کد مطلب: 13043
 
چند خطی درباره «نذر آجر»
یادداشت/ خشت اول چون نهد معمار کج / تا ثریا می‌رود دیوار کج
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۳
 

خشت اول- فعالیت سیاسی یا اجتماعی؟ مسئله این است…
همواره با نزدیک شدن به هر انتخاباتی شاهد سر برآوردن قارچ گونه خیریه ها، انجمن ها و افرادی هستیم که تحت پوشش برنامه های مختلف در تلاش‌اند مردم را با خود همراه کنند. افرادی که گاه با به چالش کشیدن مسئولینِ وقت و بی کفایت خواندن آن ها و نیز دست مایه کردن معضلات اجتماعی سعی در منجی نشان دادن خود دارند. منجیان دروغینی که تنها با سوءاستفاده از دغدغه های اجتماعی و سرمایه های اقتصادی مردم، بشارت دهنده روزگاری روشن برای افرادی هستند که به دلایل مختلف با آسیب های اجتماعی زیادی دست به گریبان‌اند.
اما در پسِ پرده چه می گذرد؟

خشت دوم- فعالیت های سیاسی، مخرب سرمایه های اجتماعی
چطور جرئت می کنیم از اعتماد و احساسات مردم در این وضعیت نابسامان اجتماعی و اقتصادی سوءاستفاده کنیم و سرمایه های اجتماعی را به هدر بدهیم؟ سرمایه هایی که این روزها با ایثار و دگرخواهی مضاعف سعی در حل مشکلات همنوعان خود دارند. به راه انداختن کمپین و جمع آوری مبالغ هر چند اندک از شهروندان با وعده ساخت سرپناه برای افراد بی خانمان با چه استدلالی از جانب مردم و مسئولین مورد سؤال قرار نمی گیرد؟ آیا مردم پس‌ازآنکه از اهداف این گروه و اشخاص مطلع شوند باز هم حاضرند در آینده در فعالیت های عام المنفعه نقشی ایفا کنند یا باز هم منتظر خواهند بود که از دل گروه های به‌ظاهر نیک اندیش، سیاسیون آینده با منافع شخصی ظهور کنند؟ مشارکت مردم در رفع مشکلات جامعه با فعالیت های دگرخواهانه با وجود این تجربه های ناخوشایند و بی‌بازده آیا رو به افول نخواهد گذاشت؟
سازندگان کمپین نذر آجر تابه‌حال کجا بوده اند و چه رزومه ای در این زمینه از خود به جا گذاشته اند؟

خشت سوم- معماران خانه های پوشالی
مجریان کمپین نذر آجر پاسخ دهند با توجه به سابقه ایشان در تحت‌فشار گذاشتن مسئولان در دوره های قبل انتخاباتی و ثبت موسسه خیریه به نام ایشان (خیریه بچه های آسمان بیهق) چرا این موسسه خیریه به مدت دو سال است که هیچ فعالیت مؤثر و مستمری ندارد؟ آیا مستنداتی از نحوه عملکرد این موسسه که از سال ۹۶ ثبت شده تاکنون وجود دارد و منتشر شده است؟ آیا این موسسه فقط برای ساخت رزومه و استفاده در تبلیغات انتخاباتی ثبت شده بود؟ آیا باز هم شاهد فعالیت های کوتاه مدت و ضربتی خواهیم بود؟ فعالیت هایی که با ایجاد جنجال رسانه ای تنها باعث ایجاد برندهای شخصی برای مجریان آن می شوند و علاوه بر آن‌که اعتماد عمومی را خدشه دار می کنند در بسیاری موارد مشکلات جبران ناپذیری برای افراد تحت پوشش به وجود می آورند.

خشت چهارم- عدم شفافیت
نذر آجر برای ساخت سرپناه در زمینی وقفی که به گفته مجری طرح توسط یک خیر برای این امر اختصاص داده شده است. زمین ۵۰۰ مترمربع است و مجری این طرح در یکی از فیلم های منتشرشده در پیج شخصی خود مدعی هستند در این زمین به همت مردم و مسئولین تعداد ۱۶ واحد سوئیت ۵۴ متری خواهند ساخت؛ ادعایی که با تردید بیان می شود و این در حالی است که برای این تعداد سوئیت با این متراژ حداقل ۸۶۰ مترمربع زمین مورد نیاز است؛ و وی در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان خود مبنی بر کمبود فضای ساخت، وجود زمین مجاور را مطرح می کند و برنامه ای برای ساخت خانه های چندطبقه ندارد.
آیا طرحی مکتوب و قابل استناد برای ساخت سوئیت ها وجود دارد تا مردم بدانند کمک های ایشان دقیقاً به چه صورتی هزینه خواهد شد؟ مسلماً خیر. اطلاعات مجری طرح در یک حساب سرانگشتی و ابتدایی غلط است وای به حال زمانی که بخواهند طرح جامع ارائه دهند.
در صورت ساخت این واحدها مالکیت آن‌ها به نام چه کسانی خواهد بود؟ درصورتی‌که میزان مبلغ جمع‌آوری‌شده کفاف ساخت این واحدها را ندهد کمک های مردمی چگونه هزینه خواهد شد؟
آیا برای امتیازات آب و برق و گاز این واحدها در زمینی که خارج از محدوده شهری است، تدبیری اندیشیده شده است؟

خشت پنجم- نادیده گرفتن کرامت انسانی افراد
در مستندات ارائه‌شده توسط مجری طرح در فضای مجازی چهره افراد شناسایی‌شده به نمایش گذاشته می شود. این در حالی است که در فیلم های ابتدایی که از افراد مخصوصاً نوجوان ها توسط ایشان منتشر می‌شد، چهره افراد کاملاً مشخص نبود. حال با گذشت مدتی و برای اثبات وجود این افراد و برای نمایش هر چه بیشتر اوضاع نابسامان ایشان و اعمال فشار بیشتر به مسئولین بهزیستی وی متوسل به نمایش چهره افراد شده اند.
این در حالی است که طبق اصول سازمان های مردم نهاد در صورت تشکیل پرونده مددکاری برای یک خانواده یا کودک، موسسه موظف است امانت‌دار اطلاعات مددکاری افراد باشد. حتی درصورتی‌که از افراد حاضر در کلیپ های منتشرشده با اطلاع قبلی فیلم گرفته شده باشد؛ این كودكان و نوجوانان عروسك نیستند و روزی بزرگ می‌شوند. روزی كه تبدیل به جوانی برنا شدند آیا ممكن است از به یاد آوردن خود در آن شرایط نابسامان احساس حقارت كنند؟ آیا ممكن است همیشه ترسی در دل داشته باشند مبادا كسی آن‌ها را از روی عکس‌های قبلی به‌عنوان کارتن خواب یا بی خانمان بشناسد؟ این مسئله قابلیت پیگیری قانونی دارد.
در این میان تشخیص درست یا نادرست بودن راه و منش این گروه ها به عهده کیست؟

خشت ششم- نقض قانون و دستگاه های نظارتی در خواب ناز!
با وجود شماره‌حساب قانونی و قابل‌کنترل موسسه خیریه که مجری طرح نذر آجر از اعضای اصلی هیئت‌مدیره و خزانه‌دار آن هستند؛ با اجازه کدام نهاد قانونی برای جمع آوری مبالغ شماره‌حساب شخصی اعلام شده است؟ با توجه به اعلام شماره‌حساب شخصی وعدم شفافیت گزارش‌های مالی چطور به مردم ارائه خواهد شد؟
اعلام شماره‌حساب‌های شخصی برای جمع آوری کمک های مردمی در دوران مختلف مانند سیل سراسری و … باعث مسدود شدن حساب صاحبان حساب شد. چرا دستگاه های نظارتی سبزوار در مواجهه با این نقض صریح قانون اقدامی نمی کنند؟
آیا این عدم برخورد نهادهای مسئول، باعث رسمیت بخشیدن به این‌گونه فعالیت ها و تبلیغ آن ها توسط رسانه های رسمی شهرستان نمی شود؟

خشت هفتم- غفلت رسانه ها
در این مدت شاهد تبلیغات گسترده کمپین نذر آجر توسط رسانه های مختلف سبزوار بزرگ بودیم. هیچ‌کدام از مواردی که در بالا ذکر شد برای هیچ‌یک از اصحاب رسانه شهرستان و خبرنگاران محترم نیاز به پرسش و بررسی نداشت؟ آیا نباید رسانه ها قبل از انتشار یک خبر و حمایت از شخص یا گروهی از جوانب مختلف آن را بررسی کنند و از صحت‌وسقم مطلب منتشرشده مطمئن باشند؟ آیا این تبلیغات باعث رسمیت بخشیدن به یک حرکت اشتباه و غیرقانونی و همراه کردن بیشتر مردم با آن نمی شود؟

خشت آخر- داد باشیم بر بیداد
در مدت ۷ سال فعالیت داوطلبانه ام در حوزه آسیب های اجتماعی در محلات حاشیه استان البرز و شهرستان سبزوار آموختم مطالبه گری یکی از وظایف شهروندان در عصر حاضر است اما باید در جهت درست و با هدف رفع معضلات اجتماعی انجام شود، غرض شخصی در آن دخیل نباشد و به سیاست های ناراست نیالاید. کنشگران اجتماعی همواره باید صلاح جامعه را به‌عنوان هدف اصلی در نظر داشته باشند و مطالبات به‌حق جامعه را به مسئولین گوشزد کنند و برای احقاق حقوق مردم از هیچ تلاشی دست برندارند. آموخته ام اگر نام فعال اجتماعی را یدک می کشیم باید به‌صورت مستمر و مداوم فریاد مردم رنج دیده سرزمینمان باشیم.

کلام آخر:
راست شو صائب نخواهی کج اگر آثار خویش
سایه افتد بر زمین، کج، چون بود دیوار کج

/ نوشین نوحه سرا /
Share/Save/Bookmark