کد مطلب: 12386
 
۳۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی سبزوار در معرض خطر حمله سن غلات
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
 
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: ۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سبزوار در خطر حمله سن غلات قرار دارد.
۳۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی سبزوار در معرض خطر حمله سن غلات
 
منصور برغمدی ظهر امروز در حاشیه نشست ستاد مبارزه با سن غلات در شهرستان سبزوار اظهار داشت: حدود هفت هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گندم قرار دارد که از این میزان سه هزار و ۵۰۰ هکتار در سه بخش مرکزی، روداب و ششتمد سبزوار در خطر حمله آفت قرار دارند.

وی ادامه داد: در همین راستا تیم‌های بازرسی و گشت این مدیریت در راستای کاهش آسیب‌های آفت سن غلات در سطح اراضی و کانون‌های خطر مستقر و فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

برغمدی خاطرنشان کرد: به دلیل تغییر شرایط جوی منطقه و گرم شدن زود هنگام هوا، آفت سن غلات در موعد زودتری از حالت‌های خود خارج شده که در این راستا برنامه ریزی‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از طغیان این آفت در سطح شهرستان برنامه ریزی شده است. برداشت زودهنگام، کاشت بذرهای مقاوم به آفت سن غلات، وجین کردن علف‌های هرز در تمام طول فصل زراعی، رعایت تداوم کشت با محصولات غیر از غلات از مهمترین این برنامه‌هاست که در کاهش آسیب‌های سن غلات موثر است.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: خرده مالک بودن کشاورزان در سطح منطقه از مهمترین مشکلات ما در مبارزه با آفت سن غلات است که برنامه ریزی شد تا اطلاعات کافی برای نحوه مبارزه با این آفت در اختیار آنان قرار گیرد. در ۲ سال گذشته آفت سن در مزارع سبزوار به ۱،۴ دهم رسید که امسال با تدابیر انجام شده سعی می‌شود این میزان به زیر یک درصد کاهش یابد.

وی با اشاره به اختصاص ۳۸ میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تجهیزات مکانیزاسیون و ادوات کشاورزی عنوان کرد: از این میزان تاکنون ۸۵ درصد این تسهیلات جذب شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : تسنیم