کد مطلب: 13102
 
گران شدن عوارض و جرائم شهری، یکی از دلایل گرانی‌های محصولات/ انتخاب نادرست‌، هزینه‌دهی ما را بالا می‌برد
سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۴
 
«دکتر احمد خدایی نصر» در گفتگوی صوتی با سلام سربدار: به واسطه افزایش قیمت ملک بر اثر افزایش عوارض یا جرائم کمیسیون ماده ۱۰۰، اجاره بها و در ادامه آن قیمت محصول‌های مشترک افزایش می‌یابد. وقتی قیمت مسکن بالا برود، باقی هزینه‌ها دومینو وار بالا می‌رود.
گران شدن عوارض و جرائم شهری، یکی از دلایل گرانی‌های محصولات/ انتخاب نادرست‌، هزینه‌دهی ما را بالا می‌برد
 
به گزارش سلام سربدار، شب گذشته، در کفتگوی زنده با سلام سربدار با «دکتر احمد خدایی نصر» در خصوص تاثیرگذاری افزایش عوارض و جرائم شهری بر گرانی های محصولات مشترک صحبت شد، که خلاصه ای از آن را در زیر می‌خوانید

- یکی از مولفه‌های مهم تاثیرگذار روی هزینه‌های عمومی شهری، مجموعه شهرداری و شورای شهر است.

- شهرداری‌ها به وسیله گران کردن عوارض یا جرائم، قیمت تمام محصولات شهری را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

- به واسطه افزایش قیمت ملک بر اثر افزایش عوارض یا جرائم کمیسیون ماده ۱۰۰، اجاره بها و در ادامه آن قیمت محصول‌های مشترک افزایش می‌یابد. وقتی قیمت مسکن بالا برود، باقی هزینه‌ها دومینو وار بالا می‌رود.

- مثلا، قیمت میوه فلان منطقه‌ی پایین شهر با بالای شهر متفاوت است. چرا؟ چون مغازه‌ی بالای شهر بیشتر اجاره پرداخت می‌کند. چون پیمانکار یا مالک آن ملک بیشتر عوارض و جرائم پرداخت کرده است.

- افزایش جرائم و عوارض نهایتا از جیب مصرف کننده که مردم باشد می‌رود. پیمانکار که ناراحت افزایش جرائم نیست؛ پولش را از مصرف کننده می‌گیرد.

- تامین اجتماعی مبلغ بالایی به شهرداری بدهکار است؛ از آن طرف شهرداری هزینه بالایی برای بیمه کارکنانش پرداخت می‌کند. آیا شهرداری نمیتواند این هزینه را با تامین اجتماعی تهاتر کند؟ راه حل این کار این است که یک حقوقدان را بگذارند، تا راه درست را پیدا کند.

- در بسیاری از شهرداریها، زباله‌ها تفکیک نمی‌شوند. با وجود اینکه امکانات موردنیاز را دارند، اما این کار را نمی‌کنند. چرا؟ درصورتی که در این زباله‌ها درآمدهای زیادی وجود دارد.

- علاوه بر تفکیک، میتوان زباله‌های تر را تبدیل به کود کمپوست کرده و ازین طریق درامد زایی کنیم. چرا این کار در شهرداری‌ها انجام نمی‌شود؟
- تمام کسانی که در شهر هستند بابت حضورشان هزینه پرداخت می‌کنند.

- اگر انتخاب درستی در انتخابات شورای شهر که راس مدیریت شهر است نداشته باشیم، هزینه‌های بیشتری پرداخت می‌کنیم.
Share/Save/Bookmark