کد مطلب: 11260
 
شور شدن آب چاه ها و خشک شدن قنوات زنگ هشداری برای اجرای آبیاری تحت فشار
يکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۶
۱
 
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار از اجرای طرح آبیاری تخت فشار در 4هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان خبر داد.
منصور برغمدی در گفتگو با بصیر سبزوار بابیان اینکه با اجرای این طرح بهره‌وری بسیار بالایی در مصرف آب ایجاد خواهد شد اظهار داشت:۱۸هزار هکتار از زمین‌های شهرستان استعداد این طرح را دارا هستند که خوشبختانه در سال ۹۴بیش از ۴هزار هکتار آن تحت این نوع ا آبیاری قرارگرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه پرونده ۲هزار و ۶۰۰هکتار از زمین‌های کشاورزی دیگر نیز آماده برای اجرایی شدن این طرح است تأکید کرد: با توجه به شور شدن آب چاه‌ها و خشک شدن قنات‌ها باید این طرح‌ها را هرچه زودتر اجرایی کرد.

وی مشارکت بالای بهره واداران را در این زمینه عامل بسیاری مهمی برای حل این معضل دانست.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار بابیان اینکه تنها راه اجرای سیاست‌های کشاورزی نوین با کشاورزی حفاظتی میسر خواهد تأکید کرد: برای اجرای کشاورزی حفاظتی حرکت به‌سوی مکانیزاسیون کردن کشاورزی امری ضروری است.

برغمدی اجرای ۳۶هزار هکتار کشت مستقیم ،۵هزار و ۱۰۰هکتار کشاورزی از طریق اجرای طرح‌های کم خاک ورز و تسطیح ۷هزار ۱۰۰هکتار تسطیح لیزری و توضیح بذرهای گواهی و جذب کود را ازجمله اقدامات برای اجرای کشاورزی حفاظتی دانست.

وی از تشکیل ستاد گلخانه‌ها در سبزوار خبر داد و بیان کرد: ۱۸میلیارد تومان تسهیلات در راستای توسعه این طرح برای سبزوار در نظر گرفته‌شده و تاکنون ۴میلیارد تومان آن مصوب شده است و به‌زودی در اختیار بهره ورداران قرار خواهد گرفت.

وی شرایط اقلیمی شهرستان را ازنظر آفتاب بسیار مساعد برای اجرای طرح‌های کشت گلخانه‌ای دانست و تصریح کرد: با اجرای این طرح‌ها مصرف آب به یک‌پنجاهم کاهش خواهد یافت.
Share/Save/Bookmark
مرجع : بصیر سبزوار


مهدی
۱۳۹۴-۱۱-۱۹ ۱۵:۲۴:۲۸
اقای برغمدی با اجرای ابیاری نوین کدام محصولات مهم افزایش می یابد ایا بعد از اجرا برای حفظ این سیستمها که دولت این همه سرمایه گذاری می کند اقدامی شده است ایا از کشاورزان تعهدی گرفته می شود که از این سیستمها حفاظت کنند امید است که شما در این رابطه پیش قدم شوید (40186)