مسئولیت کنند تا دیگران ورود پیدا کنند تا شهر سبزوار را از این وضعیتی که هست خارج کنند و به شرایطی برسانند که مطلوب امام زمان (عج) باشد.

لازم به ذکر است ۲۵ سال قبل که در دانشگاه های سبزوار ۳۰۰۰ دانشجو تحصیل می کردند در حوزه علمیه سبزوار نیز ۲۵۰ طلبه مشغول به تحصیل علوم دینی بودند؛ ولی امروز که گفته می شود ۳۰ هزار دانشجو در سبزوار مشغول به تحصیل هستند تعداد طلاب محصل در حوزه علمیه سبزوار حدود ۷۰ نفر است. حوزه ای که این روزها بر خلاف گذشته از نظر علمی به عنوان یکی از ضعیف ترین حوزه های استان معرفی می شود.
Share/Save/Bookmark


فریاد خاموش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۰۹:۵۴:۲۷
درود بر آیت الله زارعی که حرف دل مردم رو زدند. (42433)
 
فریاد خاموش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۲:۰۲:۵۳
با شلام خدمت همشهریان عزیزم...
گفته اند اگر به انتظار خورشید بنشینیم نماز صبحمان قضاست...
همه ما نشستیم تا بیایند مشکلات مارا حل کنند.همه نشستیم جامعه و مسایل مربوط به آن حل شود اما غافلیم تا خود اصلاح نشویم جامعه اصلاح نمیشود.تمام حرفای حضرت آیت الله زارعی درست و بجا بود،اما جای سخن اینجاست که شخصی را گویند منتقد که در برابر انتقاد خود پیشنهاد بدهد.حال حضرت آقا پیشنهاد شما چیست؟شما خودتان لبیک را بگویید و در سبزوار شروع به تبلیغ کنید و به تبیین مسایل دینی بپردازید.شما که یک عالم دینی هستید حتما آیه نفر سوره توبه را میدانید اول هجرت بخاطر فراگیری علوم دینی و بعد بازگشت به دیار و انذار و ارشاد مردم...کجاییند طلاب سبزواری چرا حق خود را به دین ادا نمیکنند چرا همه به بهانه درس و بحث در قم ساکن شده اند چرا هجرت نمیکنند و برگردند؟؟؟
نکند بزرگواران صاحب میز و صندلی شده اند که فراق برایشان سخت است
انشالله حضور پرنگ تری از شما و طلاب دیگر در شهر ببینیم
و انتقاداتی دیگر به امام جمعه و سازمان تبلیغات و سپاه هم هست که مجال بیان نیست (42453)
 
محمد
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۱۱:۲۷:۰۰
با سلام و خسته نباشید. ایران و مخصوصا مخصوصا سبزوار عزیز که زمانی آن را دارالمومنین میخواندند نیاز به علما و طلابی دارند که حرفشان با عملشان یکی باشد. باید اگر حرف از ساده زیستی میزنند خود در زمره ساده زیستان باشند نه اینکه خود اشرافی زندگی کنند و مردم در بدبختی...اگر حرف از عدالت میزنند خود عادل بوده و از بی عدالتی جلوگیری کنند نه اینکه حق را همیشه مال خود بدانند... به خاطر صلاح و منفعت خود اوضاع وخیم جامعه و مسئولین را مخفی نگه ندارند و با مردم صادق باشند... درد مردم جامعه را درد خود بدانند.و خیلی حرفهایی که در قرآن آمده و متاسفانه علما به آنها عمل نمیکنند. مسلما وقتی مردم ببینند شیوخ و طلاب و عالمان به حرفهای خود عمل نمیکنند و خود عالم بی عمل هستند خوب معلوم است که از دینشان هم فاصله میگیرند..... اما اگر عالمی باشد که واقعا مخلصانه برای مردم حرف بزند و برای گشایش مشکلات آنها کار کند مردم هم ایمانشان قوی شده و ناخواسته جذب همین صداقت و خلوص میشوند تا جایی که ایشالله زمانی فرا رسد که نه جرمی در کشور و شهرمان باشد نه جنایتی. بلکه صداقت؛ از خودگذشتگی؛ فداکاری؛ کمک که هم نوعمان و کارهای نیک دیگر در جامعه مان حاکم باشد (42484)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۴ ۱۹:۴۱:۲۷
موندم اون نظر منفی برای چی بوده و چه فکری داشته (42618)
 
ث
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۲۲:۴۸:۴۹
درود بر کسی که برای خودش شانیت قائل نیست و نمیگوید سبزوار جای من نیست و تمام موقعیتها را رها میکند و برای انجام وظیفه به شهر خودش برمیگردد. (42534)
 
علی
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۷:۵۸:۴۸
استاد زارعی
برگردید سبزوار بمانید و نگید نمیمانیم


کارهات رو رها کن و سبزوار بمان

آیت الله شهرستانی هم موقعیتهای خوبی داشتند اما همه را رها کرد و در سبزوار ماند (42549)
 
یک طلبه سبزواری
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۲:۰۰:۴۶
این مطالب دغدغه همه ما طلاب سبزواری هم هست ولی از دست ما کاری برنمی آید اما بزرگانی مثل آیت الله زارعی باید دست به کار شوند و حتی شده به زور در مسئولین فرهنگی تغییر ایجاد کنند (42434)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۴:۲۰:۱۰
جناب آقای زارعی با تشکر از دغدغه های به حق شما چرا شما وطلاب محترم قم در سبزوار حضورنمی یابند ودر حوزه ومساجد وروستاها وبخش ها ایفای نقش نمی کنند ؟ (42438)
 
ا
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۳:۲۶:۰۳
باعرض سلام

استاد زارعی دغدغه های خوبی را مطرح کردند اما راهکار عملی ارائه ندادند.


ایشان میفرمایند تقویت حوزه.
سوال: آیا ایشان فردی توانمند سراغ دارند معرفی کنند؟

اصلا آیا کسی حاضر است سبزوار تشریف بیارید.


اگر ایشان گزینه توانمندی سراغ دارند بفرمایند.

ایشان فرمودند سبزوار قبلا عالمان داشته و الان کسی نیست.
پیشنهاد:حضرت آیت الله شما خودتان سبزوار تشریف بیاورید.
طبق فرمایش خودتان شما بعد از سالها توفیق پیدا کردید سبزوار تشریف بیارید
در این سالها کجا تشریف داشتید و امیدواریم تا کنون که طبق فرمایش خودتان که سبزوار تشریف نیاوردید حداقل ایام و مناسبات تبلیغی رو سبزوار تشریف بیاورید تا مردم از شما استفاده کنند.

و سخن آخر

ان شاءالله فرمایشات شما تلنگری باشد که همه به خود بیاییم. (42436)
 
مهدی
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۵:۲۵:۴۸
از قدیمی ها شنیدیم مردم سبزوار (سربداران) به شهید اول نامه نوشتند که ما به راهنمایی و حضور شما نیاز داریم . جامعه آماده تشریف فرمایی شماست . شهید اول هم که شرایط برای حضورشان نبود در پاسخ به این نامه لمعه را نوشتند . که یکی از کتب اصلی فقه شیعه است .

"شهيد اول درباره ي انگيزه تأليف اين كتاب در مقدمه ي آن مي گويد:« من اين كتاب را به درخواست بعضي از دينداران نوشتم» و شهيد ثاني در توضيح آن مي گويد: اين شخص شمس الدين محمد آوي است، كه از نزديكان و ياران سلطان علي بن مؤيد پادشاه خراسان و اطراف آن بود. تا اين كه تيمور لنگ بر قلمرو سلطان علي بن مؤيد مسلط شد و او را جبراً با خود برد و حدود سال 795 ق وفات يافت سلطان علي بن مؤيد در سال 766 ق حكومت سربداران را در خراسان به عهده گرفت و از جمله زمامداران شيعه است كه با فرستان نامه و هدايايي دوستي و اخلاص خويش را نسبت به اين مرجع و عالم دين اظهار مي كرد تا اين كه به طور رسمي از شهيد اول درخواست كرد كه با تشريف فرمايي خويش به خراسان منصب مرجعيت و زعامت را عهده دار شود. قسمتي از نامه ي حاكم سربداران به شهيد اول چنين است: ما در ميان خويش كسي را كه به فتوايش از لحاظ علمي بتوان اعتماد كرد يا مردم بتوانند عقايد درست را از وي فراگيرند نمي يابيم. از خداي متعال مسئلت داريم كه حضرتت به ما افتخار حضور و افشاندن نور بخشد، تا از علمش پيروي كنيم و از راه و رسمش رفتار آموزيم. هرگاه لطف فرماييد و با توكل به خدا و پرهيز از عذر آوردن به اين جا تشريف بياوريد، مزيد احسان خواهد بود شهيد اين دعوت را بدون پاسخ نگذاشته و نامه اي به حاكم سربداران نوشته است، اما به موجب حوادث و اتفاقات تاريخي اين نامه از بين رفته است. ولي اين دعوت باعث شد كه شهيد اول كتاب اللمعه الدمشقيه را براي هدايت و راهنمايي شيعيان خراسان در قلمرو حكومت سربداران بنويسد، شهيد ثاني در اين باره مي نويسد: سلطان علي بن مؤيد در آخرين نامه شريفش كه در آن شهيد را با محبت و تعظيم و ترغيب بسيار مخاطب قرار داده بود و از وي درخواست نمود كه به خراسان رود ولي شهيد اول از رفتن امتناع نمود و عذر خواست و كتاب لمعه دمشقيه را در دمشق در مدت هفت روز، بنا بر نقل فرزند بزرگوارش ابوطالب محمد براي او نوشت و تنها منبعي كه در مدت تأليف آن در اختيار داشته «مختصرالنافع» تأليف محقق اول بوده است" (42439)
 
راه حل
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۵:۲۸:۲۹
لازم است نهاد ها و موسسات و فرهنگیان و حوزویان و مردم فهیم سبزوار با نوشتن دعوت نامه ای به حوزویان سبزواری (حداقل چند مجتهد در کشور هستند که سبزواری اند از جمله آقایان : امین ، زارعی ، رحمانی و.. ) و به ایشان احساس نیاز کنند و حجت را بر ایشان تمام کنند . (42440)
 
حسین زاده
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۲۲:۵۶:۲۷
باسلام تا زمانی که شورای سیاستگذاری ائمه جمعه چشم خود را به روی مسائل سبزوار ببنددوآقای ابراهیمی امامت جمعه را رها نکند وخواص وبزرگان شهرهم به فکر نباشند ودر پی منافع خودشان باشندوشمااقایان هم در قم دنبال درس وبحث خودتان باشید سبزوار روزبروز بدتر خواهد شد (42442)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۰:۲۵:۰۳
شما اول جلوي داداشتو مي گرفتي كه نره تو دارالقرآن ميرعلي مشغول خدمت نشه

يكي از بدبختي هاي سبزوار چنبره موسسه معلوم الحال ميرعلي بر فعاليتهاي فرهنگي شهر بود (42443)
 
صابر
United States
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۱:۰۱:۲۵
برا شماهایی که ادعای ارزشی بودن دارید واقعا متاسفم که اینقدر بی انصاف هستید...
خب چرا حضرت آیت الله وارد این حواشی خودساخته تون می کنید. گیرم برادر ایشون تو ثامن بوده (که البته چندماهیه که نیست) چه ربطی به حضرت ایشون داره؟؟
میدونم که مرد نیستید اینو بزارید و طبق معمول... (42445)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۳:۴۷:۴۸
کجای داستان بی انصافیه؟؟
مگه داداشش با همین میرعلی نبوده؟؟؟
از سودهای آنچنانی موسسه میرعلی آیا خبر نداشته؟؟؟
بی انصاف شماها هستین.
ظاهرا جای شاکی عوض شده!! (42455)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۴:۳۲:۵۴
از آنجایی که ما اطلاع داشتیم ایشان مخالف حضور داداششونل در این امر بودندلطفا اول تحقیق کنید بعد خودتون رو مدیون (42447)
 
بنده ای از بندگان خدا
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۵:۱۱:۳۱
دوست عزیز . آیا بهتر نبود که در ارائه نظر و پیشنهادات خود اندکی با سعه صدر عمل می کردیم. چرا که به گفته خداوند رحمان در قرآن کریم بعضی از ظن و گمان ها اثم و گناه است. (42448)
 
از جان گذشته
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۰:۵۰:۱۰
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب اقای زارع حق و گفتید هر چند دیر ولی هر وقت ماهی رو از اب بگیری تازه اس خدا به شما خیر بدهد این اقایونی که ریش سفید سبزوار هستن و صاحب میکرفن و منبر که جرعت ندارن انتقادی از امام جمعه داشته باشن شایدم منافع شخصیشون نمیزاره حاج اقا زارع چه جور توقع دارید مردم پشت سر همچین روحانیونی تو شهر نماز بخونن اینایی که همه چیز و میبینن و سرشون و تا ......تو برف کردن عالم باید برا دین خودشو خرج کنه کدوم یک از روحانیون این شهر تا حالا صداش در اومده؟؟
مسول همه این مشکلات ذکر شده امام جمعه اس چه کسی بر امور مساجد نظارت داره چه کسی باید بر حوزه علمیه هیات مذهبی فعالیت های فرهنگی شهر رسیدگی کنه ؟؟ایا کسی غیر از امام جمعه باید به این امور رسیدگی کنه تا کی مردم باید این وضعیت وتحمل کنن اقای ابراهیمی امام جمعه محترم شما 30 سال خدمت کردید چرا خدمات خودتون و دارید ضایع میکنید مگر نمیبینید اوضاع فرهنگی شهر اشفته اس اقا زادتونم که نتونست برا شهر کاری کنه ایشون دادستان کی وقت داره بیاد به مسایل شهر رسیدگی کنه انصاف داشته باشید خدارو مد نظر داشته باشید همون جور که بار ها خودتون اعلام کردید شما پشتون گرمه. گرمه که خطبه هاتون و اشتباه میخونید کسی نفس نمیکشه اما حاج اقا یه روزی هممون باید در دادگاه عدل الاهی جواب بدیم این همه فقر فرهنگی در شهر به خاطر چی ؟؟؟؟؟؟؟ (42444)
 
گ
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۱:۳۱:۲۷
از حاج آقای زارعی انتظار داریم چون مشکلات را میدانند سبزوار باقی بمانند و مشغول تبلیغ و تدریس در حوزه و دانشگاه شوند.

مشکلات را بیان کردن مهم نیست مهم اقدام کردن برای رفع مشکلات است و با ماندن مشکلات حل میشود (42446)
 
محمد
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۸:۲۲:۵۰
باسمه تعالی
اینکه ایشان از قول مدیر اجرایی سابق حوزه خراسان جناب اقای فرجام گفته اند حوزه علمیه سبزوار بسیار ضعیف است حرفی صحیحی نیست. امروز حوزه سبزوار دربین تمام مدارس استانهای خراسان بزرگ در حدمتوسط است نه ادعا داریم که در سطح عالی هستیم و نه نقل قول ایشان از جناب اقای فرجام درست است . اگر با این حرف ایشان در بین مردم جایگاه حوزه علمیه پایین آیا ایشان پاسخگو هستند ؟؟؟ خوب بود قبل از اعلام این سخن حداقل از مسئولین مدسه اهل البیت رتبه مدرسه را سئوال می کردند قبل از اینکه از افرادی مغرض جویا شوند. اقایا ن علما سبزواری قم ومشهد چرا احساس مسئولیت نمی کنند به شهر خود برگردند ؟ (42449)
 
م
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۸:۰۰:۳۵
کسی که انتقاد میکند باید راه حل نیز بده و یا اینکه خودش همتی بکند....


اگر استاد زارعی انتقاد میکنند عمل نیز بکنند

ایشان میفرمایند در سبزوار عالمی نیست. شما خودتان پس سبزوار بایستید.

اگر واقعا به این نتیجه رسیدید که سبزوار به عالم احتیاج دارد شما سبزوار بمانید دیگران نیز می آیند. (42464)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۹:۱۲:۴۰
مدیران حوزه علمیه سبزوار بد,جور بهشون,برخورده به جای اینکه به اقای زارع حمله کنید و هی بگید بیا سبزوار بهتره شرایط و تغییر بدید اون وقت نه تنها اقای زارع بلکه خیلیای دیگه ام میان سبزوار با وجود همچین خفقانی از طرف امام جمعه هیچ کاری نمیشه کرد ایشونم بیان در این شرایط حروم میشه (42465)
 
ب
United States
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۹:۳۰:۲۱
این نظر پسندیده نیست.


اگر چنانچه ایشان احساس میکنند سبزوار به ایشان نیاز دارند میتوانند سبزوار تشریف بیاورند و دراین همه مسجد و حسینیه و حتی دانشگاهها فعالیت کنند.


جاهایی که هیچ ربطی به امام جمعه ندارد.
مثلا بشوند عالم شهر صاحب بیت و تشکیلات.


عزیز
حرف + عمل خوب است.

کسی منکر مشکلات نیست.... (42469)
 
طلبه گمنام
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۰۱:۰۳:۳۹
با سلام
گرچه همه اینها اب دهانی است که بالا پرتاب میشود.
ولی چون گفته شد باید گفت.
متاسفانه دوستان حوزه سبزوار و مسولین مرتبط با دفتر امام جمعه طیاد مایل له ارتباط با دوستان قم نیستند اصلا قبول ندارند.وقتی یکی از مسولین به مردم کیگوید طلاب قمی توانیی اداره یک مجلس ختمی را ندارند دیگر فکر میکنی به شما اجازه تدریس بدهند.
این اقایان هر وقت به بحث هیات امنا مساجد ورود کردن مساجد را به هم ریختن.و...
دفتر امام جمعه محترم نیازمند به خانه تکانی دارد. (42473)
 
اشنا
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۰۱:۱۰:۳۴
سلام
یکی از اثار این شیوه مدیریت فرهنگی شهر ورود دوستان طلبه به بحث فضای مادی و اقتصادی است.
چرا ؟؟
وقتی که دوستان و مسولین نتوانستند به تعداد کافی مبلغ تربیت کنند یا حداقل دعوت کنند از یک سو نیاز مردم و مساجد به روحانی لذا مسولین ناچار شده دوستان طلبه ای گه باید فقط فقط درس بخوانند را وارد مساله تبلیغ و به دنبال آن مباحث مادی میکنند این میشود که دوستان طلبه در شهرستان فرصت تحصیل ندارند چرا که گرفتار منبر میشوند و منبر همانا و جدایی از درس همانا و بحث مسائل اقتصادی و...
این میشود که هیچ رشد علمی در حوزه نیست و قطعا مقصر دوستان طلبه جوان نیستند این جامعه و مردم . مسولین هستند که انان را ناخواسته از تحصیل جدا کرده و اینکه اقامه جماعت واجب است او را در وادی زود هنگام واردنموده اند.امیداست که بیدار شویم. آمین (42474)
 
شهروند
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۰۹:۱۵:۰۸
باسلام
اکثر دوستان نظر دادن که انتقاد کردن مهم نیست باید خودش دست به کار شه این چه دیدگاهیه اتفاقا باید ممنون هم بود که بعد از مدت ها یک نفر با شهامت پیدا شد و واقعیات رو پشت تریبون گفت
اگه کسی از وزیری یا مسولی انتقاد کرد باید بگیم خودت وارد کارشو
ایشون این مشکلات رو گوشزد کرد و متعاقب اون افراد و نخبگان این موارد رو به عنوان مطالبه عمومی پیگیری کنن (42478)
 
شهروند
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۰۹:۲۴:۰۹
امام جمعه مسول قرارگاه فرهنگی محیط خودش هست
همه اذعان دارند که نمازجمعه سبزوار کارکرد و اثربخشی خودش رو ازدست داده
گرچه امام جمعه محترم سوابق درخشان انقلابی در دهه های گذشته داشته ولی الان به خاطر کهولت سن نمیتونه موثر واقع بشه و فرصت سوزی در سبزوار هم از همین ناشی میشه
من دقت کردم امام جمعه محترم در مراسم جانباختگان منا، مدافعان حرم و مراسم تشییع استاد حمید سبزواری که رهبری براش پیام دادند حضور نداشت خوب بروز این مشکلات در حوزه فرهنگی کاملا طبیعی هست (42479)
 
علامه اینده
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۲۲:۲۰:۱۰
سلام لطفا نظره قبلی منو ثبت کنید اگ واقعا قصد غرضی درکارتون نیست (42491)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۲۱:۱۳:۰۹
حاجی اگه دلتوم خیلی میسوزه پاشین بیا ین شهرتون (42501)
 
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۰۹:۵۵:۰۴
با سلام
صحبتهای اقای زارعی کاملا صحیح و منطقی است اما جای بحث هست که
ایا علما و زعمای سبواری اصل قم نشین حاضرند به این شهر و روستای خود برگردند
وقتی حتی برای اقامت چند روزی یک روحانی طرح هجرت در دهه اول محرم یا ماه رمضان سراغ دعوت از روحانیون محترم می روید اولین درخواست ایشان یا دفتر امام جمعه امکانات خواسته شده انهم در حد اعلا هست چه انتظاری دارید تا خانواده محترم یک روحانی سرشناس بتواند در یک شهر معمولی سکنی گزیند ؟
برید بپرسید برای درخواست امام جمعه در یک شهر پیرامونی چه درخواست هایی و چه توقعاتی ارایه می شود؟ اخر مگر یک روحانی مسقر یا مهاجر در این امکانات نباشد چه مسئله ای پیش می اید ؟ روحانی باید خود در وضعیت مالی دیگران باشد تا کلامش تاثیر گذار باشد . (42514)
 
السابقون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۴:۱۹:۱۳
سوال ايشان در سال 1365 و 1366 سنشان 17 و 18 ساله بودند (متولد 1348) آيا سابقه يكماه حضور در جنگ تحميلي هشت سال دفاع مقدس را براي دفاع از انقلاب اسلامي را دارند !؟ يا اينكه ايشان مصداق آيه شريفه نفر بودند كه البته اينهم سعادت است (42524)
 
۱۳۹۵-۰۴-۲۶ ۱۵:۲۷:۰۵
بله
ایشان سابقه حضور در جبهه رادارنسوابق ایشان را مطالعه کنید
حالا که من بدنیا آمده زمان جنگ هستم و نمنمیتونستمبرکت کنم نباید دغدغه فرهنگی شهرم را داشته باشم؟
بیشتر تعقل کنیم و بعد بنویسیم ... (42634)
 
اشنا
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۳۶:۰۰
باسلام جواب تمامی سوالاتی رو ک درذهن عزیزان نقش بسته رومیدم شمامیگوییدشهرمان دچار فقر فرهنگی شده درست است شهردچاراین فقر شده است اماایابراستی مسول این کار حوزه علمیه است..؟خیراصلاچنین نیس ایاتاالان ازطرف افراد (بزرگ و متدین وریش سفیدهای شهرستان منظورم مردم عوام هستن‌)دیده اید ک یک کارفرهنگی درشهرستان انجام بگیرد.خیراصلاانجام نگرفته است چرا؟؟چون این ریش سفیدها ومتدینین ی سرگرم عبادت خود به تنهایی بوده اند و ی سرگرم بازی های سیاسی درشهرستان متاسفانه ایقد ک برای حواشی شهر وقت گذاشته اند برای مساءل فرهنگی شهر این بزرگواران وقت نگذاشته اند...
ودر درجه دوم خوده مردم شهرستان وبعضی ازروستاها مقصرهستن برای اینک وقتی یک مراسم عروسی دارن ک تمام ان لهو لهب است میرن فلان خواننده رامیاورن و ب او پول ملیونی میدهند اما همین ک روحانی مسجدشان بحث کمک مالی رامطرح میکندبرای مساءل فرهنگی پیرامونشان تمامشان ندار میشوند پس ببینید ک مردم هم مقصرهستن..
اماحرف اخرمن این است ک تمام این مشکلات است اما به جای اینک ب تخریب یکدیگر بپردازیم بیاییم دست ب دست هم دهیم و شهرمان رابیدارکنیم درتمامی مساءل....اجرکم عندالله...
ودراخرمیخواهم تشکرویژه ای داشته باشم ازدفتر امام جمعه محبوب شهرمان
ونیز دفتر حضرت ایت الله علوی زید عزه که همیشه با دعوت های خودشان از سخنرانان کشوری و فراهم کردن درحدتوانشان برگزاری باشکوه مراسمات فرهنگی همیشه دراین عرصه پیش قدم بوده اند...
ونیزتشکرویژه ای دارم ازسپاه پاسداران وتمامی حوزه های ذی ربط ان ک همیشه ب نصب کردن بنرها درسطح شهرستان پرچم داره این مسءله بوده اند
اماعزیزان بازهم میبینیم ک این همه تلاشها کم بوده ودیده نشدبازهم بیایید دست ب دست یکدیگر دهیم وتلاش مان رابیشترکنیم ت انشاالله فضای فرهنگی شهرمان مورددلخواه تمامی مردم وقشرهاقرارگیرد...
ودراخرمردم فهیم شهرستان سبزوار شماباید دراین عرصه ب طورخودجوش پیش قدم باشید...یاعلی التماس دعای خیر.. (42542)