برادران در مراسم افتتاح ۲ طرح در شهرک صنعتی:
مهمترین دلیل مشکلات صنایع سبزوار نبود مدیریت و اختلافات داخلی است!
يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۶
 
با حضور مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار و جمعی از مسئولان شهری ۲ طرح صنعتی در شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار به بهره برداری رسید.
مهمترین دلیل مشکلات صنایع سبزوار نبود مدیریت و اختلافات داخلی است!
 
به گزارش سلام سربدار، احمد برادران در این مراسم و در جمع کار آفرینان و تولید کنندگان سبزواری اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی واحدهای صنعتی سبزوار بیش از ۵۰ درصد است که بهره‌برداری از آنها زمینه اشتغال برای ۵۰۰ نفر در این شهرستان فراهم می‌شود.

وی با اشاره به عقد ۳۰ قرارداد صنعتی در شهرک شماره ۲ صنعتی سبزوار عنوان کرد: تسهیلات لازم برای عملیاتی شدن این قراردادهای صنعتی فراهم شده که با بهره‌برداری از آنها زمینه اشتغال برای یک هزار نفر در شهرستان ایجاد می‌شود.

برادران با تاکید بر اینکه هم‌اکنون ۵۰ واحد صنعتی در شهرک‌های شماره یک و ۲ این شهرستان با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ نفر فعال است گفت: ۱۱ واحد صنایع تبدیلی و فرآوری کشاورزی در این ۲ شهرک فعال است که زمینه برای جلوگیری از خام‌فروشی این محصولات را فراهم کرده است.

وی عنوان کرد: براساس آمارهای شرکت شهرک‌های صنعتی، ۳۱ واحد صنعتی در شهرک شماره یک سبزوار این شهرستان نیمه تعطیل و با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند که مهمترین دلیل مشکلات آنها نبود مدیریت و اختلافات داخلی است.

برادران نبود خط تلفن و تصفیه خانه را از مهم‌ترین مشکلات شهرک‌های صنعتی سبزوار دانست و افزود: طرح مطالعات و جانمایی زمین طرح تصفیه خانه این شهرک توسط مشاور در دست اجرا است که با اتمام این طرح، تعیین پیمانکار و برگزاری مناقصه پروژه وارد فاز اجرایی می‌شود.

وی عنوان کرد: پیگیری شد تا مدیریت مخابرات سبزوار با اختصاص شبکه مناسب شهرک شماره ۲ را به این شبکه مخابرات شهرستان متصل کند.

معاون وزیر مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز در این مراسم گفت: با حمایت دولت تدبیر و امید حدود هشت هزار و ۷۴ واحد صنعتی طی سه سال گذشته در کشور راه اندازی شد.

علی یزدانی مهر در حاشیه بازدید از شهرک های صنعتی شهرستان های خوشاب، سبزوار و داورزن اظهار داشت: با راه اندازی این واحدهای صنعتی زمینه اشتغال بیش از ۱۵۱ هزار نفر در کشور و در سطح شهرک های صنعتی فراهم شده است.

وی ادامه داد: با تلاش دولت و پرداخت تسهیلات حدود سه هزار واحد صنعتی در سطح کشور احیا شده و برخی طرح های صنعتی نيز در سطح شهرک ها در حال احداث هستند.

وی عنوان کرد: آمارها نشان میدهد که بخش مهمی از واحدهای تعطیل شده در سطح شهرک های صنعتی به دلیل تولید محصولاتی است که در جامعه بازار مصرف ندارند، است.

یزدانی مهر خاطرنشان کرد: به روز رسانی تجهیزات، افزایش تولیدات، کیفیت، تجاری سازی و انتخاب نشانک هايي با نام همان واحد صنعتی زمینه فروش بهتر محصولات در بازار عرضه و تقاضا را فراهم می کند.

این مقام مسئول اظهار کرد: کاهش ضایعات محصولات تولیدی، تغییر رویه و استفاده از تکنولوژی های روز برای عرضه محصولات زمینه مناسب فروش محصولات را برای تولید كنندگان فراهم می کند.

وی ادامه داد: سازمان صنایع کوچک آموزش های رایگانی را در جهت آموزش صنعتگران برای حضور بهتر در بازار فروش را برگزار می کند.

وی گفت: امسال حدود پنج هزار نفر در سطح واحدهای صنعتی از این آموزش ها بهره مند شدند و آموزش هفت هزار نفر دیگر در سطح شهرک های صنعتی در دستور کار است.

یزدانی مهر عنوان کرد: همچنین با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تفاهم نامه هايي در جهت احداث مجتمع های فرهنگی و ورزشی در سطح شهرک های صنعتی کشور به امضا رسیده است.

معاون وزیر و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور یادآورشد: وظیفه این سازمان ايجاد زیرساخت های لازم، وردنیاز و بسترسازی مناسب برای حضور سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی است.

وی با اشاره به استقرار ۹۶ درصد صنایع کوچک در شهرک های صنعتی عنوان کرد: توسعه شهرک های صنعتی زمینه ساز حضور سرمایه گذاران، رونق اشتغال، توسعه سرمایه گذاری و صنعت در کشور است.

احیا ۱۱۳ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی استان خراسان رضوی

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی در حاشیه این بازدید گفت: در مجموع سه هزار و هشت واحد تولیدی در سطح استان خراسان در سامانه بهين یاب ثبت نام کرده بودند که از این. تعداد یک هزار و ۶۴ واحد مربوط به صنایع استان بودند.

مسعود مهدی زاده ادامه داد:از این تعداد واحد ۳۶۴ واحد صنعتی مربوط به شهرک های صنعتی است که از این تعداد به ۱۱۳ واحد بالغ بر ۱۴۳ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.

وی عنوان کرد: این صنایع شامل ۱۰۳ واحد صنعتی و ۱۰ طرح است.

مهدی زاده عنوان کرد: در. مجمو ۴۵ شهرک و ناحیه صنعتی در سطح این استان فعال است که ۳۸ شهرک و ناحیه عملیاتی شده است و حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در آن مستقر هستند.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۳هزار و ۶۰۰ قرار داد صنعتی برای احداث در این شهرک ها با سرمایه گذاران عقد شده است.

وی یادآورشد: در مجموع ۴۰ درصد صنایع، ۲۸ درصد سرمایه گذاری و ۳۸ درصد استغال استان در شهرک های صنعتی استان قرار دارد.

مهدی زاده یادآورشد: میانگین تعطیلی صنایع در شهرک های استان ۱۰.۵ درصد است که این میزان نشان از پویایی در شهرک های صنعتی استان است.

همچنین در این مراسم دو پروژه آسفالت معابر با اعتبار ۵۷۶ میلیون تومان و ایستگاه تقلیل فشار گاز با اعتبار ۸۶۰ ميلیون تومان در شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار به بهره برداری رسید.

اختصاص ۱۰ درصد از صندوق توسعه ملی برای توسعه شهرک های صنعتی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: ۱۰ درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفت برای توسعه شهرک های صنعتی و سرمایه گذاری به بانک ها اختصاص یافت تا در قالب تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: در برنامه ششم توسعه تصویب شد تا طرح احداث تصفیه خانه های فاضلاب در شهرک های صنعتی توسط دولت اجرایی شود.

وی یادآور شد: همچنین در برنامه ششم توسعه تصویب شد تا دولت از محل اعتبارات مناطق محروم در این مناطق تا سقف ۴۹ درصد سرمایه گذاری کند تا زمینه سرمایه گذاری ۵۱ درصدی برای بخش خصوصی فراهم شود.

اختصاص پنج ناحیه صنعتی جدید در شهرستان های سبزوار و خوشاب

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های موجود در شهرستان سبزوار و خوشاب پنج ناحیه صنعتی جدید به این ۲ شهرستان اختصاص یافت.

رمضانعلی سبحانی فر تصریح کرد: این نواحی صنعتی در شهرک صنعتی شماره ۲، بخش های روداب و ششتمد از توابع شهرستان سبزوار و روستای نوده انقلاب از توابع بخش مشکان شهرستان خوشاب اختصاص یافت.

وی عنوان کرد: موافقت های اولیه استقرار این نواحی صنعتی گرفته شد که امید است در سال اينده عملیات اجرایی این نواحی آغاز شود.

وی عنوان کرد: ۲ ناحیه از تعداد مربوط به احداث نواحی صنعتی ویژه صنف درودگران و صنایع فعال در حوزه سنگ های معدنی و تزیینی است که با توجه به وجودم عادن مختلف سنگ در سطح منطقه زمینه برای احداث این شهرک ها نیز فراهم شد و موافقت های لازم در جهت ایجاد آنها گرفته شد.

دولت در زمینه پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی تلاش کند

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: دولت نسبت به پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی به صنعتگران و تولید کنندگان تلاش بیشتری کند.

حسین مقصودی ادامه داد: پرداخت تسهیلات توسط کارگروه های استانی رفع موانع تولید زمینه رونق اقتصادی را برای بخش تولید فراهم کرده است، اما کارمزد ۱۸ درصدی برای باز پرداخت این تسهیلات زیاد و بایستی بازبینی شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت:انتظار می رود دولت با ارائه لایحه ای بخش از سود پرداختی این تسهیلات را به صورت یارانه ای به صنعتگران و تولید کنندگان پرداخت کند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در مجموع به ۱۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال برای احیا صنایع در سطح استان خراسان رضوی از طریق کارگروه استانی رفع موانع تولید به واحد های صنعتی این استان اختصاص یافت.

مرضیه علیرضایی ادامه داد: با اختصاص این اعتبار زمینه برای احیایک هزار و ۷۰۴ واحد صنعتی در سطح این استان فراهم شد.

وی با اشاره به مشکلات صنعتگران سبزواری عنوان کرد: برای رفع مشکلات بخش صنعت این شهرستان کارگروهی اختصاصی با حضور نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی برگزار و این مشکلات رفع می شود.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : روابط عمومی فرمانداری