کد مطلب: 13071
 
پشت پرده ادغام دانشکده فناوری‌های با دانشگاه حکیم؛
سرنوشت تلخی که در انتظار دانشگاه حکیم سبزواری
دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۵
 
اخبار حکایت از ادغام دانشکده فناوری‌های نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری دارد، دانشکده‌ای در آستانه انحلال که تنها دستاورد و آورده‌اش برای سبزوار کارآفرینی شگفت‌انگیز برای اقوام و آشنایان مسئولین و فعالان ستادهای انتخاباتی بوده است. حال قرار است این دستاورد مدیران و مسئولین و این نوزاد نارس با دانشگاه حکیم سبزواری ادغام شود و آینده‌ای تلخ را برای دانشگاه معین کشور و ظرفیت منطقه رقم بزند.

حتماً شما هم موافقید که نمی‌توان تنها مدیران را در موفقیت یا شکست مجموعه‌ای مؤثر دانست و دستاوردهای یک مجموعه حاصل برآیند تلاش همه اعضای آن مجموعه است، چون مدیران طی سال‌ها تغییر می‌کنند و این نیروی اداری هستند که در طی سال‌ها ثابت‌اند، حال چطور می‌خواهند مجموعه اداری که در عرض ۷ سال دانشگاهی را به دانشکده تنزل و تعداد دانشجویانش از حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ دانشجو را به کمتر از ۳۰۰ دانشجو و تعداد رشته‌هایش را از ۶ رشته به ۳ رشته کاهش داده را به یکی از تنها داشته‌های شهرستان یعنی دانشگاهی که به آن فخر می‌فروشیم تحمیل کنند؟ اضافه کردن ۲۰۰ دانشجو چه آورده‌ای برای دانشگاه حکیم سبزواری با بیش از ۹۰۰۰ دانشجو دارد؟


اگر بخواهیم به عمق فاجعه‌ای که در این دانشگاه رخ داده بپردازیم باید بدانید هم‌اکنون در دانشکده فناوری‌های نوین سبزوار با کمتر از ۳۰۰ دانشجو ۳۴ کادر اداری مشغول (تقریباً به ازای هر ۸ دانشجو ۱ نفر کادر اداری که بدون شک این یک رکورد در سطح کشور است) نیروهایی که درصد بسیار بالایی نسبت‌های فامیلی و سیاسی با مدیران سابق و اکنون شهرستان دارند و بدون هیچ‌گونه آزمون و امتحان و گزینشی به کارگرفته شده‌اند، این آمار شگفت‌انگیز در حالی است که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی (یکی از ده دانشکده دانشگاه حکیم) دانشگاه حکیم سبزواری با بیش از ۱۵۰۰ دانشجو تنها ۳ کادر اداری در حال فعالیت هستند (به ازای بیش از ۵۰۰ دانشجو یک ۱ کادر اداری).

بر اساس شنیده‌ها بیش از ۲۰ تا ۲۵ نیروی رانتی اضافه بر چارت سازمانی ۷ سال از بودجه دولتی در این دانشکده ارتزاق می‌کردند. (بر اساس آمارها بین ۶ تا ۸ نیرو در این دانشکده باید جذب می‌شده است)

کجای دنیا و حتی کشور را می‌توانید پیدا کنید که مجموعه‌ای که یکی از ظرفیت‌های نوظهور منطقه (دانشگاه فناوری‌های نوین به‌عنوان دانشگاه نسل سوم تأسیس شد) را به ورطه نابودی و انحلال کشانده به‌جای مواخذه و بازخواست در قبال این عملکرد بسیار ضعیف و ناامیدکننده، به مجموعه‌ای بزرگ‌تر یعنی بزرگ‌ترین دانشگاه غرب استان منتقل می‌کنند؟

حکیم سبزواری افتخار و مایه مباهات شهرستان است، با کدام مجوزی می‌خواهید آینده روشنی که در انتظار آموزش عالی یک شهر است را به نیروهایی گره بزنید که امتحان خود را در یک دانشکده کوچک با این آمارها پس داده‌اند؟ مگر دانشگاه حیاط‌خلوت مسئولین شهر است که برای آینده‌اش این‌گونه تصمیم می‌گیرند؟ چرا می‌خواهید دانشگاه حکیم سبزواری را وارد باند و باندبازی سیاسی خودتان بکنید؟

دانشگاه حکیم سبزواری اگر نیرو می‌خواهد آن‌هم ۳۴ نیرو، چرا آزمون برگزار نمی‌کند؟ مگر نه اینکه جوانان متخصص و تحصیل‌کرده شهر سال‌هاست در پیچ‌وخم آزمون‌های استخدامی گیر افتاده‌اند و در کنج هر خانه‌ای در این شهر جوانی تحصیل‌کرده و بیکار داریم؟ چرا یک‌بار هم که شده دست از رانت و رانت بازی برای آقازاده‌هایتان برنمی‌دارید، چرا در یک آزمون و با عدالت (اگر به عدالت معتقدید) سطح تخصص و توان این نیروها را با دیگر جوانان تحصیل‌کرده بیکار سبزواری نمی‌سنجید، از چه می‌ترسید؟

اگر فکر می‌کنید تنها با تحمیل ۳۴ نیرو به دانشگاه حکیم سبزواری این داستان به پایان می‌رسد سخت در اشتباهید چون داستان اصلی روز پس از ادغام است که ۳۴ نیرویی که پشت‌گرم به مسئولین و مدیران هستند با نامه‌ها و سفارش‌ها برای پر کردن پست‌های کلیدی دانشگاه پشت درب اتاق ریاست صف می‌کشند و البته اینکه روی ارباب‌زاده‌ها را کسی هم نمی‌تواند زمین بیندازد و این‌گونه سرنوشت چندین سال آینده دانشگاهی که سرمایه مردم شهرستان است به‌پای اقوام و آشنایان مسئولین به باد خواهد رفت.


حقیقت روشن این است که بازنده واقعی این داستان دانشگاه حکیم سبزواری و مردمی است که به این دانشگاه امید دارند، دور از ذهن نیست که همان سرنوشت تلخ و شوم دانشکده فناوری نوین در انتظار دانشگاه حکیم سبزواری است و این دانشگاه به‌زودی به ورطه سیاسی‌کاری و باند و باندبازی مسئولین شهری خواهد افتاد و ضعیف و ضعیف‌تر خواهد شد. هستیم و خواهیم دید…
Share/Save/Bookmark