کد مطلب: 13044
 
کاظم کرامت:
ما همیشه به شهردار تذکر داده ایم/ چرا سراغ ادارت دیگر نمی روید؟
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۰
۱
 
به گزارش سلام سربدار، پس از افشای فیش‌های نجومی شهردار سبزوار و برخی مدیران و معاونان او، این رسانه سراغ اعضای شورای شهر سبزوار رفت تا در این باره از آنان سوال کند؛ متن که در ذیل میخوانید کفت‌وگوی کاظم کرامت، ریاست شورای شهر سبزوار با سلام سربدار است.

قبل از رسانه ای شدن از حقوق های نجومی از حقوق‌های بالا در شهرداری اطلاع داشتید؟
خبر داشتم که فقط آقای شهردار و بعضی دیگر از آقایان چقدر حقوق می‌گیرند ولی اینکه از جزئیات کار خبر داشته باشم نه.

می‌دانستید که رقم‌ها بالا است؟
اصلا من خودم چون کم حقوق می‌گیرم حقوق بالا را خیلی ندیده بودم. اما فقط شهرداری نیست. شما جاهای دیگر هم بروید اگر دلسوز هستید. به شرکت نفت بروید. به اداره‌ی برق بروید. به پالایشگاه‌ها بروید. همش فقط در شهرداری نیست. دوماً بارها گفته‎ام اگر یک کار غیر قانونی اتفاق افتاده شما مدارک‎شان را به ما بدهید. حقوق‎هایی که دریافت می‎کنند غیر قانونی است. اگر دست من بود حقوق‎ها باید دقیقا برعکس باشد. یعنی از کارگر که شروع می‎شود بیشترین حقوق را بگیرد. بعد بیاید برسد به معاون‎ها و معاون‎ها هم کمترین حقوق را بگیرند.

در این چهار سال برنامه‎ای داشتید برای این‎که این طرح تحقق پیدا کند؟
حقوق‌ها دست ما نیست.

اضافه کاری‌ها که دست شهردار است. هزینه رفاهی که دست شهردار است؟
بله.

شما به عنوان عضو شورا چکار کرده‌اید؟
ما همیشه بهشان تذکر دادیم. همیشه بهشان گفته‌ایم که هوای کارگرها را بیشتر داشته باشید.

تذکر را یک شهروند هم می‌تواند بدهد. توقع از یک عضو شورا و رئیس شورا بیشتر از اینها نباید باشد؟
در این رابطه شورا نمی‌تواند مصوبه بزند که بگوید مثلا شما اضافه کار را کم یا زیاد کنید.

شورای شهر یک مصوبه‌ای امسال دارد که ۲۰۰ هزار تومان ماهانه در صورت تامین اعتبار به همه‌ی کارگرها و کارمندها به عنوان رفاهی پرداخت شود. خب این پرداخت نشده. یعنی پس شما میتوانید برنامه‌هایی بگذارید که از قشر کارگر حمایت کنید. همان ۲۰۰ تومان اجرایی نشده دیگر. پیگیری داشتید برای این مورد؟

برای آن‌ها یک مشکلی پیش آمد که دیگر باز. سازمان نظارتی گاهی وارد می‌شوند دیگر. همان که شما میگویید اتفاق افتاد. همین که شما میگویید باز برای خریدش می خواهند بهشان بن بدهند. باز همان را هم مثلا میروند یک چیزی میخرند. باز گزارش میشود که این خدمت شما عرض بشود استعلام ندارد. یعنی مشکلات اجرایی‌اش هم هست. آنچه را که ما تصویب کنیم هدیه است و باید پرداخت شود. اگر پرداخت نشود جای اشکال دارد.

شما معتقدید که این حقوقهای بالا قانونی است و هیچ تخلفی صورت نگرفته؟
در همه جاها هست. اگر غیر قانونی است شما بگویید. یعنی ما همکارانمان را فرستادیم. همین آقایانی که الان دارند این طرف و آن طرف مصاحبه میکنند گفتند خودشان دیدند.


آقای کرامت به فرض هم بگوییم قانونی است. ما میگوییم چرا قانون فقط برای ده نفر، پانزده نفر دارد اجرا میشود؟ نامه از استانداری آمده به شهرداری که نیروهای شرکتی را شما می توانید رسمی کنید. جز یک نفر رسمی نشده. خب این یک قانون است. یا ۴۱ نفر کارگری که از شب عید منتظرند...
همین کارگرهایی که شما میگویید برای حقوقشان چکار کرده بودند. شما پاسخ استانداری را گرفتید که چی داده بود بهشان؟ ۴۲ نفر بودند که خودشان برگه را امضا کردند که الان برگه هایشان در دستم است. بعضی چیزها را که شما می-شنوید یا می‌گویند تا به تهش نرسد نمی‌توانید بگویید. شما مشکلات اجرایی را به شهردار و مجموعۀ شهرداری بگویید. ضمن این که شما چرا فقط به شهرداری گیر دادید. شما فقط دارید از شهردار می‎گویید. شما رفتید به سمت کسانی که فقط می گویند شهردار و شهرداری. چرا به جای دیگر نمیروید اگر راست میگویید.

به جای کی نرفته‌ایم؟
چرا به ادارات دیگر نرفته اید. ما در شهر زندگی کرده ایم. حالیمان میشود که چی دارد میگذرد. بعد از چند سال نفهمیم کی چی می گوید نمی شود. از دید شما همه اتفاق های بد دنیا در شهرداری می افتد؟ ماشین شاسی بلند در شهرداری است. حقوق در شهرداری است. اضافه کار در شهرداری است. کارگر طرح طبقاتی در شهرداری است. همه در شهرداری است؟

شهرداری چون مستقیم از جیب مردم است حساسیت اش بیشتر است.
ادارات دیگر از کجا میگیرند. از مالیات مردم، درآمدهای مردم نیست.

آنها بیشتر پول نفت است.
فرقی نمیکند. همه جیب مردم است. ببینید وقتی می¬توانید این را شما مثل طرح مدیریت جامع شهری اجرا شد در مملکت و در برنامه نرفت. طرح یکسان سازی حقوق اجرا شد؟ یک زمانی کارگر حقوق بیشتر می‌گرفت از کارمند.

خب این‌ها بحثهای کلی است.
نه اینها بحثهای اصلی است اتفاقا. پرسش ما از شما این است. بزنید این را. چرا به سراغ ادارات دیگر نمی‌روید برای حقوق و مزایا. همه را در شهرداری دنبال میگردید؟

آقای کرامت شما به عنوان رئیس شورای شهر الان نسبت به قانونی بودن حقوق شهردار و معاون¬هایش هیچ شکی ندارید؟
هیچ شکی ندارم. اگر شما واقعا شکی دارید. مدرکی دارید بدهید از باب نظارتی.

کسی به ما مدرک نمیدهد. ما نامه زدیم و درخواست دادیم.
امروز آقای شهردار می آید فیش‌اش را بگیرید. کاری ندارد.

فقط بحث فیش خودش نیست. فیش همه مدیران و معاونان را بررسی کردید و مشکلی نداشته؟
بله، به من اگر باشد چون من خودم طبقه کارگر هستم و دارم حقوق می گیرم اختلاف فاحشی است بین کارگر و کارمند نه فقط در شهرداری. این را باید شما اصلاح کنید. بروید به دنبال منبع اصلی¬اش که یکسان سازی حقوق چرا اجرا نشده.

شهردار می تواند کسی که ۱۹ میلیون دریافت می کند اضافه کاری اش را کمتر کند که این تبعیض برطرف بشود. شما امکان رفع تبعیض حداقلی را دارید دیگر؟
بله، خب این که در اختیار همه است.

چرا اقدام نکرده اید؟ کارمندی که به خودی خود دارد از کارگر بیشتر می گیرد شما می توانید حداقل اضافه کاری‌اش را کمتر کنید که تبعیض کمتر شود؟
حالا شاید همین اتفاق افتاده.

کی اتفاق افتاده؟ یعنی شما اقدامی کردید در این قضیه؟
حالا تا وقتی به عمل نرسد که نمی‌شود بگوییم.

پس معتقدید یک اتفاقاتی افتاده که خیلی جالب نیست؟
اتفاقات بدی نیفتاده. غیر قانونی نیفتاده. این تبعیض سراسری است. همه ادارات هست. فقط شهرداری نیست. شما فقط به شهرداری گیر دادید. شما چهار تا اداره دیگر را هم بروید ببینید.

آقای کرامت شما که رئیس جمهور نیستید ما بیایم در مورد تمام ادارات با شما صحبت کنیم. شما رئیس شورا هستید و ما هم در رابطه با شهرداری از شما سوال می‌کنیم.
من از باب نظارتی می‌توانم به همه ادارات بگویم. از شما هم می‌خواهم بروید بپرسید. شما به عنوان خبرنگار همش نباید در شهرداری باشید.

پس شورا اقداماتی انجام داده که اضافه کار افراد با حقوق بالا کم شود؟
شورا اقداماتی انجام داده و اقداماتی خواهد کرد. شما بروید به جاهای دیگر هم برسید. تبعیض وحشتناک در حقوق کارگرها و کارمندها هست.

این اضافه کاری‌ها اختلاف حقوق را تشدیدش کرده؟
اضافه کاری‌ها در همه جا رسم است.

شما حقوق همه کارمندها و کارگرها را دیدید؟
مگر ما نیاز دارد که برویم همه حقوق‌ها را ببینیم یکی یکی.

منظورم این است شما نیاز ندیدید که بررسی کنید؟
از همۀ جاها اطلاعات داریم. برای چی نداشته باشیم.

این که ده نفر حقوق‌های بالا بگیرند را شما قانونی می دانید؟
ده نفر نیست. شاید بیشتر و شاید کمتر باشد. ولی شما اصل مطلب را بروید از جای دیگر پیگیری کنید. بروید ببینید چه اتفاقی افتاده و چرا بین حقوق کارگر و کارمند این فاصله¬ی طبقاتی است.

پس شما قرار نیست اقدامی برای رفع این تبعیض‌ها انجام بدهید؟
دیگر آن دست خودمان است.
Share/Save/Bookmark


خودم
۱۳۹۹-۱۰-۰۷ ۱۷:۱۴:۱۱
جناب کرامت این چه طرز پاسخگویی است؟
من اصن در جریان این فیش های نجومی نیستم ولی این نوع پاسخگویی صحیح نیست بیشتر انگار ناراحت شده اید که بعنوان رئیس شورا از شما سوال پرسیده اند. (44502)