کد مطلب: 12340
 
۲۱۹ حلقـه چـاه غیرمجـاز در سبزوار مسدود شد
يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۳
 
فرماندار ویژه سبزوار گفت: از ابتدای امسال با اجرای طرح مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز ۲۱۹ چاه در سطح این شهرستان مسدودسازی شد.
احمد برادران در نشست شورای حفاظت از منابع آبی این شهرستان اظهار داشت: با اجرای این طرح حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ مترمکعب در سال ، آب در سطح این شهرستان صرفه‌جویی شد.

وی با بیان اینکه در این مدت بر روی ۱۵۵۰ چاه مجاز در سطح این شهرستان کنتور هوشمند نصب شد خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح زمینه صرفه جویی حدود ۱۶ میلیون مترمکعب آب در سال در سطح این شهرستان فراهم شد.

برادران عنوان کرد: خشکسالی‌های اخیر و برداشت بی‌رویه آب در سطح این شهرستان سبب شد تا امروز بخش کشاورزی سبزوار با مشکلات جدی مواجه باشد.

فرماندار ویژه سبزوار گفت: این موضوع سبب شد تا امروز شهرستان با جمعیت حدود ۵۰ هزار حاشیه‌نشین روبه‌رو شود که در این زمینه برنامه‌ریزی شد تا با صرفه‌جویی در مصرف آب در حوزه‌های مختلف و کشاورزی زمینه اشتغال روستائیان و مهاجرت معکوس را فراهم کنند.

وی با بیان اجرای طرح‌های آبیاری کم فشار و تحت فشار تاثیر به‌سزایی در کاهش مصرف آب دارد، خاطرنشان کرد: در طول یک سال گذشته در ۵۰ چاه کشاورزی طرح آبیاری تحت فشار در سطح این شهرستان اجرا شد و هم اکنون ۲۷ پرونده برای اجرای این طرح در شهرستان تشکیل شده است.

فرماندار ویژه سبزوار عنوان کرد: در همین راستا توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در دستور کار قرار گرفت که در همین راستا ۱۸ گلخانه در شهرستان تشکیل و احداث ۴ گلخانه دیگر در دستور کار قرار دارد.

براداران ادامه داد: برای کمک به کشاورزان و مالکان چاه‌های کشاورزی، جرائم این افراد درصورت اجرای طرح‌های آبیاری کم فشار و تحت فشار در سطح مزارع تقسیط می‌شود.

وی با اشاره به شایعات مطرح شده در زمینه چاه آبی در محدوده اردوگاه شهید مطهری سبزوار گفت: چاه این اردوگاه دارای مجوز، پروانه بهره برداری و کنتور هوشمند است و برخی افراد با شایعه سازی تنها اذهان عمومی را مشوش می کنند که این کار اقدامی ناشایست است.
Share/Save/Bookmark