کد مطلب: 12992
 
چرا حامیان منطقه ویژه اقتصادی حاضر به دفاع از طرح خود نیستند؟!
شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۱
۱
 
پایگاه خبری تحلیلی سلام سربدار طی یک‌ماه اخیر در قالب یک پرونده ویژه به بررسی فعالیت مناطق ویژه اقتصادی در کشور و به آسیب‌شناسی آنها پرداخت. ضمن اینکه در این یادداشت‌ها به فساد زا بودن این مناطق اشاره شد.

یازدهم تیرماه، سلام سربدار با نامه‌ای رسمی از اقایان برادران(فرماندار)، محبی و عنابستانی (نماینده مردم سبزوار در مجلس) و موسسه آبادانی دیار سربداران (سرمایه گذار منطقه ویژه) بعنوان حامی و مسئول طرح خواست تا به سوالات و شبهات مطرح شده پاسخ دهند.

اما اکنون با گذشت ۱۷ روز از تقاضای رسمی سلام سربدار، هیچ‌یک از افراد مذکور حاضر به مصاحبه و پاسخ به شبهات نشدند.

سوالی که در اینجا ذهن را مشغول می‌کند این است که "چرا حامیان منطقه ویژه اقتصادی حاضر به دفاع از طرح خود در مقابل رسانه‌ها نیستند؟! "
Share/Save/Bookmark


علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹-۰۶-۳۱ ۱۴:۰۶:۵۴
اولا تشکر از این که به موضوع منطقه ویژه اقتصادی پرداختید چون این منطقه می تواند یکی از موتورهای پیشرفت شهرستان و کل منطقه باشد. اما چند نکته درباره این پرونده:

1- بیشتر انتقادات و در واقع سوالات شما درباره کل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و در واقع ربطی به منطقه ویژه اقتصادی سبزوار ندارد، اگر این انتقادات به مناطق ازاد و ویژه وارد است باید اصل و اساس مناطق ازاد و ویژه اقتصادی پرداخته شود و منحصر منطقه سبزوار نیست. به هر حال این مناطق توسط دولت و مجلس تصویب و به قانون تبدیل شده است و اگر ضعف ها و انتقاداتی دارد باید این ضعف ها را برطرف شود.

2- برخی سوالات شما کلی گویی و مبهم گویی است. مثلا امده است که مناطق ازاد به "چاله واردات" تبدیل شده است. این یک گزاره کلی است که اگر بخواهیم انرا صادق و درست بدانیم باید عملکرد تک تک مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بررسی کنیم و بعد قضاوت کنیم. نمی خواهم رد کنم که این مناطق واردات هم دارند بلکه منظور این است که در قضاوتها باید دقیقتر باشیم بویژه ما خبرنگاران. کلی گویی شاید قشنگ باشد اما الزاما درست هم نیست.

3- بسیاری از سوالات که مطرح کردید درباره همه شهرک های صنعتی کشور هم مطرح است، دقیقا همه شهرک های صنعتی همین مشکلات را دارند مانند مشکلات زیست محیطی و... پس آیا باید شهرک های صنعتی را هم تعطیل کرد؟ اگر شهرکها و مناطق صنعتی تعطیل شود پس تولید کشور کجا باید صورت بگیرد. هر جایی که چند واحد تولیدی تجمیع شوند همین مشکلات خواهد بود؛ پس راه حل چیست؟ همان اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی که شما در این پرونده تاکید کردید کجاهاه باید صورت بگیرد؟ آیا نباید همین واحدهای تولیدی در جایی مثلا شهرکهای صنعتی یا مناطق صنعتی یا ویژه صورت بگیرد؟ اسم که زیاد مهم نیست، شما هر اسمی می خواهید بگویید اما مسائل و مشکلاتش باقی است.

4- برخی از سوالاتی هم که درباره منطقه ویژه اقتصادی سبزوار است، نگرانی های بجایی است که باید از هم ا کنون به فکرش بود. در راه اندازی این منطقه باید نهایت تلاش شود که ضعف های مناطق دیگر را نداشته باشد. بنابراین باید اگر ضعف هایی هست آنها را برطرف کرد نه این که اصل منطقه ویژه اقتصادی را زیر سوال ببریم. شايد براي رفع همين نگراني ها و مشکلات است که 10 سال براي گرفتن مجوزها و مسائل اداري ان طول کشيده است. شايد بدانيد که منطقه ويژه اقتصادي سبزوار سال 89 به همراه چند منطقه ديگر به تصويب مجلس رسيد که برخي از انها راه اندازي شده و فعال است مثل منطقه اقتصادي کاشان و لامرد و... و شايد بشود گفت منطقه ويژه سبزوار عقبتر از همه مناطق ديگر است که احتمالا به خاطر بر طرف کردن همين نگراني ها و مسائل باشد.

5- به هر حال بحث و هوشياري در اين زمينه خوب است اما مواظب باشيد که اصل منطقه ويژه اقتصادي را زير سوال نبريد. اين منطقه اقتصادي اگر درست راه اندازي شود و عملکرد خوبي داشته باشد موتور پيشرفت کل منطقه سبزوار باشد. فراموش نکنيم که ما يک بازار حدود 400 ميليون نفري آسياي ميانه و شرق کشور را داريم. بازار هدف منطقه ويژه اقتصادي سبزوار بايد اين بازار صادراتي باشد. که برخي خبرنگاران قبلا در مطلبي به اين همين مسئله پرداخته و تذکر داده بودند که "منطقه ويژه سبزوار بايد صادرات پايه" باشد. به هر حال شهرستان سبزوار ظرفيت هاي اقتصادي و تجاري زيادي دارد که با راه اندازي منطقه ويژه اين ظرفيت ها فعال مي شوند.

6- به هر حال اينها مسائل کلي بود که به ذهنم رسيد و براي تان مي فرستم. نگراني هاي شما بجاست و همه سوالات شما پاسخ دارد و پاسخ به آنها مجال ديگري مي طلبد و فرصتي ديگر. به هر حال به اين نکات هم توجه داشته باشيد. // با تشکر (44468)