کد مطلب: 12988
 
پرونده منطقه ویژه اقتصادی سبزوار | قسمت هشتم
راز و رمز پافشاری
بررسی منافع حامیان مناطق ویژه اقتصادی
چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۲
۱
 
در اینجا این سوال ایجاد میشود با توجه به تجربه شکست خورده مناطق آزاد و فقدان حتی یک نمونه موفق، علت اصرار بر توسعه مناطق ویژه مبتنی بر الگوی مناطق آزاد چیست؟
در قسمت های اول تا سوم با اثبات درسی مقایسه مناطق ویژه اقتصادی و مناطق ازاد، ضمن بررسی کارنامه مناطق آزاد نادرستی ادعای تسهیل صادرات و سکوهای پرش اثبات شد.

در یادداشت چهارم و پنجم دلایل فقدان تحقق چشم انداز جذب سرمایه خارجی مرور شد.

در یادداشت ششم مخالفت های شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصوبه ۱ بهمن را بر اساس اعاده صورت گرفته توسط شورای نگهبان در ۲۶ بهمن ۹۸ و بعد از آن را بررسی کردیم.

در یادداشت هفتم سراب بهبود معیشت و کسب
در اینجا این سوال ایجاد میشود با توجه به تجربه شکست خورده مناطق آزاد و فقدان حتی یک نمونه موفق، علت اصرار بر توسعه مناطق ویژه مبتنی بر الگوی مناطق آزاد چیست؟
و کار بومیان به واسطه آمدن منطقه ویژه اقتصادی بررسی شد و نادرستی این ادعا اثبات شد.

در اینجا این سوال ایجاد میشود با توجه به تجربه شکست خورده مناطق آزاد و فقدان حتی یک نمونه موفق، علت اصرار بر توسعه مناطق ویژه مبتنی بر الگوی مناطق آزاد چیست؟

یکی از دلایل اصرار و پافشاری مسئولین این مناطق، فروش زمین به متقاضیان است. زیرا یکی دیگر از منابع عمدۀ کسب درآمد سازمان های مناطق آزاد فروش زمین است.

این تعارض قانونی موجب افزایش شدید قیمت زمین در این مناطق می شود. متاسفانه عمدۀ به واسطه رانت ایجادشده، اغلب توسط سودجویانی خریداری می شود که صرفا هدف آنان کسب سود بیشتر از محل فروش مجدد آن زمین ها است. این شرایط موجب ترغیب سازمان های مدیریت این مناطق به خرید زمین های اطراف ایجاد ِمحدودۀ منطقۀ آزاد و فروش آن به قیمت بالا شده که این امر خود مانعی برای جلوگیری از تولید در کنار موارد بر شمرده شده در یادداشت سوم است.

حال شاید بتوان یکی از دلایل اصرار بر وسعت زیاد مناطق ویژه را کشف کرد. آقای برادران فرماندار سبزوار و معاون ویژه استان خراسان رضوی در مصاحبه ها از اختصاص زمین ۱۲۰۰هکتاری برای منطقه ویژه اقتصادی سبزوار خبر میدهد. به راستی کدام منطقه آزاد در دنیا این
حمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان عدالت و شفافیت، وجود رانت و فساد به ویژه در حوزه زمین خواری را یکی دیگر از بدنامی های مناطق آزاد عنوان میکند.
وسعت را دارد؟ علت این وسعت بدون توان ایجاد زیرساخت های لازم چیست؟

احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان عدالت و شفافیت در مصاحبه ای که در تاریخ ۶ اردیبهشت ۹۹ انجام داد ابعاد تازه از اصرار بر ایجاد مناطق آزاد را باز کرد.

وی با اشاره به اینکه آمارها حاکی از واردات ۸۴ درصدی و صادرات ۱۴ درصدی در این مناطق است علت عدم ارائه آمار را ایجاد دروازه واردات بیان میکند. همچنین وجود رانت و فساد به ویژه در حوزه زمین خواری را یکی دیگر از بدنامی های مناطق آزاد عنوان میکند.

توکلی عنوان میکند که "دولت که میخواهد منطقه آزاد جدید درست کند اما یک صفحه برنامه توجیهی علمی و عقلانی روی لایحه نمی‌گذارد. این شیوه برخورد غیرعقلانی است. چطور میشود با این مدل موفق شد. وقتی اقدامی در گذشته انجام شده باید بررسی کرد که تا چه میزان موفق بوده است و اثرات منفی و مثبت آن بررسی شود. اگر به هدف نرسیده است باید شیوه و راه را تغییر داد در غیر این صورت این هدف محقق شدنی نیست. با ایجاد هر منطقه آزاد جدید بخشی از تولید کشور از بین می رود."

همچنین توکلی علت اصرار بر این موضوع را وجود منافع غیر عمومی و پشت پرده عنوان میکند!

توکلی در
توکلی علت اصرار بر این موضوع را وجود منافع غیر عمومی و پشت پرده عنوان میکند!
پاسخ به این سوال که چرا معمولاً اطلاعات اقتصادی از مناطق آزاد وجود ندارد؟ عنوان میکند که "در عدم شفافیت دزدها رشد می کنند اطلاعات نمی دهند چون محل کسب ثروت و قدرت است اگر شفاف شود خیلی از آنها باید به زندان و بالای چوبه دار بروند. چون میخواهند ببرند نباید شفاف باشد."

یکی از مصادیق این عدم شفافیت وجود درب های مختلف و مسیرهای خروجی زیاد و فاقد ایکس ری در این مناطق است که شرایط و امکان قاچاق را به سهولت فراهم میکند. حوزه های مالی این مناطق نیز به دلیل خلاهای قانونی همواره غیر شفاف بوده و امکان نظارت فراهم نبوده و نیست.

با توجه به مسائل فوق این سوالات جدی می شود:
به راستی علت اصرار عده ای بر منطقه ویژه چیست؟
چه کسانی پشت این طرح هستند؟
ذی نفعان این طرح چه کسانی هستند؟
قانونگذاران حامی این طرح، برای حفره های آشکار اقتصادی این طرح چه برنامه ای دارند؟

و ...
Share/Save/Bookmark


همشهری
۱۳۹۹-۰۴-۱۲ ۱۳:۵۱:۰۲
سلام ببخشید من همه چند قسمت مطالب شما را درباره مناطق ازاد و ویژه اقتصادی خواندم نمیدانم آمار و اطلاعاتی که ارائه دادید درست است اما همه نشان دهنده منفی بودن عملکرد مناطق ازاد و ویژه در اقتصاد کشور بود، حالا اگر فرض را بر این بگذاریم که همه حرف های شما درست است یعنی پیشنهاد شما چیست؟ آیا از اینکه امتیازی برای شهرمان گرفته شده ناراضی هستید؟ بالاخره اصل و اساس مناطق ازاد و ویزه که بد نیست. نحوه عملکردشان شاید بد بوده باشد وگرنه در اصل که قرار است به شکوفایی اقتصادی کشور منجر شود پس آیا شما اساسا با وجود چنین امتیازی برای شهرمان مخالفید و پیشنهاد خودتان چیست؟ کلا سبزوار باید بیخیال این پروژه شود؟ (44452)